Olivový olej – čo som o ňom doteraz vedela/nevedela

Olivový olej – čo som o ňom doteraz vedela/nevedela

Milujem kvalitný olivový olej. Sledujem rebríčky celosvetových víťazov najlepších olivových olejov sveta a už niekoľko rokov po sebe vyhrávajú práve španielske olivové oleje. Inak keď sme pri tom, viete o tom, že až polovica produkcie olivového oleja je zo Španielska? Tento rok som mala v pláne roadtrip po Andalúzii, a práve tu sa nachádzajú tie NAJ. Preto som veľmi dúfala, že sa mi pošťastí navštíviť ako správny agro-turista nejakú firmičku, ktorá sa práve výrobou olivového oleja zaoberá. A mala som fakt šťastie ? Hneď kúsok odo môjho ubytovania pri Malage som objavila tento rodinný podnik, ktorý ponúkal exkurzie v Anglickom jazyku a ochutnávku ich vlastných olejov – samozrejme ste si ich neskôr mohli kúpiť v ich predajni.

olivové háje kam oko dovidí.. aj z lietadla to uvidíte..

V Aceites Molisur mali okrem moderných liniek na spracovanie až 100000 kg olív denne per linka aj krásne múzeum, kde môžete vidieť, ako sa lisoval olej v minulosti. Bol to fakt zážitok. A teraz pár faktov, ktoré som sa dozvedela. Niektoré boli pre mňa novinkou, iné som poznala, ale nezaškodilo si to zopakovať ?

Malé múzeum – všetky dôležité stroje pokope – drvička, lis a mixér. A olej môže tiecť :)

Vedeli ste, že oliva je ovocie? Je asi 200 druhov olív a každá môže chutiť inak, čo sa neskôr prenesie do chuti oleja. Niektoré olivy sú dobré iba na jedenie, teda z nich olej neurobíte. Toto ovocie sa neje priamo zo stromu, ale je potrebné ho aspoň týždeň pred konzumáciou naložiť do soli. Všetky zelené olivy sa raz premenia na čierne. Výrobcovia kvalitného oleja nenechajú olivy prezrieť do stavu čiernej farby. Síce vtedy natočia viac oleja, ale väčšina živín, ktoré majú práve zelené olivy sa stratí.

Zber a spracovanie

Zber olív sa robí palicou (bijete do stromu, kým olivy neopadajú) alebo veľké farmy majú stroje, ktoré chytia peň olivového stromu a trasú ním. Ale systém je rovnaký, potriasť, pozbierať a vylisovať. A takto sa zber sústredí do jedného týždňa, kedy sa pracuje deň/noc. Býva to náročná práca a ak nestihnete, olivy prezrejú a stratíte kvalitu. Zber býva okolo októbra až novembra.

Tieto kamene všetky olivy rozdrvili na olivovú masu, ktorá šla neskôr do lisu

Olivy sa najskôr pomelú aj s kôstkami a neskôr sa táto hmota lisuje. Opäť je dôležité, aby sa lisovalo za studena, lebo takto je zachovaných najviac živín. Následne sa táto hmota lisuje a vyteká voda a olej. Ak sú olivy po dažďoch naliate vodou a sú veľké, ešte to neznamená, že bude aj veľa oleja – voda sa odstredí. Samozrejme pri výrobe oleja majú minimálny odpad. Vylisované šupky zvyknú používať ako krmivo a vylisované a pomleté kôstky sú skvelé palivo – pelety ?

Extra panenský alebo rafinovaný

Čítajte prosím etikety. Výrobcovia olivových olejov sú povinní uvádzať o aký typ ide. Ten rafinovaný volajú Andalúzania: „lampový olej“ ? takže asi toľko k jeho kvalite.

Extra panenský je ten najzdravší, obsahuje najviac živín a môžete ho používať tak v teplej ako aj studenej kuchyni. Niekedy môžete tento zohnať aj ako nefiltrovaný. Čo je najväčšia kvalita a absolútna čerstvosť, ale iba ak ho získate veľmi krátko po vylisovaní. Neskôr podlieha skaze. Je dôležité každý extra panenský olivový olej spotrebovať tak do roka od výroby, lebo čím je olej starší, tým sa zvyšuje jeho kyslosť a premieňa sa tento olej na rafinovaný, čiže na nekvalitný lampový olej, ako ho volajú profesionáli.

A tieto oleje sme degustovali. Samozrejme nám amatérom, zvyknutým na olej z reťazcov, chutil ten najlacnejší a najmenej kvalitný 🙂

A na záver, bežný španiel vypije asi liter oleja mesačne. Nepoužívajú nijaký iný druh oleja. Dokonca ho aj pijú. Samozrejme len ten kvalitný.

Dobrú chuť!

Odpovedať