Aktívna dovolenka v Taliansku – 3 dňová turistika v Dolomitoch

Aktívna dovolenka v Taliansku – 3 dňová turistika v Dolomitoch

Opäť som raz zavítala autom do Talianska. Tentokrát nie na lyžovačku alebo obdivovať architektúru miest, ale cieľ bol trošku sa počas leta schladiť v Talianskych Dolomitoch. Počasie nám vyšlo a v prekrásnych Dolomitoch sme strávili plné 3 dni na turistických chodníkoch. Posielam tipy na dokonalé celodenné výlety v okolí Cortina d’Ampezzo.

Lago di Sorapis

Tu úplne bez zveličovania musím povedať, že ak budete niekedy v okolí a budete mať čas, toto je MUST SEE. Absolútna nádhera. Prekrásne miesto, kde by som chodila aj každý víkend ak by to bolo bližšie.

Prekrásne Lago di Sorapis, dá sa obísť dookola

Aj keď na rôznych fórach píšu, že ide o náročnejšiu trasu, nie je to nijak komplikovaná túra. Ku koncu je trasa trošku exponovaná (nič v porovnaní so Strada delle 52 Gallerie), ale sú tu reťaze, rebríky, je to absolútne v pohode. Takmer celý čas prechádzka lesíkom a na konci čaká prekrásna tyrkysová nádhera.

asi tie najexponovanejšie časti trasy na Lago di Sorapi

Štartovací bod na Passo Tre Croci, kde je aj parkovisko, no v lete býva parkovisko aj okolité cestičky zaplnené, takže veľmi odporúčam prísť čím skôr. My sme sa uráčili až 8:30 a už to bol problém s parkovaním. Inak ak ešte nemáte stiahnuté mapy.cz, tak vrelo odporúčam ich offline mapy. Na Lago di Sorapis, nadmorská výška 1923 mnm ide len jedna cesta (číslo 215), stačí keď pôjdete za „davom“ 😊

Vedľa jazera je aj chatka Rifugio Vandelli, takže ak nemáte vlastný piknik so sebou, je tu čo piť aj jesť.

Šuchtavým tempom sme sa vrátili späť k autu za 5 hodín (vrátane pikniku pri jazere). Ešte raz, veľmi odporúčam.

Seceda

Tento deň sme chceli mať voľnejší, žiadna náročná turistika, len lanovky a prekrásne obrázkové panorámy. V tento deň sme sa trošku vozili autom, keďže Seceda bola ďalej, ale oplatilo sa. Cestou na Secedu sme narazili na lanovku Lagazoui. Táto nás vyviezla o 650m vyššie a tam sme objavili absolútny skvost. Keďže sme zašli len na krátku obednú zastávku, nemali sme kedy toto krásne miesto Lagazoui prebádať, ale určite sa tu vrátime. Je tu v lete otvorené múzeum z 1. sv. vojny, skvelá ukážka bunkrov. Viem si predstaviť, že toto musí byť zážitok nielen pre dospelých. Ak nemáte prilby a sedáky, viete si ich tu aj zapožičať.

Lanovka nás vyšla 25 EUR na osobu a chodila každých 15 minút. Ak tu chcete stráviť celý deň, môžete lanovku vynechať a na vrchol hory Lagazoui môžete výjsť pešo. Je tu viacero skvelých trás a jednou z nich je aj stará cesta Cisárskeho streleckého pluku (Kaiserjäger path). Dali sme si kávu za krásnych 2,50 EUR, v nadmorskej výške 2778 mnm, zašli ku krížu, poobzerali sme dostupné strielňe, ohádzali sa snehom a vybrali sme sa späť k lanovke.

Ponahľali sme sa na Secada, aby sme stihli poslednú lanovku (lanovky jazdia do 18:00). Lanovka vyráža z mestečka Ortisei, parkovanie je tiež z kategórie ťažšie dostupných, ale mali sme šťastie 😊 Samotná lanovka na Secadu nás vyšla na 39,50 EUR na osobu (spiatočný lístok).

Tu sme sa dve hodinky prechádzali touto prekrásnou prírodou a kochali sa neuveriteľnými výhľadmi.

Tre Cime di Lavaredo

Toto je jedna z najikonickejších turistických trás Talianska. Strávite tu celý deň a roznymi alternatívnymi trasami obídete tieto ikonické 3 vrcholy, súčasť svetového dedičstva UNESCO, dookola. Aj tu sa odohrávali veľké boje počas 1. sv. vojny a je neuveriteľné, že kedysi tieto Tre Cime tvorili prirodnú hranicu medzi Talianskom a Rakúskom. Aj tu si môžete svoju trasu spríjemniť prehľadávaním bunkrov z čias dávnych bojov.

Po ceste je viacero horských chát, presnejšie pri prvej je parkovisko a neskôr sú krásne rozmiestnené po celej trase ďalšie 3. Trasa absolútne nebola ťažka, je to viacmenej prechádzka po relatívnej rovine.

Opäť sme sa len decentne šuchtali a užívali si nádhernú prírodu a obrázkovú krajinu. Vyštartovali sme o 8:30 a celý oblúk sme ukončili okolo 13:30, prešli sme necelých 10km.

Celá trasa začína na parkovisku pred horskou chatou Rifugio Auronzo. Ak sa na toto parkovisko dostanete, máte vyhraté. Trasa je tak populárna, že o 9tej môže byť parkovisko plné a budete si musieť počkať dolu, niekoľko kilometrov nižšie, kým sa miesto uvoľní. Popularitu tejto turistickej trasy podčiarkuje aj fakt, že cena parkovného je 30 EUR na auto. Čítala som, že od jazera Misurina ide hore pravidelne aj autobus, tak aj to môže byť alternatíva.

Rozprávkové boli aj naše zastávky pri jazere Misurina, Lago di Dobbiaco, či Lago di Landro. Jedna nádhera za druhou.

V Dolomitoch by som mohla stráviť niekoľko mesiacov a stále by som mala kam chodiť a čo objavovať. Takže do skorého videnia Dolomity😊