Roadtrip: Dovolenka v Španielsku – autom naprieč prekrásnou Andalúziou

Roadtrip: Dovolenka v Španielsku – autom naprieč prekrásnou Andalúziou

Nádherná krajina plná nekonečných olivových hájov, piesočnatých pláží, majestátnych hôr, horúceho slnka, vášnivej kultúry, prekrásnej architektúry, malebných bielych dediniek a neskutočne bohatej histórie. Keď si predstavím Andalúziu vidím Rimanov, rozprávky Tisíc a jednej noci, Krištofa Kolumbusa, či Napoleonské bitky. Španielsko je obrovské a už veľakrát som ho navštívila. Išlo však o kratšie pobyty v mestách ako Barcelona, Madrid, Toledo. Vždy som však túžila špeciálne po roadtripe okolo Andalúzie, rozlohovo druhej najväčšej provincie Španielska. Len pre predstavu, aj keď ide „až“ o druhú provinciu v poradí, stále je tento región veľký takmer ako Maďarsko.

Granada – Alhambra záhrady

Pri Andalúzii sa nemáte ako pomýliť s plánovaním. Či už priletíte do Sevilly, Malagy alebo iného mesta, spojenia sú pravidelné, časté a hlavne lacné. Kdekoľvek začnete, dá sa urobiť nádherný okruh a aj 2 týždne vám budú málo..

naša cesta

Keď som kupovala letenky v januári, ešte som netušila, čo nám Covid prinesie. Z pôvodných 8 dní cesty po Andalúzii sa kvôli 2 zmenám letenky vyvolanej dopravcom, stal až 13-dňový výlet. A to som mohla asi byť rada, že nám tie letenky nezrušili. A vlastne zrušili spiatočný, keď sme si vychutnávali rannú kávu v Cádize, ale k tomu sa dostaneme.

Španielsko sa stalo dva dni pred mojím odletom červenou krajinou. Áno, aj ja som zvažovala, či ísť, či nie, ale viem, že sa správam zodpovedne. Tak ako sa správam zodpovedne na Slovensku, tak tomu bolo aj v Španielsku. Testy boli koniec koncov negatívne. A ako bonus sme mali prázdne katedrály, pevnosti, uličky, či pláže. Jednoducho turistické trháky bez turistov.

Kolegovia ma upodozrievajú, že som všetkých ľudí z fotiek vymazala, ale garantujem, že nič také sa nestalo. Po prvé neviem ako na to, po druhé by sa mi ani nechcelo ?

Ako cestovať

Určite letecky. Či už z Bratislavy alebo z Viedne tu lieta Ryanair aj Wizzair. Navyše lietajú do viacerých miest Andalúzie, takže výber je veľký. Ceny sú smiešne, aj ak si priplatíte 10 kg batožinu. Moja destinácia bola Malaga.

Čítala som, že prepojenie miest vlakovou a autobusovou dopravou je vynikajúce. Žiaľ toto neviem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, nakoľko som si prenajímala auto. Zvykla som si, že čím skôr objednávam auto, tým mám väčšiu zľavu. V týchto Covidových časoch toto ale neplatilo. Keďže mi presúval Wizzair lety, bola som nútená zrušiť 3 mesiace starú rezerváciu a zarezervovať auto z pôvodných 8 dní až na 12 dní. Rozdiel v cene? Necelé dve eura. Auto som vyzdvihla a odovzdávala na letisku. Odporúčam malé a šikovné auto. Veľakrát som totiž vbehla do úzkych uličiek starého mesta, parkovala na divokých miestach a pri spomienke na strmé, úzke uličky Álory sa mi tisne ranná káva späť do krku.  Bol to veru adrenalín ?

Nasrid Palaces – Alhambra

Parkovanie pri ubytovaní je samostatná kapitola. Štandardne, ak chcete byť v centre, parkovanie nie je súčasťou ubytovania. Vždy som našla najbližšie verejné parkovanie, podzemné garáže, kde som platila celodenný lístok. Niekedy mali ubytovania s parkovacím domom dohodu o zľavách. Určite si to overte. Ceny sa pohybovali od 14 do 20 EUR na deň.

Na čo nezabudnúť

Rúška sú absolútny základ. V Španielsku je povinné nosenie rúšok aj na verejnosti. Zásuvky sú ako u nás, takže netreba adaptéry. Hotovosť sme vôbec nepotrebovali, ale ono je vždy dobré mať aspoň 20-cku. Veď sa nepokazí. Veľmi sa hodila USB nabíjačka do auta, powerbanka a čo som nepredpokladala, absolútne sa oplatilo brať slúchadla a mať internet v mobile. Vzhľadom na pandémiu, pamiatky, ktoré som navštívila, neponúkajú audio sprievodcov. Andalúzania sa však skvele pripravili a cez QR kódy sa viete dostať k týmto sprievodcom cez vlastný mobil. Bola to paráda a navyše absolútne hygienická. Dlhé rukávy a dlhé nohavice som ani nepoužila, zato pevnú obuv som potrebovala. Jedným z mojich top zážitkov bola totiž turistika v Caminito del Rey (pozri Deň 9).

Alhambra – Granada

História

Pokúsim sa „neprudiť“ teraz lekciou z dejepisu, ale toto je dôležité spomenúť. Mauri vládli v Andalúzii takmer 800 rokov. V časoch najväčšej slávy Mauri zaberali až 2/3 pyrenejského polostrova. V roku 1492, kedy Krištof objavil Ameriku, boli Mauri zahnaní späť do Afriky a začalo pokresťančovanie celého národa – tzv. obdobie reconquisty (znovu-dobývania). Nastala zlatá éra objavov, rozmachu, bohatstva, ale žiaľ aj zrod inkvizície. Zásluhy sa pripisujú kráľovnej Isabele I. Kastílskej a jej manželovi kráľovi Ferdinandovi II.

Po Mauroch ostali nádherné stavby, ktoré noví panovníci nezničili, a práve vďaka týmto pamiatkam je Andalúzia taká rozprávková. Okrem pamiatok a stavieb tu po Mauroch ostalo aj mnoho názvov a slov. Vlastne aj slovo Andalúzia pochádza z arabského al-Andalus – vandali. Vraj väčšina slov, ktoré začína na A je arabského pôvodu. Môj favorit ja Al-Kuhl – alkohol ?

Acazaba – Alhambra – Granada

A pred Maruami bol pyrenejský polostrov významnou súčasťou Rímskej ríše – asi 700 rokov. Z oblasti Italiky – súčasného regiónu Sevilly, pochádzajú napríklad Rímsky cisári Trajan alebo Hadrian.

Môj itinerár

Deň 1 – Malaga

Prvý deň som venovala objavovaniu Malagy. Niektorí nadšenci mora a opaľovania túto destináciu volia práve kvôli Costa del Sol a nekonečným piesčitým plážam. Môj čas bol však limitovaný a skôr som sa zamerala na túlanie sa starým mestom, návštevou Gibralfara (kopec nad Malagou), kde stoja pozostatky opevneného hradu Gibralfaro. Kúpila som tu kombinovaný lístok aj do o kúsok nižšie položenej Alcazaby, cena 11 EUR.

pohľad na Malagu z Gibralfara

Alcazaba je vo viacerých Andalúzskych mestách. V preklade ide o pevnosť, kde boli kedysi aj ubytované vojská. Ďalší častý výraz je Alcázar, tu už by sme mohli hovoriť o pevnosti, kde žil panovník, teda slovenský ekvivalent by mohol byť opevnený hrad.

Tieto dva monumenty nie sú prepojené takže najskôr jedno, potom druhé. Z prechádzky na Gibralfaro máte nádherné výhľady na more, prístav alebo miestnu veľmi populárnu koridu. Ale ja som tento „šport“ vynechala.

Ak máte viac času a hlavne chuť, ešte môžete zájsť do múzea Pabla Picassa, ktorý sa narodil práve v Malage alebo môžete zájsť do katedrály. Keďže mňa čakali na mojej ceste iné skvosty, túto katedrálu som obdivovala len zvonka.

Deň 2 – Frigiliana & Granada

Ráno sme opustili Malagu a autom sme vyrazili do našej najbližšej destinácie Granady. Pre Andalúziu sú typické nádherné, na bielo pomaľované dedinky, či mestečká. Tak sme sa rozhodli, že sa po ceste do Granady zastavíme vo Frigiliane na obed. Hneď v centre je jedno veľké podzemné parkovisko, kde sme bez problémov zaparkovali a len sme sa túlali úzkymi malebnými uličkami. Bolo to rozprávkové. Táto „biela“ architektúra je tiež maurský pozostatok. Úzke uličky a vysoké domy namaľované na bielo odrážali slnko a fungovali ako prírodná klimatizácia.

Frigiliana

Po výdatnom obede sme sa presunuli do Granady. Ako sme sa vošli do vnútrozemia, začala krajina nekonečných olivových hájov. Úžasná scenéria. V Granade sme bývali priamo v centre a ostávali sme tu 2 noci. Ešte v tento deň sme stihli navštíviť katedrálu – vstupné 5 EUR. Bola postavená po znovu-dobytí Španielska na mieste, kde predtým stála mešita. Vedľa katedrály stojí s takým nenápadným vchodom Capilla Real, čiže kráľovská kaplnka. Sú tu pochovaní Isabela I. Kastílska a aj jej manžel Ferdinand II.  Vstupné opäť 5 EUR.

katedrála v Granade

Granadský emirát bolo posledné moslimské kráľovstvo na pyrenejskom polostrove. Okolo katedrály, na ulici Alcaiceria sú stále arabské obchodíky a ak sa vyberiete smerom do kopca po štvrti Albaicín, tak aj tu nájdete typické prekrásne biele domčeky a úzke uličky. Hore nesmiete vynechať výhľad na Alhambru z námestia Mirador San Nicolas. Na túlanie, nielen po obchodíkoch je skvelá aj ulička Carrera del Darro. Akoby ste sa ocitli v stredoveku.

prechádzka po Carrera del Darro – Granada

Samozrejme hneď ako zájde horúce slnko, určite zažijete tancovanie Flamenca na ulici alebo divokú hru na španielskych flamenco gitarách.

Deň 3 – Granada – Alhambra

Toto je dôvod, prečo je Granada NAJ. Ak ste dostatočne ignorantskí, ako som kedysi bola aj ja, Alhambra bolo pre vás len pomenovanie konkrétneho modelu značky SEAT ?  V skutočnosti však ide o komplex pevností, palácov a prekrásnych záhrad s fontánami, ktoré tú stoja už niekoľko storočí. Štandardne sa lístky do tohto komplexu kupujú s dostatočným predstihom a treba počítať s tým, že tu strávite aspoň 3 hodiny. Prosím kupujte lístky len cez oficiálnu stránku, aby ste neplatili niečo, čo ani nechcete, ale za viac peňazí.

Nasrid Paláce – Alhambra

Pri kúpe lístka si vyberáte aj čas, kedy chcete navštíviť Nasrid Paláce. Tieto sa nachádzajú asi 25 min pešo od hlavného vchodu, takže si nechajte časový priestor, aby ste stihli k vstupu dôjsť. Ak nestihnete, inú šancu mať nebudete. A to sa ešte potrebujete dostať k hlavnému vchodu, čo bola z centra ďalšia polhodinka cez prekrásny park. Ja som kupovala lístok Alhambra General za 14 EUR. Vďaka Corone sme mali tento komplex skoro len pre seba. Audio sprievodcu som si stiahla do mobilu, a tak som nepotrebovala dodatočný výklad od lokálnych sprievodcov, ktorí sa núkali pred hlavným vchodom.

palác Karola V.

Alhambra komplex sa skladá z už spomínaných Nasrid palácov, prekrásny komplex plný maurskej architektúry, fontán, jazierok, potom je tu palác, ktorý dal postaviť Karol V., ale tento nikdy nebol obývaný, len potrebovali asi ukázať, že „teraz tu panujeme my“. Potom je tu najstaršia stavba Alhambry – Alcazaba, teda pevnosť, ktorá mala hlavne obranný charakter a posledný s komplexov je Generalife. Samostatný palác s neskutočnými záhradami. Inak celý čas sa presúvate v rámci opevnených hradieb, všade sú úchvatné zelené záhrady, jazierka, absolútny kultúrny šok. A viete prečo boli záhrady plné fontánok? Samozrejme sú pekné a voda má ochladzujúci účinok, ale slúžili hlavne ako rušenie nežiadúceho  „odpočúvania“. No koho by to napadlo??

záhrady Generalife – Alhambra

Deň 4 – aj cesta je cieľ: hrad Santa Catalina v meste Jaén, Alcalá la Real a nakoniec Cordoba

Hrad Santa Catalina, vzhľadom na svoju unikátnu polohu zohrával významnú úlohu pri maursko – kresťanských bitkách a neskôr tu mali napoleonské vojská základňu. Výhľad odtiaľto je fakt fenomenálny. Dnes väčšiu časť pôvodnej pevnosti resp. hradu zaberá hotel Parador, ktorý je považovaný za najkrajší hradný hotel v Európe. Nájdete aj na bookingu ?

Fortaleza de la Mota

Alcalá la Real – Fortaleza de la Mota

Tak tu sme sa fakt zdržali. Kdekoľvek mi oko dovidelo, boli na kopcoch hrady, pevnosti alebo len strážne veže. Takže ste si mohli vybrať, čo chcete vidieť. Ani neviem ako som sa k tomuto obrannému hradu dostala. Opäť mali úžasne spracovaného audio sprievodcu a ak sa k tomu pridala dobová hudba, zrazu ste si vedeli predstaviť, ako tu kedysi ľudia žili, hospodárili, skladovali víno, vyrábali ho alebo akú mali v tej dobe chladničku. Vstupné 6 EUR.

Fortaleza – Alcazaba a ruiny dávneho mesta
a takto skladovali vo Fortaleze vínko

Poobede sme dorazili do Cordoby, kde sme ostali 2 noci. Do noci sme sa ešte túlali Judériou alebo sa motali po Rímskom moste, ktorý bol pôvodne postavený v 1. storočí pred Kristom.

Deň 5 – Cordoba

Mesquita-Catedral de Cordoba

Svojho času bola Cordoba najväčším mestom sveta a v čase maurskej vlády tu v mieri žili na jednom mieste moslimovia, židia a kresťania. Ešte stále sú tu židovské uličky, vrátane synagógy alebo  arabské. My sme bývali sme priamo vo štvrti Judéria, asi 600 m od Mesquity, celým názvom Mesquita-Catedral de Cordoba , pôvodne mešita, neskôr prestavaná na katedrálu (do stredu mešity vstavali katedrálu).

Mesquita – Cordoba

Ak chcete ušetriť, v rámci pracovných dní a soboty je katedrála otvorená medzi 8:30 a 9:30 pre veriacich a vpustia vás dnu bez platenia. Tí, čo si chcú pospať alebo si vychutnať raňajky zaplatia vstupné 11 EUR. Samostatne môžete ísť aj do zvonice, ktorá bola pôvodne minaret. Žiaľ v čase mojej návštevy bola táto zvonica zatvorená. Samotná stavba je neskutočná a unikátna.  Rozkladá sa na rozlohe 24tis m2 a vo vnútri sa nachádza 856 stĺpov, ktoré sú pospájané oblúkmi v tvare konskej podkovy. Táto stavba je zaradená medzi pamiatky UNESCO.

Alcázar de Los Reyes

Na pár minút sme sa zastavili v tejto kedysi rezidencii kresťanských panovníkov Isabely I. a Ferdinanda II., kde sme obdivovali predovšetkým nádherné záhrady. Vstupné bolo bezplatné. 

prekrásne záhrady v Alcázar de Los Reyes
známe súsošie v záhradách Alcázar – Krištof prišiel za Isabelou a Ferdinandom žiadať o financie na svoju prvú výpravu

Len upozorňujem, v Cordobe je fakt teplo, 40tky sú priemer.

Deň 6 – Medina Ahazara, Almodovar del Rio a nakoniec Sevilla

Medina Ahazara sú obrovské ruiny celého mesta a paláca, hneď za bránami Cordoby. Kedysi bolo toto mesto z 10. storočia, hlavným mestom vtedajšieho kalifátu al-Andalus. Zničené bolo už v 11. storočí, ale od roku 1910 pomaly odhaľujú tieto ruiny. Zatiaľ je odhalených len 10% pôvodnej stavby, teda z pôvodných 112 hektárov. 

Poznámka: auto treba nechať dolu pri múzeu, odkiaľ chodí každú pol hodinu autobus hore k samotným ruinám. Cena spiatočného lístka je 2,5 EUR. Nič iné sa neplatí.

túlanie sa po Medina Ahazara

Castillo Almodovar del Rio

Ako som sa točila na „kruháči“ pri parkovisku Medina Ahazara, oko mi padlo na tabuľu s názvom „Castillo Almodovar del Rio” a viac mi nebolo treba. Vôbec sme nevedeli do čoho ideme, ale ak tu niekedy budete, nevynechajte tento skrytý poklad, len 30 km od Cordoby. Kedysi rímska pevnosť, neskôr prestavaná maurami a udržiavaná dodnes v podobe prekrásneho hradu. Je to asi najrozprávkovejší hrad na akom som kedy bola. Mohla som tu lietať hore-dole po všetkých vežiach, sálach, izbách, až dolu do žalára. Celý hrad je nádherne zrekonštruovaný a možno aj preto tu bola natáčaná siedma séria seriálu Game of Thrones. Vstupné na hrad 9 EUR, audio sprievodca do mobilu.

pohľad na Almodovar del Rio z jednej z vežičiek

A potom nám ostávala už len cesta do Sevilla, kde sme strávili len jednu noc, a preto sme toho museli čo najviac postíhať. Sevilla je hlavné mesto Andalúzie, odtiaľto kedysi vyplával aj Krištof Kolumbus hľadať cestu do Indie, ale trafil „len“ do Ameriky. V Sevilla sme stihli len katedrálu, Alcázar a potúlať sa okolo Plaza de España a Torre del Oro.

katedrála Sevilla

Katedrála v Sevilla so zvonicou Giralda

Začnem zvonicou – Giralda. Asi je zbytočné podotknúť, že aj táto zvonica bola kedysi minaret a predtým, ako tu postavili katedrálu, tu stála mešita. Dnes máte z Giraldy nádherný výhľad na Sevillu. Samotná katedrála je jedným slovom WOW. Ide o 3tiu najväčšiu katedrálu na svete a najväčšiu katedrálu postavenú v gotickom štýle.

Nachádza sa v nej 80 kaplniek, dokonca sa pýši tým, že sa tu vraj nachádzajú pozostatky Krištofa Kolumba. Ale Dominikánci tvrdia, že jeho ostatky nikdy Dominikánsku republiku neopustili ?  Ide o pamiatku UNESCO. Vstupné je 10 EUR a treba si dávať pozor na otváracie hodiny.

pozostatky Krištofa v katedrále v Seville

Real Alcázar

Hneď vedľa katedrály je Real Alcázar, teda opevnený palác s prekrásnymi záhradami, ktorý je rovnako súčasťou dedičstva UNESCO. Opäť ide o skvost maurskej architektúry, kde máte pocit, že sa čas zastavil. Vstupné bolo 12,5 EUR, ale pondelky by mali byť zadarmo.

Oplatí sa poprechádzať aj po Plaza de España. Toto námestie bolo postavené na počesť Expo v roku 1929 a odvtedy slúži na rôzne kultúrne podujatia, prípadne sa tu natáčajú filmy (Lawrence z Arábie, Star Wars atď.). Nie sú tam nijaké obchodíky, je to len tak na prechádzku, prípadne na člnkovanie.

Plaza de España – Sevilla

Deň 7 – Arcos de la Frontera, Cádiz

Prvá ranná zastávka bola v mestečku Arcos de la Frontera. Je to ďalšie malebné biele mestečko s neskutočnými výhľadmi. Ako stvorené pre obedňajšiu prestávku a túlanie sa.

Cádiz

Našou finálnou destináciou tohto dňa bolo mesto Cádiz. Jedno z najstarších miest Európy s dlhými piesočnými plážami pri Atlantiku. Natáčala sa tu dokonca aj Bondovka „Die another day“, kde sa mesto tvárilo, že je Havana. Bolo to mesto, z ktorého vyplával Kolumbus na svoju druhú výpravu. Svojho času to bol najdôležitejší prístav Španielska a ostatne aj dnes je významný. Avšak známejšie je dnes toto mesto tým, že dlhodobo patrí medzi tie s najväčšou nezamestnanosťou v celom Španielku. Hodiny sme sa motali starým mestom a hádali sme, kde sa práve vynoríme.

Deň 8 – Trafalgar, Tarifa a nakoniec Ronda

Tento deň bol časovo najnáročnejší. Čakalo nás veľa hodín v aute a ešte viac unikátnych miest, ktoré sme túžili vidieť. Pôvodne som dúfala, že navštívim oveľa viac prekrásnych pláži alebo rímskych ruín, ale nedalo sa.

Trošku nás rozhodilo oznámenie leteckej spoločnosti, že nám zrušili spiatočný let, ale vynašli sme sa. Online sme rezervovali inú, cez iného dopravcu a ešte sme aj necelých 100 EUR ušetrili.

Mys Trafalgar a maják

Tak toto bola srdcovka. Viacerí si spájame názov Trafalgar s námestím v Londýne, ale vedeli ste, že práve toto námestie je pomenované podľa existujúceho mysu Trafalgar, ktorý sa nachádza len kúsok od Cádizu? Práve v týchto miestach sa v roku 1805 odohrala námorná bitka, kedy admirál Nelson, ktorý pri tejto bitke zahynul, prvýkrát porazil Napoleonské vojská na mori, aj napriek francúzsko-španielskej námornej presile. 

Faro Trafalgar

Mali sme prekrásnu rannú prechádzku po piesočnej pláži.

Tarifa

Našou ďalšou zastávkou bola Tarifa. Hovorí vám to niečo? Nachádza sa tu najjužnejší bod kontinentálnej Európy. Z jednej strany máte Stredozemné more, z druhej Atlantik. Pred vami je Gibraltársky prieliv a 14 km vzdušnou čiarou od vás je Afrika. Tu som chcela ísť na výlet trajektom do marockého Tangeru, ale žiaľ súčasná situácia nebola priaznivá.

Tarifa – pred nami Gibraltársky prieliv a za ním Maroko

Keďže času bolo málo a ani ma vlastne nelákajú bezcolné nákupy, návštevu Gibraltaru (štátu) som vynechala. Bolo ho krásne vidieť z cesty smerom do Rondy.

Ronda

Tak tu som fakt ľutovala, že nemáme viac času. Je to mesto postavené na skale, nad roklinou. Príbeh hovorí, že kresťania nevedeli toto mesto dlho dobyť. Neskôr kresťanskí dobyvatelia zistili, akým spôsobom Maurom zablokovať prísun vody, a tak ich donútili ku kapitulácii. Titul mesta získali už za čias Júliusa Cézara. Nachádza sa tu jedna z najstarších koríd Španielska (vraj tu Madonna točila klip „Take a bow“).

O histórii tohto mesta píše aj Ernest Hemingway v knihe „Komu zvonia do hrobu“.

Po našich potulkách mestom sme narazili na Casa del Rey Moro. Toto bol neskutočný zážitok. Neuveriteľne zachovaná arabská studňa. V skale vysekaná cesta (strmé schody) až 60 metrov dolu k rieke, kadiaľ kresťanskí otroci vynášali vodu z rieky do mesta. Audio sprievodcu ste si mohli stiahnuť do mobilu, vstupné 6 EUR.

Deň 9 – Caminito del Rey a 4 noci v dome s bazénom pri Malage

Caminito del Rey

Tak táto túrička je veľmi populárna a lístky som kupovala online 2 mesiace vopred. Kupujú sa na konkrétny čas. Ide o jednu z najnebezpečnejších prechádzok, ale nie je náročná. Len nesmiete mať strach z výšok, hlavne ak vás od priepasti delia drevené dosky, pripevnené o železnú konštrukciu, ktorá nejakým spôsobom drží na skale.

Auto sme nechali v El Chorro a odtiaľ nás autobus odviezol na začiatok túry. Teda presnejšie k tunelom, ktoré vás navedú k štartu. Cesta k štartu, odkiaľ vám začína „časenka“ trvá ešte asi 20 min, tak si naplánujte dostatok časového priestoru. Príroda je tu nádherná, výhľady úchvatné a adrenalín zvýšený. Nezabudnite si pribaliť vodu. Ak máte nevhodnú obuv, tak vás na track nepustia. Vstupné aj s autobusom 11,55 EUR.

Deň 10 – 13 – okolie Malagy

V tieto dni som striedavo konečne relaxovala a keď bolo dlho, zašla som na pozrieť ako sa vyrába španielsky olivový olej alebo som našla ďalšiu pobočkou outletu McArthurGlen pri letisku v Malage ako je v Parndorfe alebo pri Benátkach .

Moja dovolenka bol absolútny zážitok, veľmi veľa sme videli aj napriek rôznym obmedzeniam. Všetkým veľmi odporúčam, aj keby ste vynechali polovicu miest a atrakcií, aj tak toho uvidíte veľa a Andalúziu si určite zamilujete. Ozaj vynechala som rubriku „jedlo“, dôvod je, že toto ani netreba popisovať. Andalúzia je gurmánsky raj na zemi.

3 thoughts on “Roadtrip: Dovolenka v Španielsku – autom naprieč prekrásnou Andalúziou

    1. Ahoj, brala som auto cez Europcar. Pozicovna bola hned vedla terminalu takze len vytahom dolu z priletovej haly. Drzim palce. K

Odpovedať