New York (NYC) v máji

New York (NYC) v máji

Po štyroch rokoch som sa opäť vrátila do tohto úchvatného mesta – New York City. Šla som na staré miesta, ale navštívila som aj nové. Stále je čo objavovať v tomto meste, ktoré stále nikdy nespí. Počasie na konci mája bolo fantastické, bývali sme len kúsok od Time Square a všetko sme mali ako na dlani.

WTC

Bývali sme v byte s kuchynkou, takže sme výborne ušetrili na jedle. Potraviny (napr. veľký Target), ktorých je na Manhattane ako šafránu, sme mali za rohom, rovnako ako zastavky metro.

Boli sme tu v týždni, kedy bol Memorial Day a celé mesto hrdo oslavovalo. Zažili sme farmárske trhy na 6tej Avenure, kedy bolo niekoľko ulíc uzatvorených a časť 6tej avenue bola jedna veľká pešia zóna plná street foodu. Odporúčam zažiť.

Praktické rady

Doprava

Pristávali sme na letisku JFK a odtiaľ je doprava do mesta neskutočne jednoduchá a pomerne rýchla. Najskôr si kúpite lístok na vláčik Airtrain. V roku 2023 bola cena tohto lístku 7,75 USD (pozor vždy treba pripočítať DPH) a vystúpite na stanici Jamaica. 

Ak ste v NYC dlhšie, kúpte si už na stanici Jamaica 7dňovú metro card (MTA). V máji 2023 sme za túto kartu zaplatili 33 USD a určite sa oplatila. Každý deň sme sa presúvali metrom hore dolu po Manhatane, či do neďalekého Brooklynu.

Brooklyn Bridge

A potom sme už len nasadli na linku E a za necelých 40 min sme boli na Manhattane.  

Sim card

Je skvelé mať dáta. Najvýhodnejšie data vychadzali cez aplikáciu Airalo. Kúpila som si 3GB eSim kartu len za 11 USD. Nákup fyzickej karty na letisku sa cenovo neoplatí.

Battery park

Central Park na bicykli

Ak chcete ísť do Central Parku, požičajte si bicykel, nech vidíte čo najviac. My sme požičiavali bicykle v Bike Rental Central Park. Rezervovali sme ich deň pred plánovaným výletom online, keďže cena online bola výhodnejšia. Ak je krásne počasie, nemusia mať voľné biky, preto sa rezervácia vopred oplatí. Bicykle sme rezervovali na 4 hodiny a cena jedného vychádzala na necelých 34 USD, vrátane DPH.

Central Park

Pozor:  pri preberaní bicyklov bolo potrebné dať do zálohy ID dokument (stačí jeden).

Tipy na výlety na Manhattane

Intrepid Sea, Air and Space Museum

Ak chcete vidieť jeden z posledných Concordov na svete, sadnúť si dovnútra (na toto boli extra vstupenky – plus 9 USD), ísť do ponorky alebo sa poprechádzať po lietadlovej lodi, kde je umiestnená aj vesmírna loď Enterprise, potom nevynechajte návštevu tohto úchvatného múzea Intrepid na 46 ulici, pri móle 86. Cena vychádza na 36 USD plus DPH.

nadzvukový Concorde

Vyhliadky

Vynechala som Empire, WTC, ale vychutnala som si vyhliadku One Vanderbilt, ktorá je hneď vedľa stanice Grand Central.

skvelý Vanderbilt

Úplne skvelý zážitok z pomerne novej vyhliadky otvorenej v roku 2020, plný zrkadiel, svetla a samozrejme skvelej vysutej sklenenej hrane, kde si levitujete na úrovni 92ho poschodia a pod vami prázdno. Cena jedného lístka vychádzala v roku 2023 na 44 EUR. Lístky sa kupujú na konkrétny čas.

pohľad z One Vanderbilt

Počas samotného Memorial Day sme si ešte nenechali újsť vyhliadku na Top of The Rock v Rockefeller Center počas západu slnka, keď sa celý Manhattan rozsivetil do farieb US vlajky. Vstupné pri západe slnka vychádza viac, nás vyšiel lístok na osobu cca 60 EUR.

nočný Manhattan

Trajekty

Ak sa vám vyslovene nechce ísť na Sochu slobody a Ellis Island a platiť za trajekt, čo v roku 2023 vychádzalo na 24,5 USD, odvezte sa metro linkou číslo 1 dolu na South Ferry a nasadnite na trajekt Staten Island Ferry, ktorý pravidelne premáva medzi dolným Manhattanom a Staten Island. Budete mať stále úžasný výhľad na Sochu slobody a dolný Manhattan z vody a navyše zadarmo, teda cena je zahrnutá v MTA (metro) karte.

Staten Island Ferry

Predchádzky

Choďte sa pomotkať cez Brooklyn Bridge do Brooklynu. Budete mať perfektný výhľad na dolný Manhattan.

Brooklyn Bridge

No a absolútnu radosť mi urobila prechádzka po The High Line, bývalej železnici, ktorá začína v Hudson Yards a končí v Meatpacking District. Fakt skvelé miesto.

Určite sme nevynechali ani jedno z miest z mojho predchádzajúceho výletu do New Yorku, avšak čo bola pre mňa najvačšia zmena? Už som sa nedostala do prekrásnej čítarne v Public Library a takmer na každom rohu bolo cítit marihuanu, ktorá tu je legálna.

Rockefeller Center

Som zvedavá, čo nové objavím v NYC nabudúce 🙂