Portugalsko Azorské ostrovy: 8-dňová dovolenka šikovne a kvalitne – po ostrove São Miguel a pevninské pobrežie Portugalska –  Algarve

Portugalsko Azorské ostrovy: 8-dňová dovolenka šikovne a kvalitne – po ostrove São Miguel a pevninské pobrežie Portugalska –  Algarve

Krásna dovolenka autom, rozprávkové, zelené Azory, túlanie sa po ostrove Sao Miguel, termálne pramene vo Furnas, prechádzky po kráteroch sopky, úchvatný výhľad z Miradouro da Boca do Inferno, nádherne farebné jazerá, hortenzie, kde sa len pozriete. Záver dovolenky sme strávili na slnečnom pobreží Algarve na juhu Portugalska.

všetky nase zastávky

Ubytovanie na Sao Miguel

Sao Miguel je maličký ostrov (65km na dĺžku, 15km na šírku), napriek tomu sme bývali na 3 rôznych miestach, aby sme nemuseli tráviť veľa času pri presunoch. Pristávali sme na letisku v Ponta Delgada, preto sme tu mali aj naše prvé ubytovanie.

Bývali sme v Ponta Delgada, v mestečku Sete Cidades a vo Furnase a nakoniec sme sa opäť vrátili do Ponta Delgada. Všetky ubytovania boli absolútne nádherné, moderné, vo Furnas sme mali všetko „na pešo“.

Car Rental

Absolútne odporúčam požičanie auta. Mali sme maličkú Škoda Citigo a preháňala som sa týmto krásnym ostrovčekom jak Fittipaldi. Tie výhľady boli neuveriteľné, celý ostrov je posiaty Miraduormi, čiže vyhliadkami, takže stačí svižne zaparkovať a rozprávkové výhľady sú pred vami.

Z letiska sme sa presúvali taxíkom, cena bola jednotná, vypísaná na letisku, cestu taxíkom späť na letisko sme si objednali na recepcii hotela. Auto som požičiavala už zo samotného centra mesta Ponta Delgada. Požičovňu áut ANC sme mali takmer pred hotelom a musím uznať, že boli skvelí. Auto na 6 dní nás vyšlo 350 EUR.

Itinerár dovolenky na Azoroch – ostrov Sao Miguel

Okolie Sete Cidades

Celé Azory sú o turistike a termálnych prameňoch. Práve v okolí Sete Cidades sú za mňa tie najpanoramatickejšie prechádzky Azorov. Pri plánovaní výletov mi veľmi pomáhala aplikácia Azores Trails. Všetky štartovacie body boli perfektne označené, s pomocou GPS sme našli všetko.

Priamo zo Sete Cidades ide veľmi jednoduchá prechádzka po okraji kaldery/sopky až k ruinám hotela Monte Palace na Vista do Rei. Tie výhľady sú neskutočné.

Zo Sete Cidades sme si urobili krátky výlet do mestečka Mosteiros, kde je vraj možné sledovať najkrajší západ slnka na ostrove.  Neuveriteľné čierne pláže.

Absolútna topka tejto oblasti je prechádzka k Miradouro da Boca do Inferno. Už len dúfať, aby bolo krásne počasie a neboli tie úchvatné výhľady na Sete Cidades a okolité jazerá pod mrakom.

Inak veľmi rýchlo sa tu mení počasie, takže treba byť pripravený na všetko. Obloha bez oblakov je vzácna. Pri plánovaní výletov sa nám oplatilo sledovať aktuálne kamery. Oblečenie som mala na Islande alebo na roadtripe po Škótsku. Treba byť pripravený na všetko, avšak nie je to až taký extrém.

Relax v termálnych prameňoch

Asi v strede cesty medzi Ribeira Grande a Lagoa do Fogo sú prekrásne prírodné pramene/bazény s vodopádom Caldeira Velha. Skvelý spôsob ako relaxovať v horúcich prameňoch, aj keď prší. Vstupenky sa kupujú na konkrétny čas. Oplatí sa kúpiť vopred, vstupy sú raz za hodinu a pol. Ďalšie tipy na kúpanie vo Furnas.

Okolie Furnas

Je tu jediná čajová plantáž v Európe Gorreana. Priamo cez plantáž vedie prekrásna prechádzka. Vstup do hlavnej budovy, kde popri sledovaní náučných videí môžete popíjať miestny čaj alebo tu môžete pokúpiť čajové darčeky je zadarmo. Rovnako je bez poplatku vstup na samotnú plantáž.

čajová plantáž Gorreana
čajová plantáž Gorreana

Aj vo Furnase sú vyhľadávané termálne kúpele. Jedny sú v parku Terra Nostra, cena za vstup 10 EUR, druhé sú súkromné Poça da Dona Beija. Vstup na hodinu a pol bol 8 EUR.

V Parku Terra Nostra je okrem veľkého prírodného bazéna aj nádherná botanická záhrada. Ja som preferovala termálne bazény v Poça da Dona Beija, v Terra Nostra som využila túlaním sa po úchvatnej záhrade.

Z mestečka Furnas, vlastne kúsok od Poça da Dona Beija začína ďalšia skvelá prechádzka okolo jazera Furnas. Hneď na začiatku je park plný zadymených kráterov, bublajúceho bahna, cítiť tu silný zápach síry. Miestne reštaurácie tu majú svoje „jamy“, kde dávajú dusiť do horúcej zeme miestne špecialitky, ktoré určite vyskúšajte.

Inak ak sa niekomu nechce na prechádzku, bublajúci sírový park plný kráterov Caldeiras je aj priamo v mestečku Furnas.

Okolie Ponta Delgada

V okolí Ponta Delgada určite nevynechajte návštevu historických ananásových plantáži. Je ich tu viacero, ja som bola v Ananases A Arruda. Do každého skleníka som vliezla a veru, že ich tu bolo niekoľko. Vstup bez poplatku.

Portugalsko – pobrežie Algarve

Tak toto bol úchvatný záver našej dovolenky. Ťažký relax na prekrásnom portugalskom pobreží. Bývali sme v mestečku Carvoeiro, kde vedie prekrásny drevený chodník okolo pobrežia. Veľmi odporúčam výlet loďou k jaskyni Banagil (Praia da Marinha to Benagil Caves Tour). Získate úplne iný pohľad na pobrežie a odhalíte skvelé tipy na pláže, ktoré zhora nie je vidieť. Výlet trval 90 minút a cena lístka na jednu osobu bola v roku 2022 cca 24 EUR.

Dovolenku na Azorských ostrovoch sme strávili len na ostrove Sao Miguel a úplne to stačilo. Radšej som sa venovala jednému ostrovu a poriadne, ako preskakovaním medzi ostatnými ostrovmi Azorov.Toto bola absolútne exotická dovolenka, úplne iná fauna, flóra, iné farby a to som bola len kúsok od domova.