New York City – mesto, ktoré nikdy nespí

New York City – mesto, ktoré nikdy nespí

Mesto, kde žije viac ako 8 miliónov ľudí (predstavte si teraz 5 miliónové Slovensko) a ďalších 65 miliónov ho ročne navštívi (čísla z roku 2018). pripravte sa teda na hektické ulice, mnoho ľudí, ktorí sa niekam ponáhľajú. Mesto, ktoré tak ikonicky poznáte prostredníctvom filmov, videoklipov, reklám.

Time square

Mesto, ktorým kedysi prešli všetci imigranti, ktorí prichádzali do Ameriky za lepšou budúcnosťou. A aj vďaka ním sa môžete dnes poprechádzať po Little Italy, Little India, Soho, China town. Akoby ste urobili cestu okolo sveta v rámci jedného mesta. Mesto, ktoré zažilo toľko kríz, či už zažilo krízu na burzách alebo v podobe útokov na dvojičky v roku 2001, kde zomrelo 3000 ľudí.

Tipy

Určite sa na NY pripravte, odporúčam navštíviť toto mesto skôr na jar, kedy nie je ešte tak veľmi teplo a vyhnete skutočným turistickým davom. Doneste si skutočne pohodlnú obuv, keďže vás bude čakať poriadna prechádzka. Nezabudnite si ani ľahkú bundu (hovorím o jari alebo septembri), keďže pri vode môže byť veterno.

kúsok od NYSEdolný Manhattan

Kúpte si týždennú metro kartu (Subway) za 33 USD. Aj keď si myslíte, že sa to neoplatí a veď sa prejdete. Ale prejsť z WTC k napríklad Empire State možno dáte v prvý deň, ale na druhý deň už asi nie. Šetrite si sily na miesta, kde sa to oplatí.

Niektorí Američania nemajú v obľube keď a na nich pozeráte, hlavne v Subway. Hlavne pohľad do očí môže byť dráždivý. Nerobte to prosím. Ale newyorčania sú aj ochotní, kohokoľvek sa spýtate o pomoc, pomôže, aj keď sa napríklad neviete vymotať z letiska JFK ?

Ani náhodou nechoďte na turistické autobusy. Metrom ste všade rýchlo. Keď vyjdete z metra hore a uvidíte tie zápchy a tých uväznených ľudí, ktorí sa po centimetroch posúvajú k ďalšiemu cieľu, príde vám ich ľúto.

spoznávate dom zo serialu „Friends“ ?

Pozor na americké zásuvky, nezabudnite si adaptér. Nezabudnite ani na víza (ESTA). Už nemusíte osobne navštevovať veľvyslanectvo v Bratislave, všetko vyriešite online.

Nebývajte priamo na Manhatane, teda ak si to môžete dovoliť, nič lepšie nemôžte urobiť, ale pripravte sa skutočne na ruch. Toto mesto vážne nespí. Čo tak hotel Plaza, kde sa natáčal film Sám Doma 2 s výhľadom na Central Park? ?

úžasný Central Park

Ja som osobne volila hotel v Queens a predovšetkým som dbala o to, aby bol v blízkosti metro stanice.

Ako na plánovanie

Mala som stiahnutú aplikáciu New York subway MTA. Mapa je offline a kedykoľvek budete mať prístup k najrýchlejším trasám. Pozor, mapa metro zastávok môže skresľovať, vždy si danú stanicu pozrite aj na google mape. Inak v metro je free wifi (aj v mnohých iných budovách ako je WTC, Public library alebo MET), ale signál je väčšinou iba keď stojíte v stanici.

Keďže roaming môže vyjsť draho, mala som stiahnutú offline google mapu s označenými miestami, ktoré som chcela navštíviť.

Jedlo

Nie som fanúšik hamburgerov, americkej pizze (volám ju koláčová), bagels, donuts (obrovské šišky) čohokoľvek, kde je mnoho múky a práve toto totálne fascinuje Američanov. Keď uvidíte americký slice (porciu) koláča, pochopíte. Preto pre mňa v prípade návštevy Spojených štátov nikdy nejde o gurmánsky zážitok. Vždy skončím  v čínskej reštaurácii, kde jedlo obsahuje aspoň nejakú zeleninu. Ale mnohí so mnou nemusia súhlasiť a budú práve z tohto miesta nadšení.

Američania spotrebujú neskutočné množstvo plastu. Všade je plast a vy len dúfate, že ho skutočne vedia recyklovať. Pozor na ceny! Všetky sú uvedené BEZ DPH. Čiže počítajte s vyšším účtom a v reštauráciách aj s TIPom (prepitné).

Noste so sebou vždy fľašku vody. V NYC, ak nie ste napr. v múzeu, nenájdete fontánky na vodu a musíte vodu dokupovať v obchodoch.

Tipy na výlet

One World trade center

pohľad z WTC Observatory

Navštívte One World trade center (1WTC) Observatory. Je to nový mrakodrap, postavený na mieste, kde pôvodne stál komplex WTC, známy ako dvojičky. Nejdem opisovať, čo sa vtedy stalo, ale keď si uvedomíte, že im trvalo len 13rokov, kým na tomto zdevastovanom mieste postavili najvyšší mrakodrap na západnej pologuli, najvyšší mrakodrap Spojených štátov a vlastne 6tu najvyššiu budovu sveta, zistíte ako sa vedia Američania skutočne spojiť a niečo dokázať. Ich národnostné cítenie je skutočne niečo obdivuhodné. Boli sme až hore na 100 a 102 poschodí, ale bola to krytá vyhliadka. Známe sú taktiež Empire State building alebo vyhliadka na Rockefeller Center. Práve táto posledná je krásne odokrytá.

9/11 memorial

Určite venujte chvíľku aj prehliadke pomníkov 9/11. je neuveriteľné ako na týchto lukratívnych realitných pozemkoch postavili dva úžasné pamätníky v tvare základov padlých dvojičiek. Po obvode týchto fontán sú vytesané mená obetí tohto tragického dňa a vždy keď má niekto z týchto mŕtvych narodeniny, je k jeho menu zapichnutá kvetina.

9/11 memorial

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

Prejdite sa po Brooklyn Bridge. Tento most bol otvorený v roku 1883 a je odvtedy v prevádzke. Spája Manhattan s Brooklynom a je tam stále sústavná premávka. Pre chodcov a cyklistov vedie ponad autá chodník a je to fakt veľmi milá prechádzka.  Inak ak ste navštívili Egypt, Turecko, Indiu alebo iné miesta, kde žili dávne významné civilizácie, prídu vám tieto „historické“ monumenty trošku vtipné, ale aspoň máte nejaký kontrast s modernou architektúrou. Aj toto je obdivuhodné ako si svoju mladú históriu chránia.

Public Library – knižnica

Public Library

Nasajte atmosféru jednej z najznámejších knižníc sveta. Bola otvorená roku 1895 a nachádza sa  v nej cez 50miliónov publikácii. V tomto digitálnom svete je to úžasný zážitok vidieť študentov ponorených v tichu do štúdia a vychutnávať si vôňu kníh.

Public Library

Hneď za Public Library je čarovný Bryant park. Na chvíľku si tu sadnite a užívajte si tú zeleň, ten pokoj, pozorujte hráčov petangu, dajte si piknik v tráve.

Socha Slobody a Ellis Island

Navštívte Ellis Island, miesto ktoré kedysi fungovalo ako imigračné centrum. Dostanete sa naň len jednou spoločnosťou a trajekt má len dve zastávky. Socha slobody (Statue of Liberty) a Ellis Island. Ak chcete ísť na Sochu slobody, na podstavec alebo až hore, kupujte lístky v predstihu, lebo sú tieto lístky limitované. Keďže mňa zaujímal len Ellis, tak som z trajektu ani nevystúpila. V Ellis si vezmite audio sprievodcu a prechádzajte miestnosťami, ktorými prešlo niekoľko miliónov ľudí, ktorí tu prichádzali za lepším životom. Je to na niekoľko hodín.

Hlavná administratívna budova Ellis Island

Ak chcete skúsiť nájsť svojich predkov, za 7 USD máte možnosť 30 minút prechádzať záznamy všetkých lodí, ktoré tu pristáli. Ellis má neuveriteľnú atmosféru. Budete mať pocit, že ste sa vrátili v čase.

z archívov Ellis Island

MET múzeum

Nevynechajte MET múzeum. Nie, nepotrebujem vidieť všetky múzeá, ale toto je skutočne nádherné. Všetky inštalácie sú tak úžasné, že máte dojem, že ste sa premiestnili do iného tisícročia. Ani len som sa nevedela vymotať z nádhernej Egyptskej časti. Priamo v múzeu sa nachádza chrám, ktorý bol presunutý z oblasti Nílu, vonku je egyptský obelisk, sú tam nádherné maľby, originály Moneta, Van Gogha, El Greca, Turnera a mnoho iných. Nemôžem všetko vymenovať, ale určite vám môžem povedať, že aj tu strávite niekoľko hodín.

MET múzeum

Central Park

Požičajte si bicykel a strávte deň v Central parku. Je tam toľko zákutí, jazierok, lúk, športovísk, každý si tam nájde svoje. Ešte aj priaznivci Beatles, keďže tu sa nachádza pomník Johna Lennona, ktorý bol zavraždený hneď na druhej strane cesty, pred svojím apartmánom.

Central Park

Mnoho ľudí chodí do NYC na nákupy a nielen na svetoznámu 5th Avenue. Je tu veľké množstvo nákupných centier, kde kúpite všetko za výhodné ceny.  

Ak chcete zažiť pohodu pravých newyorčanov, prejdite sa po štvrtiach ako  sú Soho, Little Italy, Greenwich village. Uvidíte zastrčené reštaurácie, kaviarne, parky, galérie. Úplne iný New York.

Chcete mať pocit, že patríte k newyorskej smotánke? Zájdite na predstavenie NY opery. Ich scény sú monumentálne a je to fakt svetová úroveň.

Grand Central

Z ďalších miest, ktoré treba aspoň prejsť a na chvíľku sa zastaviť, určite nevynechajte Grand central terminal. Nádherná budova, v strede Manhattanu, kde sa „premelie“ denne toľko ľudí (ročne 66mio ľudí) a aj tak je krásna a čistá. Prenesie vás do začiatku 20teho storočia. Prejdite Time square, Broadway, prípadne zájdite na jednu z Broadway shows, ak vás práve toto zaujíma, Rockefeller center, St. Patrick katedrálu, navštívte slávny finančný distrikt, odfoťte sa s býkom, prejdite popred NY burzu alebo zájdite do centrály OSN (United nations HQ).

NYSE

V NYC sa môžete jednoducho stratiť a každý deň robiť niečo iné. Hlavne nech vám vyjde počasie. Moja návšteva NYC trvala 5 dní a nebola som tu prvýkrát. A musím povedať, že sa tu určite oplatí ešte vrátiť, keďže som opäť nestihla všetko ?

2 thoughts on “New York City – mesto, ktoré nikdy nespí

Odpovedať