Dovolenka v Juhoafrickej Republike: Safari, Kruger, Kapské mesto, Mys dobrej nádeje, Strelkový mys alebo úchvatná Afrika

Dovolenka v Juhoafrickej Republike: Safari, Kruger, Kapské mesto, Mys dobrej nádeje, Strelkový mys alebo úchvatná Afrika

Konečne som zažila africké safari v Krugeri, zaspávala som pri vreskote hyeny, leopardov, ci tigrov, večerala som pri slonoch, ktoré v tme ohrýzali stromy popri našej terase, spoznala som neskutočne milých ľudí a počúvala ich životné príbehy, ochutnala som famózne dobrú kuchyňu a samozrejme som videla neuveriteľne prekrásnu krajinu.. Okrem safari sme ochutnávali vína, objavovali nádherné pláže, navštívili Kapské mesto, vyšli na Stolovú horu, vystúpili na maják na Myse dobrej nádeje.. A to som šla zatiaľ len na dovolenku do Juhoafrickej republiky (JAR)!

Pozn: keďže v angličtine má JAR názov „len“ Južná Afrika, a mne je tento názov bližší, ďalej, ak budem  spomínať Južnú Afriku, myslím tým JAR.

Kapské mesto - Waterfront
Kapské mesto – Waterfront

Už dlho som plánovala vyraziť na dovolenku po južnej Afrike, žiaľ posledné roky zákazov bolo toto plánovanie pre mňa skôr utópiou ako reálnym snom. Keďže mám pred touto krajinou veľký rešpekt, rovno priznávam, že rovnako ako v prípade Indie, aj pre túto cestu som využila neskutočne perfektné služby lokálnej cestovnej kancelárie African budget Safaris (ABS), ktorá pravidelne mapuje lokálne cestovateľské tipy a turistické agentúry a spoločne sme vytvorili náš itinerár snov. Ich marža bola tak úplne zanedbateľná. A ak sa nejaký výlet nekonal, ako napríklad potápanie so žralokmi, do 5 pracovných dní sme mali peniaze pripísané späť na karte. Úžasný prístup 🙂

Juhoafrická republika mapa
naša trasa – z Johannesburgu do Kapského mesta

Ľudia

Rovnako ako v Škótsku, či Austrálii, aj tu boli veľmi príjemní, úctiví, usmievaví a hlavne ochotní ľudia, bez ohľadu na farbu pleti. Uznávam, že moje skúsenosti sú prevažne s ľuďmi, ktorí sa pohybovali v oblasti turistického ruchu, ale to nemení nič na veci, že to bol tak milý šok, že do dnes krútim hlavou. A to hovoríme o krajine, kde je vysoká chudoba a práva väčšiny ľudí tu boli donedávna potláčané. Ostatne Apartheid tu skončil až začiatkom 90tych rokov minulého storočia.

Kruger NP
Kruger safari v súkromnom Sabi Sands – náša sprievodkyňa a v predu jej Tracker (stopovač)

Víza do Juhoafrickej republiky

Neviem čím sme sa „vyznamenali“, ale aj keď patríme do Schengenu, od roku 2016 sú pre nás víza do tejto krajiny povinné. Nijak sme si tým plány nenechali skomplikovať, víza sme prenechali na odborníkov z eVíza, keďže do Viedne sa nám kvôli tomuto 2x nechcelo. Cena víz 55 EUR na osobu.

Kruger Safari
slony pri raňajkách

Hotovosť – ZAR

Čo sa dalo sme platili kartou, avšak niekedy sme miestnu menu potrebovali (prevažne na prepitné). Randy sme si zamieňali na letisku.

Kruger Sabi Sands
naše auto pre „game drives“ Kruger Sabi Sands

Nabíjačky a SIM

Veľmi zaujímavé zásuvky. Hotely boli OK, boli tu klasické UK zásuvky, avšak hlavne v súkromných domoch boli zásuvky, pre ktoré som nemala adaptér. Našťastie mali vždy aspoň USB vstup, prípadne adaptér pre UK zariadenia😊. Inak JAR má veľké problémy s nedostatkom elektrickej energie. Celá krajina je rozdelená do zón a podľa stupňa dôležitosti regiónu tu je centrálne vypínaná elektrina na niekoľko hodín počas dňa. Majú na to dokonca mobilnú aplikáciu, aby sa každý vedel zariadiť.

Vľmi odporúčam zaobstarať si lokálnu SIM kartu. Ani neviete na čo všetko sa zídu dáta alebo lokálne minúty na volanie. Teda ak nechcete skúsiť hardcore a ísť na slovenskú SIM s luxusne drahým roamingom.

Ja som si hneď na letisku v Johannesburgu kúpila SIM u MTN, celý proces trval pár minút, cena za 3GB dát a asi do hodiny volania ma vyšla necelých 20 EUR. Takto som bez problémov používala online navigáciu, objednávala taxi, či zdieľala dáta cez hotspot.

Preprava

Moje africké dobrodružstvo začínalo v Johannesburgu, odkiaľ som sa potrebovala presunúť do Krugeru, čo je 5 a pol hodiny cesty autom. Tento presun bol súčasťou môjho zaplateného safari balíka, teda z letiska OR Tambo, z autobusového terminálu nás vyzdvihol šofér a doviezol nás až pred naše ubytovanie.

Šoféra sme mali aj počas celého pobytu v Krugeri až do momentu, kedy nás nevyložili späť na letisku OR Tambo. V aute okrem šoféra a nás nebol nik iný. Čisté rozmaznávanie. Z Johannesburgu do Kapského sme preleteli spoločnosťou Safair. Táto linka ide častejšie ako vlaky medzi Košicami a Bratislavou.

Cez ABS sme si nechali objednať taxi aj k nášmu príletu do Kapského mesta. Dôvod bol ten, že sme pristávali o polnoci a nechceli sme sa v noci túlať po letisku. Celý čas v Kapskom sme si objednávali taxi cez Uber. Dostali sme tip od miestnych, že je lepšie si objednávať ten drahší variant, ale aj tak to boli smiešne nízke ceny. Napríklad 8 km cesta z nášho hotela na Stolovú horu nás vyšla 89 randov, čo je dnes cca 5 EUR a 22 km cesta od hotela na letisko stala cca 200 randov, čo je necelých 12 EUR.

MHD som neskúšala, ani som nechcela.

Car Rental

Mimo mesta je doprava na výlety riešená už len cestovné kancelárie alebo na vlastnú päsť cez požičovňu áut. Keďže som mala veľké plány na pobreží a nechcela som vynechať Cape Agulhas (Strelkový mys), požičiavala som auto na letisku v Kapskom meste – hneď vedľa príletového terminálu od spoločnosti Hertz. Trošku som sa obávala, lebo mnohé blogy písali, že podmienkou pre šoférovanie v JAR je vodičský preukaz v oficiálnom jazyku JAR, čo som samozrejme nemala (až tu som si uvedomila, že naše vodičské sú krásne v slovenskom jazyku, nie dvojjazyčné ako občiansky preukaz). Veľmi som si vydýchla, že na takejto podmienke požičovňa netrvala 😊

Neviem čo by som robila keby som natrafila na policajta, ale tomuto zážitku som sa vyhla 😊 Auto sme požičiavali na 4 dni a zaplatili sme 150EUR.

Mys dobrej nádeje

Zvieratá

To, čo sme prežili v Sabi Sands súkromnej časti Krugeru a aj v štátnom Krugeri je jednoducho neopísateľné. Hovorí sa, že keď idete na Safari, treba vidieť BIG5. Teda „Veľkú päťku“ (zvierata), ktoré boli v minulosti najviac lovené v zmysle trofejí, resp. bolo ich ťažké uloviť (lev, leopard, nosorožec, slon a byvol). Videli sme všetky menované, dokonca leva a leoparda na dosah ruky (z auta), ale radšej som si tie ruky držala veľmi blízko pri tele😊

Pozn: aj keď vraj ide o najnebezpečnejšie zviera Afriky, do tohto výberu nepatrí hroch.. pred hrochom aj teraz v modernej dobe radšej každý skôr uteká ako by sa mal pokúsiť o jeho lov 😊 Veru aj naši sprievodcovia radšej dupli na plyn..

..boli tam aj takéto dravce..

Každý deň sme videli nádherné scenérie, desiatky slonov nám chodilo robiť spoločnosť počas raňajok, videli sme narodenie antilopy, sloníka, ktorý mal uši väčšie ako polka jeho tela, ďalšieho mega slona, ktorý si hlavu schovával za krík, v duchu „ak nevidím ja vás, nevidíte ani vy mňa“, zvyšok jeho tela síce trčal do cesty, ale to boli detaily 😊.. bolo to fakt rozprávkové..

Kruger Safari
výhľad z terasy – čakanie na slony 🙂

Ubytovanie

V oblasti Národného Parku Kruger sme bývali v Umkumbe Bush lodge. Títo nám organizovali výlety tzv. „Game Drives“ po ich súkromnej časti Kruger NP, ale aj výlet do štátnej časti parku, či na Panorama route okolo Blyde River Canyon. Bývali sme v luxusných stanoch, ktoré mali svoju súkromnú kúpeľňu, či WC.

Umkumbe Bush Lodge – náš skvelý stan

Zvyšné ubytovania sme hľadali už len cez Booking.com alebo AirBnB. V Kapskom meste sme hľadali ubytovanie len v časti Waterfront. Zvyšné miesta mali len podmienku parkovania a nekonečného výhľadu na oceán 😊

…neuveriteľný pokoj.. niekde v okolí Gansbaai

Itinerár

Safari – Sabi Sands, Kruger NP a Panorama route

Prečítala som veľa článkov a recenzií o tom, ako si Kruger čo najviac užiť. Najlacnejšie je samozrejme požičať si auto ešte z Johannesburgu, bývať niekde v okolí Hazyview a ísť na safari buď na vlastnú päsť požičaným autom (aj to sa dá, len treba vedieť, ako sa správať, keď sa blížite k zvieratám) alebo si objednávať jednodňové výlety do národného parku. Drahšia varianta je bývať priamo v Kruger národnom parku. A úplne najdrahšia, nie však nenormálne drahá, je bývať v súkromnej časti Krugeru. Napríklad tam kde ja, v Umkumbe bush lodge.

Celý safari balík nás vyšiel 1300 EUR na osobu – 5 nocí. Mali sme tu zahrnutú cestu z/do Johannesburgu, ubytovanie v luxusných stanoch, stravu, výlety na safari so sprievodcom v aute, ale aj tzv „bush walk“ s miestnym rangerom a návštevu samotného štátneho Krugeru. V bushi je pravidlo, že kým ste v aute, zvieratá vás nepovažujú za korisť.

Vraj tu raz za účelom testovania priviezli aj elektrické autá, ale do týždňa po ne prišli, keďže sa prehrievali batérie 😊 Asi najväčšia hrôza každého sprievodcu je, keď ostane zaseknutý s autom v strede divočiny. Na našich každodenných „game drives“ sme stopovali hyeny, nosorožce, leva, leopardy, slony.. neskutočné..

Kým sme boli v Umkumbe, ešte sme si priplatili 160 EUR a jeden deň sme strávili výletom na Panorama route, ktorá vedie popri rieke Blyde.

Kruger NP

Je veľký asi ako polovica Slovenska. Je to obrovský priestor, ktorý je celý ohradený elektrickým plotom a zvieratá tu majú voľný pohyb. Strávli sme tu celý deň a tá časť, ktorou sme prechádzali bola plná asfaltových ciest, bolo tu plno áut, zvieratá (ak nerátam žirafy a slony) boli schované v diaľke. Keď bolo niečo vidieť, ihneď sa tu zhŕkli autá a vytvorila sa kolóna. Všetko pôsobilo tak masovo turisticky.

K národnému parku sa pridávajú stále nové plochy, vrátane súkromných. Plot sa rozširuje, ale do súkromných území sa dostanú len tí, ktorí tam majú zaplatené ubytovanie. Vstupy a výstupy sú prísne kontrolovane. Takže tu som ja objavila pravé safari, v Sabi Sands. Nijaký asfalt, možno tak 3 autá za deň, zvieratá na dosah. Slony, lev, leopardy, byvoly či nosorožce. Okrem týchto samozrejme aj mnoho ďalších.

Nie je nič krajšie ako keď pri nočnom západe slnka a pri poháriku vínka sledujete ako prichádza k napájadlu skupinka 20 slonov, ako chránia najmenších, ako ten malý špunt nevie ešte ani používať ten svoj smiešny chobot, či uši.

Safari bolo pre mňa niečím neuveriteľným. Asi to naj čo som kedy zažila. Pokoj, úchvatná príroda, obrovský rešpekt a pokora.

Kapské mesto

Neskutočné mesto, kde môžete určite stráviť niekoľko dní a predsa sa nebudete nudiť. Niekoľko hodín som strávila v prekrásnej botanickej záhrade Kirstenbosch, cena 200 ZAR.

Výlet lanovkou na Table mountain alebo Stolovú horu. Lanovka stála 320ZAR. Z hora je prekrásny výhľad na celé mesto, Robben Island, či záliv. Po stolovej hore vedú chodníčky a môžete sa tu prechádzať celé hodiny. Len potrebujete priaznivé počasie. Na lanovku asi ani nemá zmysel ísť keď vidíte, že je hora pod mrakom. Určite sa vyplatí vziať si bundu. Vietor môže byť nepríjemný.

Neoddeliteľnou súčasťou Kapského mesta sú migranti z ostatných afrických štátov, ale presúva sa tu aj veľa domácich. Je to najbohatšie mesto a asi aj najmodernejšie v Južnej Afrike. Realita je však smutná, nachádzajú sa tu najväčšie „townships“ v JAR, čo sú chudobné plechové „slumy“. Odhaduje sa, že v Kapskom meste žije v týchto slumoch asi 2.5 mio ľudí.

Kapské mesto z Robben Island
pohľad na Kapské mesto z Robben Island

Určite sa oplatí aj návšteva ostrova Robben, ktorý dnes funguje ako múzeum. V minulosti to bolo miesto určené pre politických väzňov. Uvidíte tu aj celu, kde Nelson Mandela strávil 18 rokov svojho väzania. Skvelý jednodňový výlet. Presúvate sa katamaránom z Waterfrontu, po vylodení sa presúvate so sprievodcom autobusom, samotnú návštevu väznice sprevádzajú bývalý politickí väzni. Veľmi silný zážitok. Pozor treba vopred objednávať, kapacity na deň sú limitované.

Cela Nelsona Mandelu s originál komplet príslušenstvom

Jeden celý deň som strávila ochutnávaním tamojších famóznych juhoafrických vín s Wine Flies. Vraj je tu cez 300 pestovateľov vína a dávajú si pozor, aby im tunajší trh nezaplavili zahraničné vína. Najznámejšie oblasti sú Stellenbosch  Franschhoek. Prekrásny kraj.

Ďalší jednodňový výlet nás zaviedol na Mys dobrej nádeje alebo Cape of Good Hope, ktorý je mylne považovaný za miesto kde sa stretáva Indický s Atlantickým oceánom. Kedysi považovali moreplavci toto miesto za najnebezpečnejšie miesto na ceste do Indie.

Prešli sme autom neuveriteľnou Chapmans Peak drive, do skaly vytesanej cesty, ktorej prvú časť otvorili ešte v roku 1919. V roku 2000 bola po smrteľných nehodách táto cesta až do roku 2003 uzatvorená. Odvtedy sa tu vyberá mýto, ktoré následne smeruje do správy tejto cesty. Autobusy tadiaľto údajne neprejdú.

4 dňový výlet k Strelkovému mysu

Odtiaľ sme smerovali na náš výlet autom smer Strelkový mys – Cape Agulhas. Mali sme v pláne potápanie so žralokmi v Gansbaai a pozorovanie veľrýb v Hermanuse. Žiaľ keďže oceán bol rozbúrený, nijaké lode na vodu nešli. O to geniálnejšia bola búrka priamo na Strelkovom myse, o ktorej nám domáci hovorili, že bola prvá búrka za posledné dva roky. Toto miesto, kde sa stretávajú dva oceány (Indický a Atlantický) je neopísateľné. Celý výlet k strelkovému mysu bola jedna panoramatická pastva pre oči i dušu.

V Južnej Afrike sme strávili 16 neuveriteľných dní a zažili sme skutočne veľa. Absolútny reset hlavy, iné vnímanie života, iné priority, iné hodnoty. Je to jedna z krajín, kde sa určite chcem ešte vrátiť. Južná Afrika ma dostala.

1 thoughts on “Dovolenka v Juhoafrickej Republike: Safari, Kruger, Kapské mesto, Mys dobrej nádeje, Strelkový mys alebo úchvatná Afrika

Comments are closed.