Dovolenka Taliansko: Benátky a Florencia autom (a iné tipy)

Dovolenka Taliansko: Benátky a Florencia autom (a iné tipy)

Nebojte sa sadnúť do auta a vybrať so do TOP talianskych destinácii na vlastnú päsť. V tomto článku vám dokážem, že dovolenka v Taliansku nemusí byť drahá a predsa si ju vychutnáte v komforte a uvidíte maximum. Túto trasu som s rôznymi obmenami urobila už niekoľkokrát a určite som neskončila. Taliansko je prekrásne a snáď v každom meste, kde sa zastavíte, nájdete niečo úžasné – príroda, architektúra, ľudia, jedlo, káva, víno.

gondolier

Na čo treba pamätať

Diaľnica – mýto

V taliansku nekúpite len tak diaľničnú známku, fungujú ako Chorváti, na diaľniciach sú mýtnice (alebo treba povedať že Chorváti fungujú ako Taliani?). Pri prvej mýtnici si vezmete lístok a keď budete z diaľnice schádzať, zaplatíte za celú trasu.

Tieto poplatky nie sú najnižšie, a preto odporúčam (ak je príležitosť) cestu rozvrhnúť tak, aby ste sa túlali aj lokálnymi cestami. Ak vám to čas samozrejme dovolí. Napríklad, keď sa vraciam domov, zvyčajne sa už nikde nechcem zastaviť a ťahám priamo na Slovensko, lebo chcem mať cestu čím skôr za sebou.

benátsky kanál

Na tejto stránke si môžete vypočítať náklady, ak by ste sa do vašej destinácie presúvali len po diaľnici.

Nafta, benzín

Ceny pohonných látok v Taliansku sú vyššie ako v Rakúsku a vyššie aj ako u nás. Ak sa vám dá, natankujte si plnú ešte v Rakúsku. A keď budete z Talianska odchádzať a podľa dojazdu by ste mohli natankovať už v Rakúsku, tak počkajte do Rakúska. Ďalej je v Taliansku veľa samoobslužných čerpacích staníc. Ani tie nie sú komplikované, ale na Slovensku veľmi nie sme sme na tieto zvyknutí.

Benátky – potulky

Ubytovanie

Ak je možné, v Taliansku preferujem a cielene vyhľadávam Camping, čiže stanujem. Teraz sa nezľaknite a pokračujte v čítaní. Kempy v Taliansku majú TOP úroveň. Zaručujem vám, že na Slovensku nie je ani jeden kemp, ktorý by sa čo len približoval ku komfortu a čistote Talianskych kempov. Štandardne tu nájdete čisté kúpeľne, záchody, bazén, potraviny, reštaurácie – jednoducho všetko, čo potrebujete k životu. Pre tých, ktorí nemôžu, nechcú alebo z akýchkoľvek iných dôvodov odmietajú stan, ponúkajú tieto zariadenia cenovo dostupné alternatívy bývania formou prenajatia unimo-bunky resp. bungalovu (plne zariadené s kuchynkou, sprchou, toaletou, môžete si vybrať podľa počtu osôb).

Tieto už treba určite rezervovať. Miesto pre stan dostanete pravdepodobne aj bez rezervácie.

Venezia – Benátky

A čo je pri tomto najdôležitejšie? Máte celý čas parkované a strážené auto. Toto sa vám hodí hlavne pri Benátkach, kde sa autom dostanete akurát cez most a potom ste nútení auto zaparkovať v parkovacom dome za cca 26 EUR na deň (možno aj viac). Odporúčam zistiť si skôr obsadenosť týchto parkovacích domov. Môže tam byť aj väčšia premávka a husto, keďže na jednom mieste sa točia autobusy, autá, motorky.

Čize prva rada znie, do samotných Benátok (ostrov) nechoďte autom, zaparkujte v Mestre, Campalto alebo okolí (jednoducho ešte pred mostom).

Potraviny

Nezásobujte sa potravinami kupovanými na Slovensku, majte jedlo tak na cestu. Potraviny v Taliansku sú rovnako drahé ako u nás, niektoré veci sú lacnejšie.

Itinerár

Cesta do Benátok

Ak pôjdete priamo z BA do Benátok po diaľnici a nikde sa nezastavíte, cesta vám bude trvať 6 a pol hodiny. Dobrý nápad ak vyrážate na obed a potrebujete stihnúť check-in alebo podobne.

Ak vyrážate ráno a máte priestor na zastavenie, tu je pár tipov.

Udine

Krásne talianske mesto, ktorého počiatky spadajú až do 3. storočia pre Kristom. Stačí ak navediete vašu navigáciu na akékoľvek parkovisko v centre. Je tu krásne, pomerne veľké staré mesto, na kopci stojí hrad, je tu krásna radnica, veľa kostolov, sôch, všade kvalitný mramor 🙂 .

Udine

Palmanova

Ak vás nezaujalo Udine, urobte si krátku zastávku na kávu v Palmanova. Je to neskutočné mesto v tvare 9-cípej hviezdy, postavené v 16tom storočí. Je to vlastne pevnosť, ktorá mala slúžiť ako vojenská základňa v prípade vpádu vojakov Otomanskej ríše. Nikdy som nič podobné nevidela. Celá rozloha mesta je len 13 km2 . Je tam nádherné námestie, krásne vstupné brány, veže. Určite neobanujete.

Noventa di Piave Designer Outlet

Nakupovanie moc nemusím, ale v tomto outlete sa vždy rada zastavím. Je to outlet z tej istej série ako je rakúsky Parndorf, ale v tomto mám pocit, že majú lepší alebo iný výber ako v Parndorfe a aj ich akcie sú väčšie. Veľakrát vidíte 50%tné zľavy.

Benátky

Camping

Mám tu dva obľúbené kempy, oba na ulici Via Orlanda. Avšak môj favorit je Venezia village. Platíte samozrejme platobnou kartou, je tu plnohodnotná kuchynka, práčovňa, pekne spravené sprchy, reštaurácia, bazén atď. Celá oblasť je tichá, je tu veľa stromov, čiže tieň je zaručený. Viac na fotkách na ich web stránke.

Benátky

Na tej istej ulici je ešte druhý kemp s názvom Rialto a je tu aj obchod Lidl. Takže potraviny nemusíte nosiť z diaľky.

TIP: ak nenakupujem v Lidl, tak nakupujem priamo v Benatkach v Coop, ktorý je hneď pri zastávke Vaporetta č. 1 na Piazzale Roma.

Autobus do Benátok

Na recepcii môžete zakúpiť aj lístky na autobus (kúpte si rovno aj naspäť) a poradia vám, ako sa dostať do Benátok, aké číslo a na ktorú zastávku (určite tam stojí frekventovaný spoj č. 5, ktorý chodí až na letisko). Netreba sa obávať, pôjdete s davom ?. V skratke, cesta na zastávku je tak 5 minút a do centra Benátok ďalších 5 minút, keďže sú to tak dve/tri zastávky – vystupujete na konečnej, na veľkom autobusovom termináli po prejdení mosta.

potulky po Benátkach

A teraz trošku matematiky – miesto na stan (pitch) 15 EUR na deň, poplatok za osobu 9 EUR. Spolu vás jeden pár vyjde noc na 33 EUR. Ak by ste boli viacerí a stále sa vojdete napr. dvomi stanmi na jeden pitch, za ďalšie stanové miesto neplatíte. Za auto dodatočne neplatíte, máte ho celý čas strážené za rampou na očiach. Ešte zaplatíte miestnu turistickú daň, ale to sú centy.

Vaporetto

Toto berte ako rituál, ktorý nikdy nevynechám. Moja prvá cesta vždy vedie k pokladniam pre nákup cestovných lístkov a kúpim si jednosmerný lístok na Vaporetto. Vaporetto je názov pre loď, ktorá slúži ako MHD na presun po hlavnom a iných ostrovoch Benátok. Ak vás toto láka, kúpte si aj celodenný a celé Benátky si pobehajte loďami. Cena jedného lístka je cca 7,50 EUR.

Grand Canal

Prečo Vaporetto? Lebo určite chcete v Benátkach vidieť Grand canal. A uličkami sa k nemu veľmi nedostanete. Grand canal uvidíte z mostov, kde budú davy turistov alebo ho zahliadnete z nejakej uličky. Takže rada znie, choďte na Vaporetto č. 1, smer zastávka San Zaccaria – nevystupujte na zastávke San Marco, lebo neuvidíte ten jedinečný pohľad na toto nádherné námestie, Palazzo Ducale a Basilica di San Marco.

pohľad z Vaporetto

A keďže budete nastupovať na prvej zastávke (na piazalle roma), rovno si choďte sadnúť úplne dozadu lode, budete mať stále čerstvý vzduch a nerušený výhľad na kanál a nádherné domy postavené popri ňom.

Hlavne cez Canal Grande určite prejdite. Je to neskutočný pohľad. Úchvatné, čo dokázali ľudia postaviť a keď si uvedomíte, aké náročné je starať sa o tieto skvosty.

Benátske gondoly

Kľudne môžete využiť aj drahšie alternatívy ako vodné taxi alebo gondolu.

Čo vidieť (okrem „must see“ Grand canal)

Čo potom, keď vystúpite? Túlajte sa. Nie je plán. Môžete si zaplatiť vstupy do Palazzo Ducale alebo baziliky San Marco alebo di Santa Maria della Salute, či do veže na námesti sv. Marca, ale ja sa len túlam. Mapa vám je úplne nanič, v tomto meste ešte aj ja stratím zmysel pre orientáciu. Základ je všímať si tabule na domoch s šípkami, ktoré vás buď nasmerujú na San Marco, na Piazzale Roma alebo na ikonický most Rialto.

Basilica San Marco

Dajte si niekde chutný obed, vojdite do lokálnych obchodíkov, ja som vždy unesená z kožených výrobkov rôznych farieb (kvalita je výborná) – vždy si niečo kúpim, prejdite sa po jednej strane kanála a potom po druhej. A keď uvidíte nejaký obchod, kde vás niečo zaujalo, tak si to rovno kúpte. Na druhý raz ten obchod už nemusíte nájsť.

Známe sú tiež výlety na ostrovy Murano, či Burano, ale ak vás extra nezaujíma fúkané sklo alebo čipka, vynechajte ich.

Aby ste sa dostali do kempu, treba sa dostať späť na Piazzale Roma. Iná cesta von nie je.

Palazzo Ducale

Po novom sa v Benátkach platí vstupné, ak ste v meste len na jeden deň. Cena je 3 EUR na osobu.

Benátky musíte vidieť. Sú nádherné a oplatí sa tam stále vracať.

Cesta do Florencie

Ak pôjdete len po diaľnici, ste tam za 2 a pol hodiny – ani nie 300 km. Po Bolognu je cesta rovná a nudná, za Bolognou kedysi začínalo dobrodružstvo – panoramatická horská cesta, kde ste sa modlili za dobré počasie, minimálny počet kamiónov na úzkej, kľukatej – aj keď 2 prúdovej ceste. Dnes do Florencie vedie diaľnica plná tunelov – no paráda. Stihli to veľmi rýchlo – keď si len predstavím ten náš tunel Višňové….

Ferrara

Ak sa vám nechce ísť rovno do Florencie, zastavte sa v meste Ferrara – súčasť dedičstva UNESCO. Je tam nádherný hrad, katedrála, staré mesto, ktoré stojí za prehliadku.

Bologna

Tá je skutočne cestou (prechádzate ňou), takže ak sa po tomto meste chcete prejsť, treba zastaviť.

Do Ferrara alebo Bologna môžete napríklad ísť po lokálnych cestách a vynechať diaľnicu, ušetríte na mýtnom a uvidíte viac z vidieka.

Florencia

Toto je moje TOP talianske mesto (a bolo už pred natočením Inferna od Dan Brown ?). Som z neho vždy nadšená a prechádzky po tomto architektonickom a historickom skvoste ma vždy donútia zamyslieť sa nad veľkoleposťou a nesmrteľnosťou diela niektorých výnimočných ľudí.

Ponte Vecchio

Camping

Vo Florencii majú nový obrovský kemp, ktorému dávam 5 hviezdičiek- Firenze Camping In Town . Pozrite si fotky a pochopíte. Opäť, ak nechcete ísť do stanu, môžete si prenajať bungalov alebo chatku.

pohľad z kupoly na Uffizi a Palazzo Vecchio

Z kempu majú prepravu do centra Florencie formou Shuttle busu – zadarmo. Jazdia len do určitej hodiny a ak sa chcete v meste zdržať, jednoducho pôjdete MHD, lístok si kúpite na zastávke alebo u vodiča.

Čo je „must see“ vo Florencii?

Duomo

Všetky budovy vo Florencii sú postavené tak, aby táto impozantná stavba bola odvšadiaľ viditeľná. Je to srdce Florencie. Katedrálu Santa Maria del Fiore začali stavať v 13tom storočí a dokončili ju v 15tom (stavba trvala 140 rokov). Pred katedrálou stojí Krstiteľnica/Baptistérium (Battistero di San Giovanni) so zlatými vstupnými dverami a vedľa vysoká zvonica. Zvonica je fajn alternatíva, ak sa nedostanete do kupoly.

pohľad na zvonicu z Duomo kupoly

Samotný vstup do katedrály je bezplatný. Ak však chcete ísť do krstiteľnice, do zvonice, či do krypty Santa Reparata, čo je pôvodná katedrála pod katedrálou Santa Maria del Fiore (vchod do krypty je vo vnútri katedrály), je nútné si zakúpiť tzv OPA pass. Je platný 72 hodín od prvého použitia (môžu zmeniť) a každý monument môžete navštíviť len raz – pred vstupom sú jednoducho turnikety.

Duomo kupola

S vyššie uvedeným OPA pass (lístkom) sa síce dostanete aj do kupoly, ale návštevu musíte mať vopred rezervovanú na konkrétny čas. Niekedy sa môže stať, že je kupola aj na 3 dni vybookovaná. Takže toto treba naplánovať skutočne dôkladne vopred.

Je treba pamätať aj na to, že do kupoly vás čaká 463 schodov a niektoré momenty môžu byť klaustrofobické a na niektorých miestach (hlavne pred vrcholom) si dávate prednosť s opačne idúcimi návštevníkmi. Ale samotná kupola – byť hore a pozerať sa na mesto alebo pohlaď vo vnútri na nádherne fresky na kupole sú neopísateľné. Len sa zapozerajte do tých obrazov pekla..

pohľad z Piazzale Michelangelo

Inak vedeli ste, že svetoví architekti doteraz neprišli na to, ako sa Brunalleschimu podarilo postaviť túto, stále najväčšiu na svete, samonosnú murovanú kupolu – bez použitia dreva? Vraj bol jeho inšpiráciou rímsky Pantheon. Inak sochu Brunalleschiho nájdete na námestí Piazza del Duomo. Pozerá sa stále hore na kupolu – nájdete ho? ?

Keď rozdýchate tieto skvosty, zistíte, že ste stále na začiatku objavovania Florencie.

Uffizi

Milujete umenie, nádherné obrazy a sochy od mien ako sú Botticelli, Raphael, Michelangelo, či Caravaggio? Nesmiete vynechať jednu z najznámejších a najväčších galérii sveta – Uffizi. Lístok treba tiež zakúpiť na konkrétny čas, inak sa tam nemusíte dostať.

Palazzo Vecchio

Uffizi leží presne medzi Ponte VecchioPalazzo Vecchio. Odporúčam aspoň raz sa prejsť cez Palazzo Vecchio nádherný palác 13teho storočia, vyjdite aj hore do veže, pred Palazzo je úchvatné námestie na ktorom „tróni“ socha Dávida od Michelangelo – samozrejme replika (druhá replika sa nachádza na Piazzale Michelangelo, kde tiež musíte výjsť), Neptunová fontána a iné sochy pod reštauráciou Uffizi.

Ponte Vecchio netreba veľmi predstavovať, v preklade ide o „starý most“ a je to len zázrak, že tento most ako jediný prežil 2. svetovú vojnu.

Vo Florencii je toho skutočne mnoho na videnie – trhy (hlavne kožené výrobky) pri Basilica di San Lorenzo, návšteva baziliky San Lorenzo, návšteva hrobiek rodiny Medici (Cappelle Medicee), prejdite sa na námestie Piazza di Santa Croce a navštívte aj rovnomennú baziliku, pred ktorou stojí socha Danteho.  Inak kúsok odtiaľ je famózna zmrzlina – Gelateria Vivoli. Tam som jedla svoju najobľúbenejšiu ryžovú zmrzlinu. Nájdite v uličkách dom, kde sa narodil slávny Dante.

Dante

Na druhej strane rieky Arno navštívte palác Pitti, prebádajte záhrady Boboli a vyjdite na Piazzale Michelangelo, odkiaľ budete mať prekrásny výhľad na celé mesto a hlavne po zotmení (zacieľte zrak na strážnu baštu na brehu rieky a poza ňu vedú hore schody až na vyhľiadku nad mestom).

Vo Florencii býva dosť teplo, preto je skvelé ak bývate v kempe s veľkým bazénom.

Je toho strašne veľa. Florencia je prekrásne mesto a vždy keď sa tam vrátim, som rovnako nadšená ako keď som tam vstúpila prvýkrát. Určite je tu toho na videnie oveľa viac a ak máte tipy, sem s nimi, lebo ja sa tam určite čoskoro zas vrátim.

Katerála Santa Croce

Ak z akéhokoľvek dôvodu nechcete ísť do Florencie autom, kúpte teraz superlacnú letenku cez nízkonákladovku do Bologne a odtiaľ sa zavezte do Florencie vlakom. Cesta vám zaberie 40 minút.

Ostatné tipy do okolia

A podľa toho koľko máte v Taliansku času, môžete pokračovať do mesta Siena, smer Voltera a do ďalších miest v Toskánsku, prípadne pozrieť do San Marina alebo ísť na turistiku do okolia Lago di Garda. Rím a ostatné úchvatné mesta apeninského poloostrova na juh od Ríma sú už skôr na letecký výlet, ale o týchto tipoch zas inokedy. 

2 thoughts on “Dovolenka Taliansko: Benátky a Florencia autom (a iné tipy)

Odpovedať