Lacné letenky do Los Angeles? A čo s nimi? Hurá San Francisco!

Lacné letenky do Los Angeles? A čo s nimi? Hurá San Francisco!

V poslednej dobe sa priam roztrhlo vrece s lacnými letenkami do Los Angeles. Mesto Oskarov, filmového priemyslu, mesto tak známe z filmov a seriálov. No kto nepozná slávne LA? Ale je to skutočne mesto anjelov? Vždy sa na svoju cestu snažím dôkladne pripraviť. Keď už sa niekam vyberiem, chcem z danej destinácie vyťažiť maximum.

pláže pri San Francisco

LA – Los Angeles

Teraz sa veľmi ospravedlňujem tým, ktorí v LA ešte neboli (snáď vás neznechutím) a tí, ktorí majú na návštevu LA absolútne pozitívne spomienky, verím, že mi o nich napíšete do komentárov, aby som prehodnotila svoj názor a skúsila iné LA, keď tam najbližšie pôjdem.

Ale aby som to nenaťahovala, LA je pre mňa mesto,  kde som ochotná tak akurát prespať a ísť ďalej.

Z môjho súdka v tomto meste nie je nič. Ak chcem umenie, idem do Talianska, Španielska alebo napr. New Yorku. Architektúrou LA tiež nejak extra nevyniká, gastronómiu USA som už popísala v inom článku a z voľno-časových aktivít sú najpopulárnejšie Santa Monica beach – verte mi, toto nie je top pláž, na ktorej chcete ležať a populárne sú Universal Studios – celkom milý je vláčik s exkurziou po starých filmových štúdiách (uvidíte tam aj slávnu scénu z filmu Čeľuste.. keď si predstavím, že práve tohto som sa ako malá bála ??). A tu som skončila..

Hollywood nápis nad mestom, OK, je možné ho vidieť aj z mesta, nemusíte k nemu ísť pešo  – prechádzky môžu byť aj krajšie. A tzv. chodník slávy – „Walk of fame“? Pokiaľ vás zaujíma pohľad na podriemkavajúcich bezdomovcov v spacákoch… tak toto tu určite uvidíte..

Tak čo podniknúť s lacnými letenkami do LA?

Las Vegas

Môžete si požičať auto a vyraziť do Las Vegas, kde tak často zľavy na letenky nevidíte a sú v hodnotách 600 EUR a viac. Cesta autom trvá tak 4 hodiny, prípadne ak sa necítite na auto, choďte autobusom. Cesta trvá trošku dlhšie, ale ceny sú už od cca 12 EUR jednosmerne. Vo Vegas môžete stráviť dva – tri dni a skúsiť absorbovať atmosféru tohto showbiz mesta.

Ak budete mať auto, môžete z Vegas pokračovať do nádherných národných parkov, ktoré sú v okolí – Grand Canyon, Zion, Death Valley, Arches, Bryce alebo Sequoia.. jednoducho krajina na západnom pobreží je neuveriteľne nádherná. Toto je však na dlhší výlet a skôr outdoorový, ale určite z „must see“ kategórie.

Môj super tip – San Francisco

Letenky do SF skoro nikdy nie sú v akcii a pod 550 EUR sa nedostanete. A pritom je zo všetkých miest, ktoré som v US kedy navštívila, úplne najlepšie. Najviac sa podobá takému európskemu štýlu v zmysle, ľudia športujú, kaviarne sú bežne na uliciach, je tam veľa parkov, nádherná príroda a celé mesto má úžasnú atmosféru.

Golden Gate bridge

Cesta do San Francisco (SF)

Do SF sa môžete z LA dostať autobusom, ktorý síce ide dlhšie – počítajte tak s 8 hodinami, ale priemerná cena jednosmerného lístka je len 25 EUR. Čo je skvelá cena. Ja som šla autobusom len v smere zo SF do LA. Cestou tam som šla autom po slávnej Route 1. Vždy som túžila previesť sa po tejto panoramatickej ceste, ktorá lemuje západné pobrežie US a ponúka vám úžasné výhľady na Pacifik. Takže moja prvá zástavka z letiska smerovala do požičovne.

jedna zo zastávok na Route 1

Route 1

Route 1 je najdlšou cestou v Californii  a meria 1055km. Je to určite výlet na celý deň, keďže tie výhľady na oceán sú prekrásne a máte tendenciu sa kochať a zastavovať. A keď sa kochajú viacerí, na tej jednoprúdovej ceste sa to môže aj prehustiť. Ale veď ste na dovolenke.

Carmel by the Sea

Do SF som v tento deň nedošla, ale prenocovali sme v Carmel by the Sea. Veľmi pekné mestečko na pobreží s prekrásnymi plážami stvorenými pre piknik po celom dni šoférovania. Zaujímavosťou tohto mesta je, že tu bol dvakrát primátorom slávny Clint Eastwood.

Golden Gate Bridge

A ďalší deň nás už čakalo San Francisco. Ak máte auto tak ho nevracajte hneď, ale prevezte sa cez úchvatný Golden Gate bridge, hneď za ním je odbočka na „golden gate vista point“, je to bezplatné parkovisko s nádherným výhľadom na most, tentokrát z inej strany a panorámu mesta. Vy však nekončite tu a pokračujte ďalej až na Marin Headlands. Prave oďtiaľto sa robia tie najznámejšie fotky tohto mesta s Golden Gate mostom v popredí.

Golden Gate, v pozadí Marin Headlands

Teraz sa môžete vrátiť späť do mesta a odovzdať auto alebo si ešte urobiť okruh po mostoch. Pokračovať v smere na San Quentin a prejsť po ceste 580 (San Rafael bridge) do Richmondu – most má takmer 9 km a prechádza celý záliv a následne dolu po ceste 80 cez „ostrov pokladov“ – Treasure Island sa vrátite späť do mesta. Tento most volajú Bay Bridge a má cca 7 km. Sú to úchvatné stavby a je to perfektná vyhliadka. Vidíte mesto a celý záliv z každej perspektívy.

Lombard Street

Po SF auto fakt nepotrebujete. Ak na aute trváte, preverte si v ubytovaní, aké sú možnosti parkovania. Pre tých zručných možno ešte jeden tip. Prejdite si autom Lombard street. Je to úzka kľukatá cesta (vraj najkľukatejšia cesta na svete), ale je to fun. Dokonca je zábava stáť tam a pozerať sa ako sa šoféri trápia.

začiatok Lombard Street, v diaľke Coit tower

Alcatraz

Určite navštívte slávny Alcatraz. Pozor, urobte si skorú rezerváciu, lebo toto je jedna z najväčších atrakcií SF a môže sa stať, že je vybookovaná na 2 dni vopred. Alcatraz je snáď najznámejšie väzenie sveta.

Alcatraz

Objavil sa v mnohých filmoch, napríklad vo filme „Skala“ a veľmi dobre je spracovaný aj údajne jediný úspešný pokus o „Útek z Alcatrazu“ ešte z roku 1979 s jedinečným Clintom Eastwoodom v hlavnej úlohe.

takto vyzerali cely

Boli tu väznení najväčší zločinci Ameriky, medzi inými aj Al Capone. Dnes je to národný park a navštívi ho ročne asi 1,4 milióna ľudí. Na Alcatraz sa dostanete z Pier 33 (móla číslo 33), lístky sa dajú kúpiť len u tohto oficiálneho prevádzkovateľa a hneď po príchode na ostrov si vezmite audio sprievodcu. Tie hlasy, príbehy, ten rachot železných dverí, keď sa zavreli dvere.. všetko je to tak autentické, že máte pocit, že ste späť v 30tych rokoch minulého storočia. Veľmi odporúčam. Alcatraz je určite na dlhšie, strávite tu aspoň pol dňa.

maják na Alcatraz

Fishermans wharf

Prejdite sa k Fishermans wharf. Je to skvelé miesto na túlanie sa po nábreží, veľmi známy je Pier 39. Je tu množstvo výborných a zaujímavých reštaurácii, máte skvelé výhľady na Alcatraz a záliv a všade okolo sa povaľujú uškatce (sea lion). Ja hlavne viem, že sa volajú Sea Lions, uškatce som práve našla v slovníku. No jednoducho váľajú sa tam tulene)).

Sea lions

Veľmi pekný pohľad na záliv je aj pri móle 43 (pier 43), kde je dodnes Ferry Arch – oblúk. Toto miesto kedysi slúžilo na vykladanie a nakladanie železničných vagónov.

Ferry Arch

Ponorka – USS Pampanito

Pri móle 45 sú dva skvosty. SS Jeremiah O Brian a USS Pampanito. A ďalej smerom k mostu Golden Gate sa nachádzajú ďalšie historické lode.  Ale vráťme sa k SS Jeremiah O Brian a USS Pampanito. Vzhľadom na krátkosť času som si musela vybrať, kam pôjdem.

SS Jeremiah O Brian

SS JOB bola vojenská loď slúžiaca počas 2. svetovej vojny, dnes je to múzeum. Vonkajšok aj vnútrajšok určite tiež, sú perfektne zachovalé a dodávajú skutočne rešpekt. Ale ako často máte príležitosť vojsť do reálnej PONORKY, ktorá tiež slúžila počas 2. svetovej vojny – pri ostrove Guam a neskôr pri ostrove Shikoku, Japonsko?

USS Pampanito

Toto bola pre mňa jasná voľba. Uvidíte tie malé stiesnené priestory, veliteľský mostík, malé postele, strojovňu a torpéda. No úžas.

strojovňa – USS Pampanito

Fakt si neviem predstaviť, ako v týchto priestoroch mohli utekať alebo sa obchádzali vedľa seba dvaja námorníci. Veď aj samotná prehliadka ponorky bola jednosmerná, aby sme si nezavadzali.

aj nad torpédami boli postele

Pozorovanie veľrýb

SF je známe tiež pozorovaním veľrýb. Asi všade, kde je príležitosť, idem obdivovať tieto úchvatné cicavce. Oproti Islandu, kde fakt už pri vyplávaní lode z prístavu sa okolo nás veľryby motali, v SF sme si na ne museli počkať. Ale aj keby sme žiadne nevideli, úchvatná bola samotná plavba na pomerne malej rybárskej lodi popod Golden Gate bridge a následne na otvorený oceán.

ranný pohľad na Golden Gate bridge

Boli sme asi 12 míľ od SF zálivu a poviem vám, takýto oceán som ešte nevidela. Toto nie je Stredozemné more. Keď ste sa zahľadeli do diaľok, mali ste pocit, že vidíte „zratrakované“ lyžiarske svahy. Obrovské vlny. Par ľudí veru bolo naklonených cez zábradlie ?. Aj preto žiaľ nemám z tejto plavby použiteľné fotky ?.

Potulky mestom

Prejdite sa na Coit tower. Môžete vyjsť až hore na vežu, ale úplne postačuje, ak sa k nej len dostanete. Kúpte si lístky na ich ikonickú električku, ktorá vás prevezie hore – dole členitými ulicami SF. Poprechádzajte sa čínskou štvrťou – China town. Vraj ide o najväčšiu a najstaršiu čínsku štvrť v celom USA.

Coit tower

Poseďte si na Union Square a vychutnávajte si atmosféru tohto vibrujúceho mesta. Vo viacerých uliciach je mnoho drevených domov tak typických pre SF. Niektoré ulice stále pripomínajú dávne časy hippies, či už ponukou v obchodíkoch alebo jednoducho skvelou náladou ľudí.

Union square

Veľmi ikonický je Palace of Fine Arts, postavený v roku 1915 ako súčasť EXPO.  Toto miesto je ako stvorené na prechádzku. V strede kraľuje rotunda a okolo je jazierko a určite v ňom nájdete korytnačky.

Palace of Fine Arts

Golden gate park je len kúsok od mostu  a tento park je dokonca väčší ako Central Park v NY. Tiež sa v ňom oplatí potúlať sa pár hodín.

električka San Francisco

V SF je mnoho iných parkov a prístupov na pláž odkiaľ sa oplatí pozorovať západ slnka. No jednoducho toto je mesto, kde toho môžete robiť skutočne veľmi veľa a kde pochopíte, že fakt nestíhate. Inak v tomto meste odporúčam pribaliť „windstopper“ bundu. Zvykne tu od zálivu celkom fúkať.

San Francisco je veľmi zelené mesto

Výlet v SF bol opäť veľmi krátky a určite už mám v pláne sa tam vrátiť.

2 thoughts on “Lacné letenky do Los Angeles? A čo s nimi? Hurá San Francisco!

  1. Tie fotky sú úplne nádherné, San Francisco je fakt parádne mesto, ktoré sa oplatí vidieť za každú cenu :))

    Inak, tip: foť viacej aj seba, dobre do dopĺňa blog, obzvlášť keď je travelerka sympatická 🙂

Odpovedať