Ochutnajte pravú Indiu – cestujte s cestovkou bez cestovky

Ochutnajte pravú Indiu – cestujte s cestovkou bez cestovky

Krajina chudoby i neskutočného bohatstva, krajina zelene i púští, krajina moslimov i hinduistov, krajina kást a pre nás nepochopiteľných rituálov, krajina plná kontrastov..

India je pojem, je to krajina, ktorej história siaha niekoľko tisíc rokov dozadu. Bola to jedna z najbohatších krajín sveta, bola známa veľkým množstvom diamantov, drahokamov, palácov, vyrábali a vyvážali veľké množstvo textilu, či korenín. Venovali sa astronómii ešte v období pred Kristom a doteraz sú indickí vedci úplne všade. V roku 1858 prešli pod nadvládu Britov a títo vládli v Indii až do roku 1947. Asi najznámejšou tvárou osamostatnenia sa Indie bol Mahatma Gandhi, ktorý bol roku 1948 zavraždený vo veku 78 rokov. Určite je dôležite zmieniť aj fakt, že za osamostatnenie zaplatila India veľkú daň. Nakoľko boli hranice určené Britmi (veľmi nešťastne musím povedať), nastali veľké nepokoje medzi hinduistami a moslimami.

Veľká indická ríša bola rozdelená na moslimský Pakistan a Bangladéš a hinduistickú Indiu. Emócie boli vybičované do krajnosti a nastalo obdobie migrácie moslimov do jedných krajín a hinduistov do Indie. Vraj bolo presťahovaných viac ako 14 miliónov ľudí (prevažne sa presúvali peši) a zomrelo pravdepodobne až 2 milióny ľudí. Štatistiky nie sú presné. Takže ak počujete o konfliktoch medzi Pakistanom a Indiou, tu treba hľadať dôvody. Bohatá India bola zrazu chudobnou, chaotickou a preľudnenou, ale s veľkou históriou..

pečenie chleba

Aké je India dnes? Je skutočne incredible – fantastická, úžasná, neuveriteľná, farebná

Ako cestovať

Trúfate si ísť na vlastnú päsť? Alebo sa chcete zveriť do rúk cestovnej kancelárie, kde sa o vás postarajú, avšak za cenu 3000+ EUR?

keď je vnútri plno

Indiu treba brať vždy vážne a je potrebné si dovolenku dôkladne naplánovať. Chcela som vidieť tzv. „zlatý trojuholník“, ale nejak som nemala záujem za mojich 7 nocí v Indii platiť 2000/3000 EUR. Bola to taká „Sofiina voľba“. Ešte musím podotknúť, že na výlet sme sa chystali len dámičky (5 ks). A tu prichádzajú výhody britskej histórie. Našla som na webe indickú cestovnú kanceláriu, ktorých je tam neúrekom, so skvelými recenziami a dilema vyriešená. Môžete si vybrať akýkoľvek itinerár, akékoľvek miesto príletu, či odletu a bude o vás veľmi dobre až luxusne postarané. Zažijete pravú Indiu.

Štandardne ponúkajú 4* hotely, my sme si priplatili 65 EUR, aby sme mohli ísť do 5* hotelov. Geniálne! 

Takže okrem letenky (s Emirátmi za 510 EUR) sme každá zaplatili 665 EUR za 7 nocí v 5* hoteloch s raňajkami. Cena ďalej zahŕňala dopravu z/na letisko, presuny s prideleným šoférom, v každom z miest perfektne pripravený indický sprievodca a mnoho iného. Dozviete sa neskôr.

Jedlo

Tak toto bol pre mňa raj na zemi. Opäť ďalšia destinácia, kde som sa nevedela dočkať pestrých raňajok obedov a večerí. Raňajky sme mali v hoteli a obedy sme trávili v reštauráciách, ktoré nám odporučil náš sprievodca. Boli to vždy famózne vychytené miesta so skvelou kuchyňou.

V tejto krajine by som si vedela zvyknúť aj na vegetariánstvo. Varili jednoducho úžasne. Každý obed sme si dávali stále menej a menej ryže a pridávali čoraz viac cesnakovo maslového naan-u.

každý deň hodovanie

Naan je indický chlieb, akoby placka, ktorý sa pečie v kamenných peciach. Veľakrát ho robili priamo pred vami a fakt chutil famózne. Pili sme veľa masala čaju. A potom samá masala.. chicken tikka masala, butter chicken masala, vegetariánska masala – karfiol s hráškom.. bolo to vždy neskutočné hodovanie..

Mimochodom z mäsa na jedálničku skutočne neuvidíte kravu a keď sme sa pýtali, či jedia bravčové, dostali sme odpoveď, že toto mäso je len pre chudobu – najnižšiu kastu.

Deň 1 – Delhi prílet

Prílet do Delhi a transfer do hotela. Privítal nás strašne milý chlapec (ťažko im určiť vek). Veľmi slušný a skromný. Ako mnoho mladých Indov sa aj tento len nedávno presťahoval do veľkomesta z 300 km vzdialenej horskej dedinky odkiaľ pochádzala jeho rodina a prišiel si splniť sen o lepšom živote.

Na hoteli nám pomohol s recepciou a vyslovene nás varoval, aby sme hotel neopúšťali a počkali až do rána na nášho sprievodcu.

Deň 2 – Delhi

rikšami do sterého Delhi

Úžasné Delhi. Ak budete mať možnosť choďte rikšami do starého mesta. Nič podobné ste nezažili. Navštívte Chandni Chowk  a túlajte sa uličkami plných korenín, čajov, zeleniny, kobercov a zrazu v strede premávky leží krava, indické posvätné zviera.

aj toto je staré Delhi

Choďte pozrieť Qutub Minar, druhý najvyšší minaret v Indii, pamiatku UNESCO.

Humayun’s Tomb

Ďalšia UNESCO pamiatka Humájúnova hrobka (Humayun’s Tomb) bola postavená pre Humájúna, druhého mughalského cisára, ktorý na území Indie vládol v 16 storočí. Hrobka bola postavená perzskými architektami na pokyn jeho perzskej manželky a bola to vôbec prvá záhradná hrobka v Indii. Je postavená z červeného kameňa a bola vzorom pre stavbu slávneho Taj Mahalu.

Humayun’s Tomb

Tu sme platili vstupne. Miestni platili 30, my sme prispievali 550 rupii na osobu.

Prejdite sa okolo impozantnej India Gate – brány ktorá je postavená podľa vzoru „víťazného oblúku“  v Paríži. Po dlhej Rajpath sa dostanete až na Raisina Hill, miesto ministerstiev a v diaľke zahliadnite Rashtrapati Bhavan, stráženú rezidenciu prezidenta. Vstúpte do jednej z najväčších mešít Indie, Jama Masjid. Bola postavená v 17 storočí a je stále používaná. Na zemi ešte nájdete dlhé pásy modliacich kobercov. Zmestí sa tu až 25 000 veriacich. Samozrejmosťou je vyzúvanie pred vstupom.

Sikh

V tento deň sme navštívili ešte jeden chrám – Sikhský. Sikhovia sú v Indii  uctievaní pre svoju vojenskú povesť a zmysel pre poriadok. V ich chrámoch rozdávajú jedlo chudobným a vlastne komukoľvek, kto príde. Sikha (muža) spoznáte podľa 5tich symbolov: nestrihá si vlasy ani bradu, nosí vždy so sebou hrebeň, na zápästí má náramok, nosí krátke nohavice a vždy má meč alebo dýku.  

príprava jedla v Sikhskom chráme

Náš sprievodca bol úžasný. Jeho predkovia slúžili Britom a sprevádzanie a turistov má jednoducho v krvi.

Inak tu prichádza prvá Indická tradícia, ktorá je pre nás neznámou. Nakoľko je jediný muž v rodine má povinnosť sa starať nielen o svoju manželku s deťmi, ale aj o rodičov a manželku a deti svojho brata, ktorý od rodiny odišiel.

Gándhí

Našou poslednou zastávkou tohto dňa bolo múzeum Gándhího. Miesto kde prežil svoje posledné dni a kde bol zavraždený. Celé miesto je veľmi často navštevované a ešte aj dnes z neho vyžaruje pokoj.

posledné kroky Gándhího až k miestu, kde bol zavraždený

Určite je toho v Dehli oveľa viac, ale my sme žiaľ viac nestihli. Vracali sme sa v nočných hodinách späť na hotel, kde sme strávili poslednú noc v tomto obrovskom meste.

V roku 2012 malo toto mesto takmer 19 miliónov obyvateľov, ale toto sú oficiálne výsledky. Žije tu vraj neoficiálne o niekoľko miliónov ľudí viac.

Deň 3 – Taj Mahal

Čakal nás dlhý, cca 5 hodinový presun do mesta Agra.

Už som vám spomínala ako šoférujú Indovia? Čím väčšie a modernejšie auto, tým ste väčší frajer. Kto trúbi najviac, ten má prednosť a najlepšie sa ide po deliacej čiare, lebo sa viete lepšie predbiehať. Nie je problém urobiť z 3 prúdovej cesty 5 prúdovú a popri autách sa zmestí aj zopár motoriek.

Sachem – náš šofér (do pozornosti dávam kufre na streche)

Videli ste niekedy film Best Marigold Hotel? Hneď po príchode do Indie sa britskí dôchodcovia presúvajú v autobuse a oproti ním TATA nákladiak a všetci sú v šoku.. tak presne toto je India, ich cesty a ich šoférovanie. A náš šofér Sachem bol extra trieda. V jednom meste, kde bola zaseknutá premávka a náš 2-prúd sa skoro vôbec nehýbal, sa nemal problém presunúť do protismeru a v pomerne vysokej rýchlosti ešte vytrúbil protiidúce auta, ktoré teda boli v správnom smere… ale napriek tomu sme sa všetky cítili bezpečne.

Taj Mahal

Taj Mahal – vstupná brána

Nádherná hrobka z bieleho mramoru, jeden z novodobých 7mich divov sveta, symbol lásky. Ročne toto miesto navštívi obrovské miesto nielen zahraničných turistov, ale je to destinácia mnohých Indov, ktorí navštívia toto miesto aj niekoľkokrát za život. Samotná stavba je absolútne precízna a symetrická. Ak sa lepšie pozriete na 4 okolostojace minarety, tak zistíte, že sa nakláňajú v smere od hrobky. Dôvodom bol fakt, že ak by došlo k zemetraseniu, tak by tieto nespadli na hrobku, ale v opačnom smere. Aj samotne základy majú množstvo podloží, ktoré samotnú budovu pred zemetraseniami chránia.

Hrobku dal postaviť Shah Jahan (6ty mughalský cisár) v 17tom storočí pre svoju manželku Mumtaz Mahal a výstavba hrobky, vrátane okolitého areálu ako sú záhrady, mešita, hosťovský dom, vstupná brána trvala 22 rokov. Oproti cez rieku mala stáť zrkadlová kópia tejto hrobky pre samotného Shah Jahana z čierneho mramoru. Avšak jeho vlastný syn sa nechcel pozerať na ďalšie obrovské výdavky (súčasných cca 730 mio EUR), prehlásil Shah Jahana za chorého a zavrel ho v pevnosti Agra (Agra Fort), kde strávil uväznený posledných 8 rokov svojho života. Dnes je pochovaný po boku svojej manželky Mumtaz Mahal v Taj Mahal.

Taj Mahal

Platí sa vstupné.

Zvyšok dňa sme sa venovali hotelovému bazénu s úžasným výhľadom na Agru, len pár krokov od Taj Mahal.

Taj Hotel Agra – incredible

Deň 4 a 5 – Fatehpur Sikri a Ranthambore

Fatehpur Sikri

obrovská vstupná brána Fatehpur Sikri

Hneď po raňajkách sme zamierili do Fatehpur Sikri, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Dnes možno neznáme mesto, avšak v minulosti hlavné mesto mughalskej ríše, ktoré bolo neskôr pre nedostatok vody presunuté do Delhi. Tretí mughalský cisár Akbar zvolil toto miesto na počesť proroctva o narodení syna, dediča mughalského trónu, ktoré mu bolo zvestované práve vo vtedajšej dedine Sikri.

predstavte si natiahnutú plachtu ako veľký stan, ktorý chránil pred slnkom.
v tých vežičkách bol horiaci olej.. ako v rozprávke

Inak Akbar bol vizionársky muž. Mal údajne 3 manželky, každú iného náboženstva /hindku, moslimku, kresťanku/ a snažil sa vraj vytvoriť nový druh náboženstva. V meste dal postaviť tri paláce (pre každú ženu jeden) a jednu obrovskú mešitu, ktorá sa používa do dnešného dňa.

Len tak pre zaujímavosť, jeho ženy sa ťažko počítajú. Niektoré zdroje hovoria o 11tich ženách, iné o 35tich a ďalších 300 konkubínach. Aj tu sa platí vstupné.

Rozlúčili sme sa s týmto magickým miestom a presunuli sme sa do Ranthambore. A tu sme sa zamilovali.

na vidieku sú rôzne nákladné povozy

Ranthambore

Do Ranthambore chodia turisti vďaka tigrej rezervácii. Národný park s rozlohou 282 km2.  Naše ubytovanie bolo v Kipling Lodge. Nádherné zelené miesto. Úplne iní ľudia. Väčšia chudoba robí ľudí láskavejších? Nekonečne usmiaty personál, ochota, vždy nápomocní. V tomto rezorte sme mali plnú penziu a poviem vám, ak ste niekedy videli ako sa obsluhuje šľachta v Indii, takto nejak sme sa cítili. Zrazu sme sa preniesli do 19teho storočia. Neskutočný zážitok.

Kipling Lodge dnes

V Ranthambore sme mali objednané dve jazdy jeep-om do národného parku (v cene zájazdu)  – rannú a večernú. Je tam niekoľko trás a vždy dostanete inú. Základný cieľ je vidieť tigre. Samozrejme nie je to pravidlo a ak ich stretnete, máte veľké šťastie. Ak nie, stále vidíte veľké množstvo zvierat od jeleňov, vtákov, byvolov, v diaľke sme aj medveďa zahliadli.. no úžasné. Ale my sme to šťastie mali. Tigre boli majestátne.

Deň 6 a 7 – Jaipur

Ružové mesto, mesto drahokamov, mesto tak iné ako Delhi. Také radostné a šťastné.

Amber fort

.. poprosím na Amber Fort

Ako prvé sme navštívili hneď ráno Amber fort, pamiatka UNESCO. Do samotnej pevnosti sme sa dostali veľkolepo na slonoch. Pozostáva z komplexu palácov, nádvorí, môžete vidieť akým spôsobom chodili manželky do komnát svojho panovníka, kde sa kúpali, ale môžete vidieť aj výhľad, ktorý mal panovník na svoje ženy, vidíte zelené záhrady, strácate sa v spleti nádherných uličiek. Platí sa vstupné.

nádvorie Amber fort
Amber fort – jeden z palácov a záhrady

Z nádhernej pevnosti sme sa zastavili pri Jag Mandir. Len z brehu sme obdivovali tento nádherný lovecký zámoček, ktorý neslúžil na nič iné ako na poľovanie na vtáky. Potom sme obdivovali Hawa Mahal. Je to síce palác, ale najzaujímavejšia je jeho fasáda. Má mnoho okien, z ktorých mohli kráľovské ženy sledovať sprievod a ruch v meste. Keďže ony nemohli byť videné, vždy sa skrývali za takýmito kamennými umeleckými skvostami – sieť vytesaná z kameňa.

Hawa Mahal

City Palace

Vstúpili sme do prekrásneho City Palace (mestského paláca), kde ešte stále býva súčasný maharadža – kráľ. Krajine už síce nevládne (King of Jaipur), ale zato má 20 rokov, je rozprávkovo bohatý, hrá polo, študuje a cestuje po celom svete ?

jeden z palácov

Vraj počas našej návštevy bol doma, v City Palace Jaipur. Samotný palác pozostáva opäť s viacerých nádvorí, palácov, prekrásnej audienčnej sály, textilnej sály, zbrojnice a mnoho iného. Určite tam strávite niekoľko hodín. Platí sa vstupné.

Jantar Mantar

A ako posledný nás pre tento deň čakal Jantar Mantar. Už ste o ňom počuli? Miesto s viacerými slnečnými hodinami a inými meracími zariadeniami slúžiacich k sledovaniu astronomických javov. Tie najväčšie slnečné hodiny sú súčasťou UNESCO a aj dnes vedia tieto hodiny zmerať lokálny čas s 2 sekundovou presnosťou. Platí sa vstupné.

najpresnejšie slnečné hodiny

Deň 8

Žiaľ náš posledný deň, kedy nás náš drahý Sachem doviezol až na letisko do Delhi. Sachem nám počas cesty rozprával, ako sa jeho mama vydávala v 13tich rokoch a mala vtedy aj prvé dieťa. Vraj už sa odvtedy India zmenila. Sachemova dcéra ma teraz tiež 13 a chodí do školy. Má vraj dosť času kým bude svadba. Svadby inak v Indii sú vždy dohodnuté a vraj práve preto dlho vydržia. Lebo to nie je poblaznenie ako hovoria, ale pracujú na vzájomnom rešpekte a láska príde neskôr. Taktiež si vraj Indovia osvojili myšlienku mať maximálne 2 deti, ale je otázkou, či takto zmýšľajú aj chudobnejšie kasty. No a na záver. Manželstvo je len jedno. Nepoznajú štatút „rozvedený“. Môže byť len vdova/vdovec, ktorý potajme neoficiálne môže žiť s niekým iným. Tak taká je terajšia India.

India nám bude chýbať. Dovolenka však nekončí, z Delhi sa presúvame na pár dní do Dubai… ale o tom neskôr.

2 thoughts on “Ochutnajte pravú Indiu – cestujte s cestovkou bez cestovky

Odpovedať