Singapore a jeho zákazy

Singapore a jeho zákazy

Báli ste sa už mastných pokút a tvrdého režimu, pripadne času stráveného vo väzení ak urobíte priestupok na pôde Singapore? Alebo si myslíte, že Singapore je len ďalšia betónová džungľa, plná svetiel, kde sa nedá nič, okrem nakupovania, robiť?

Presne takéto boli moje pocity, keď som sa do tohto ostrovného štátu, bývalej britskej kolónie, ktorá leží na samom juhu Malajzie vybrala. Toto mesto, často nazývané mesto budúcnosti, je 5te najnavštevovanejšie mesto sveta a už rozumiem prečo.

Singapore je jedno nádherne miesto, kde miestni nechcú nič iné ako vážiť si to, čo majú, chrániť to, čoho majú obmedzené množstvo a ukázať svetu, že tolerancia a vzájomná akceptácia rôznych kultúr je možná.

Áno, prvý moment bol trošku stiesnený. Za oknom autobusu, ktorý ma viezol z Kuala Lumpur do Singapore stala tabuľka “čakáme na hraniciach len 45 minút, ak vaša kontrola bude trvať dlhšie, ste zodpovedný si nájsť náhradnú dopravu”..

Druhýkrát som ostala zmätená keď na povinnej 30 minútovej autobusovej zastávke na odpočívadle diaľnice ešte v Malajzii som v tej záplave autobusov nevedela nájsť ten náš.. ale všetko dobre dopadlo.

Ale späť k Singapore, ktorý ma od týchto počiatočných momentov už len uchvacoval v pozitívnom slova zmysle..

Ľudia

V Singapore žije takmer 6 miliónov obyvateľov – viac ako Slovensko, avšak rozloha mesta je len 722 km2, čo predstavuje asi 2-násobnú rozlohu mesta Bratislavy. Tak si skúste predstaviť, koľko ľudí pripadá na 1 m2. Najväčšia etnická skupina obyvateľov sú Číňania a nasledujú Malajci, Indovia a ostatní.. avšak nikde vo svete som predtým nevidela takú vzájomnú toleranciu medzi týmito kultúrami.. na pomerne malom mieste máte vedľa seba Čínsku štvrť, Malú Indiu, či moslimskú štvrť. A všade je čisto a bezpečne!

Ľudia sú tu neskutočne milí. Keď potrebujete pomôcť, sú veľmi nápomocní, majú trpezlivosť a usmievajú sa, napriek tomu, že „len“ utierajú stoly alebo šoférujú autobus.

Jedlo

Milujem ázijskú kuchyňu. Tieto jedlá obsahujú veľa zeleniny, veľa zdravých vecí, pre mňa top destinácia. Všeobecne sú potraviny v Singapore drahšie, keďže takmer všetko musia dovážať, ale nájdu sa lacné miesta, kde sa skvele najete.

TIP: ak nechcete jest v drahších reštauráciách, miestami som mala pocit, že pod Singapurom existuje samostatné mesto, kde sa nachádzajú ázijské fast foody, ktoré vás za 5 SGD a bez čakania nasýtia.

Zeleň

Tak ta je všade.. poloha mesta, ktorá je len jeden stupeň od rovníka, zabezpečuje mestu dostatočný počet zrážok a vlastne len jedno ročné obdobie v roku.

Takže veľmi odporúčam dáždnik, ktorý určite využijete, ale určite aj opaľovací krém.

Neuveriteľná architektúra, zeleň úplne všade

Zeleň však neberú miestni ako samozrejmosť. O tú sa denno denne starajú. Každý deň som sledovala na rôznych miestach mnohých záhradníkov, ktorí presádzajú nové kvety, kríky, sadia nové stromy, napriek dažďom polievajú.. je to úchvatné.

Doprava

Autobusom sa dostanete úplne všade a za lacné peniaze. Zaujímavosťou je, že na zastávke nevidíte konkrétny čas odchodu autobusu, ale len informáciu, že v danej hodine chodí tento spoj každých napr. 10min. A tie spoje skutočne každých 10min chodia. Veľmi efektívny mi prišiel Google maps a tam stiahnuté informácie o verejnej doprave. Lístky kúpite priamo u vodiča, avšak je potrebne mat presnú sumu – strojček nevydáva?

medúzy v SEA akvárium

Tipy na výlet

Prejdite si všetky štvrte

… indickú, čínsku i moslimskú – všade skvelé jedlo, lokálne potraviny, tovar typický pre daný región – čínska medicína, indické zlatníctva, či voňavky v moslimskej štvrti.. je tam skutočne všetko..

TIP: ak chcete ochutnať Duriany a vidieť ako ich porcujú, určite zájdite na Bugis Street. Je to živá nákupná ulica, plná stánkov, jedla, suvenírov a skvelej domácej atmosféry. Inak ľudia Duriany jedli v mikroténových rukaviciach a veľmi opatrne.

Orchard road

Nakupujte na Orchard road – dlhá večne živá ulica, plná obchodov najznámejších značiek

Gardens by the Bay

Toto je povinná jazda – nádherný park, veľa zelene, futuristické stromy, v ktorých sa môžete poprechádzať, jazierka a na konci tohto parku sú dve futuristické kupoly. Prvá – „flower dome“ je obrovský skleník plný exotických kvetov a v druhá „cloud forrest“ je umelo vytvorený dažďový prales s vodopádom. Neskutočný pohľad. Mimochodom je tam aj free wifi ?

Gardens by the Bay

Určite si nenechajte ujsť svetelnú show, ktorá je každý deň zadarmo o 19:45 a 20:45. Stačí si len ľahnúť, pozerať a unášať sa..

TIP: ďalšia svetelná show je o 20:00 a 21:00 priamo pred Marina Bay Sands. Tak odporúčam sa premiestniť a pozrieť si aj tú.

Marina Bay Sands

Nádherný hotel v tvare lodi. Prekrásny výhľad na obe strany – mesto i Singapursky prieliv. Podľa turistických pútačov je možné ísť na vyhliadku na najvyššie poschodie z 3tej veže a stoji cca 23 SGD. Keď si priplatíte za zvláštne vyzerajúci červenkastý mok, máte to za 30 SGD. A stále neuvidíte famózny inifinity pool..

TIP: ak sa vám nechce stáť v rade na lístok, choďte cez druhú vežu do baru SPAGO, kúpte si famózny drink (ktorý stojí cca rovnako ako lístok v 3tej veži) a vychutnávajte si pohľad na bazén, výhľad na obe strany a príjemnú atmosféru baru.

Singapore River Cruise

Urobte si okružnú jazdu so Singapore River Cruise – prejdete si tak celu rieku a od vody budete mat nádherný výhľad na – starú policajnú stanicu, múzeá, známy Fullerton hotel, Marina Bay Sands atď.

Botanická záhrada

Do Botanickej záhrady je bezplatný vstup. Čaká vás tu nádherná prechádzka, mnoho jazierok, orchideová záhrada, na symfonickom javisku bývajú skvelé koncerty, stačí si len sadnúť do trávy..

Koncert v tráve

Tree top walk

Opäť ďaľšia úchvatná prechádzka v prírodnom rezervoári vody, ani vás nenapadne, že ste v centre mesta. Zeleň kam oko dovidí a to ticho… ja som mala to šťastie, že práve popršalo a celý les bol obklopený hmlou.. pravá džungľa

Tree Top walk

Sentosa

Najjužnejší bod kontinentálnej Ázie – choďte na ostrov Sentosa, je tam nádherné Akvárium, plné žralokov, delfínov, medúz, rají a mnoho iných, Universal studios, sú tam nádherné pláže, kde sa môžete kúpať a skvelé výhľady, hlavne pri západe slnka.

Najjužnejší bod kontinentálnej Ázie

Changi Airport

Pravdepodobne budete prilietať/odlietať z Changi Airport – najlepším letiskom na svete. Nenechajte si ujsť úžasný nový indoorový vodopád „jewel“, najväčší na svete, v strede terminálu T1. Je neuveriteľné, čo dokáže ľudská ruka. Celý nákupný komplex s vodopádom údajne stál 1,3 miliardy dolárov.

Zákazy

aspoň 10 naj… Singapore je známy svojimi zákazmi. A tie buď musíte poznať, alebo ich nájdete kdekoľvek na ulici, aj s výškou pokuty, ktorá vás čaká. Nižšie sú aspoň tie najznámejšie:

  1. Žuvačka – môžete mať pri sebe balíček, môžete ju mať aj v ústach, avšak je prísne trestaný ich predaj a samozrejme patria do koša – patrím medzi tých, koho irituje počet „nášľapných mín“ na chodníkoch, preto by som zavedenie podobného zákazu aj u nás podporila 🙂
  2. Hádzanie odpadkov na zem – to mesto je skutočne čisté!
  3. Ohňostroje (okrem niektorých sviatkov) – opäť nič nezvyčajne, aj na Slovensku v mnohých mestách tieto zákazy máme. Jediný rozdiel je, že v Singapore tento zákaz dodržiavajú.
  4. Obťažovanie hrou na hudobné nástroje na chodníkoch resp. verejných priestranstvách
  5. Nahota na verejnosti, ale pozor, aj vo vlastnom byte
  6. Duriany vo verejnej doprave – ide o ovocie, ktoré skutočne zapácha. Podobné zákazy sú aj v Malajzii a pravdepodobne všade, kde sa toto ovocie dopestuje.
  7. Zhromažďovanie viac ako 3 osôb na verejnom priestranstve po 10 hodine večer  – predchádzanie narušenia verejného pokoja
  8. Predaj alkoholu po 10:30 večer – opäť niečo, čo je veľmi bežné vo viacerých krajinách sveta, vrátane Škandinávie.
  9. Pľutie na verejnosti
  10. Zabudnúť spláchnuť toaletu – tento zákaz veľmi oceňujem. Mimochodom kdekoľvek v Singapore si zmyslíte, že potrebujete ísť na WC, tak práve niekde tam, do 5 metrov určite nájdete WC čistučké ako v ktorejkoľvek kancelárskej budove, s toaletným papierom a mydlom.

Moji priatelia, ktorí boli v Sinagpore pred viac ako 10 rokmi hovoria, že toto mesto bolo vtedy úplne iné. A je to tak. Singapore sa skutočne mení každým rokom. Verím, že sa tam ešte vrátim.

Odpovedať