Thai green curry – skvelé Thajské kura na zelenom kari

Thai green curry – skvelé Thajské kura na zelenom kari

Tento recept som si zamilovala na mojich potulkách po Thajsku. Som si absolútne istá, že každý, kto v Thajsku bol, ho raz ochutnal. A keďže do Thajska nechodím tak často, rozhodla som sa priviesť si kúsok Thajska so sebou domov.

Thai Green Curry

Zelená kari pasta, ktorá je základom tohto jedla sa vyrába zo zelených chilli papričiek. Ide teda o pikantné jedlo s úžasnou príchuťou kokosu. Ak však nemáte radi veľmi pikantné, netreba sa báť, jednoducho dáte menej zelenej kari pasty.

Ďalšou dôležitou poznámkou je, že všetky suroviny som kupovala na Slovensku – Bratislava. Už sú dávno preč tie časy, keď na Slovensku sa nedala kúpiť ani rukola. Príprava vôbec nie je náročná!

Potrebujeme:

 • 500 ml kokosového mlieka
 • 500 g kuracích pŕs
 • 50 g green curry pasty (zelenej kari pasty)
 • 250 ml kuracieho vývaru
 • 2 lyžice palmového cukru (ak nemáte palmový, dajte ten, čo máte po ruke)
 • 1 lyžica rybacej omáčky
 • 3-4 limetkové listy (keď nezoženiete, pridajte citrónovú trávu)
 • 150 g bambusových výhonkov (ja som kúpila malú konzervu, ale môžu byť aj inak balené)
 • 1 čili paprika – červená (ak to nechcete prehnať s pálivosťou, úplne stačí kápia alebo červená paprika)
 • Čerstvá bazalka (originálne tu ide thajská bazalka, ale tá naša je výborná alternatíva)

Postup

 1. Mäso si nakrájame na malé kúsky a dáme stranou
 2. Do hrnca nalejeme 180 ml kokosového mlieka a necháme ho pomaličky variť, kým sa nezredukuje z mlieka voda. Treba miešať, aby nám mlieko neprihorelo.
 3. Keď už budete vidieť, že mlieko skutočne zhustlo, pridáte pastu zo zeleného kari a premiešate, kým sa tieto prísady nespoja. Ak nemáte radi veľmi pikantné jedlo, dajte len polovicu.
 4. Pridáte nakrájané mäso a chvíľku dusíte, kým sa mäso trošku nestiahne
 5. Potom pridáte 250 ml kokosového mlieka a kurací vývar
 6. Aby bolo kari pekne zelené, pridávam tam ešte rozmixované listy bazalky (cca 10 ks vo zvyšku kokosového mlieka). Privedieme do varu a necháme dusiť cca 10-15 min, kým nie je mäso uvarené
 7. Potom pridáme cukor, rybaciu omáčku, limetkové listy, bambusové výhonky a na tenké kolieska nakrájanú čili papriku (aby bol v jedle nejaký farebný kontrast). Chvíľku ešte necháme dusiť – 5 minút.
 8. Pred koncom ešte pridáme pár lístkov bazalky a ak máte pocit, že by jedlo potrebovalo dosoliť, pridajte ešte trochu rybacej omáčky.

Thai green curry podávame s ryžou.

Inak len pre zaujímavosť, v Thajsku nedostanete na jednom tanieri ryžu poliatu omáčkou a mäsom. Dostanete dve misky, v jednej je curry, v druhej ryža. A vy si po lyžičkách pridávate curry do ryže a tak si túto lahôdku vychutnávate.

Prajem vám dobrú chuť ?

Odpovedať