Ak uvažujete nad tým, či sa oplatí navštíviť mesto Kyjev, tak tieto úvahu rovno ukončite a choďte. Dlho som uvažovala, ako uviesť tento článok a toto je jediný spôsob. Žiadne omáčky, jednoducho neváhajte.
Kyjev som navštívila už 3krát, vždy ako predĺžený víkend a stále sú miesta, ktoré naďalej ostávajú na mojom „wish list-e“.
V tomto stále čulom meste môžete robiť čokoľvek, poznávať pamiatky, stráviť nekonečné hodiny v parku, navštíviť múzeá, ísť na veľmi kvalitné predstavenie opery alebo sa do sýtosti najesť v úžasných reštauráciách… uff ešte stále odfukujem..
Zaujímavá je aj otázka, či ísť v lete, či v zime. Odpoveďou je aj-aj. Mnohé pamiatky a múzeá sú v zime prázdnejšie, aj to mesto je „vyľudnenejšie“, ale zase len v lete alebo v teplejších mesiacoch si vychutnáte prechádzku po nekončených krásnych parkoch, prípadne popri rieke Dneper.
Nezabudnite, že potrebujete PAS! Kyjev má dve letiská Boryspil a Zhuliany. Boryspil je až 36km za Kyjevom, Zhuliany je sučasťou Kyjevskeho sídliska.
A mimochodom, Kyjev nemá pitnú vodu. Mnohé domácnosti majú filtračné zariadenia, prípadne odporúčam vodu kupovať.
Ceny
Ukrajina je chudobná. Ak vidíte v Kyjeve nadštandardný vozový park, je to prípad hlavne Kyjeva. Za hranicou tohto mesta je chudoba ako z románu. Mnoho Ukrajincov má niekoľko zamestnaní, aby dokázali zaplatiť bývanie a stravu. Bývanie je tak drahé, že bežné rodiny žijú vo viacgeneračných domoch, bytoch – starí rodičia, ktorí veľakrát stále pracujú, súrodenci a aj ich deti. Vraj sa počas týždňa obyvateľstvo Kyjeva zdvojnásobí o tých, ktorí prichádzajú za prácou do tohto mesta. Vzhľadom na fakt, že platy na Ukrajine sú tak nízke, asi si viete predstaviť, aké sú v Kyjeve ceny.
Vojna
Rusko-Ukrajinský konflikt, Krym, Majdan. To, že je Ukrajina vo vojnovom konflikte v Kyjeve určite nepocítite. To, že je Ukrajina hrdý národ s bohatou vojenskou tradíciou a sú pripravení za svoju krajinu bojovať, pocítite asi všade. Z bilboardov na vás číha vojenská propaganda, všade sú úchvatné exempláre vojenskej techniky a ich vojenské múzeá nemajú chyby. A to, že sú pripravení konať, tak o tom sú svedčia mnohé pamätníky/pamätné tabule venované Majdanu, resp. demonštráciám, ktoré sa konali na prelome rokov 2013/2014 na hlavnom námesti Kyjeva – Námestí Nezávislosti alebo v ukrajinčine „Majdan Nezaležnosti”. Či niečo Majdan zmenil? Je to otázka na samostatnú tému, ale v najväčšej skratke, len na Majdane zomrelo viac ako 100 ľudí, kto strieľal doteraz nikto nevie, vypukla vojna v Donbase, došlo k anexii Krymu a po vtedajšom prezidentovi Janukovyčovi ostala Ukrajincom jedna okázalá vila, ktorá fakt stojí za návštevu.
Jedlo
Gastronómia Kyjeva je čistý smrteľný hriech. Je to absolútny gurmánsky zážitok, teda posudzujem z pohľadu rýdzeho masožravca. Vegetariánsku kategóriu posúdiť neviem, nakoľko toto hobby mi nič nehovorí. Je úplne bežné, že máte na každom rohu kaviarničky, cukrárne, fast-foody. A tu kávu majú fakt všade.
Z najvychytenejších reštaurácii odporúčam tieto a fakt neváhajte. Nebojte sa, nejde o molekulárnu gastronómiu.
O’panas – ukrajinská kuchyňa
Ochutnajte tu dokonalú hubovú polievku, varenyky (čo sú niečo ako naše pirohy) alebo dokonalé šašlíky.
Chacha bar – gruzínska kuchyňa
Musíte ochutnať tradičné gruzínske kačapuri (Khachapuri) !!!
Pervak – staroukrainská reštaurácia
Aj v tejto reštaurácii je všetko neskutočne vynikajúce.
Aj Ukrajina má svojho kráľa čokolády. Nie je to nik iný ako bývalý prezident Porošenko, ktorému patrí Roshen. Po Kyjeve nájdete mnoho obchodíkov tejto značky, ktoré ponúkajú veľký sortiment čokoládových výrobkov, niečo na spôsob obchodíkov značky Milka alebo Lindt.
Múzeá a tipy na výlety
Toto skúsim skrátiť textovo a radšej dám pár fotiek. Je ich tu veľa skutočne sú výborne urobené. Jediné múzeum, kde sa fotiť jednoducho nedalo (nie z dôvodu zákazu) je Múzeum Černobyľu. Ak ste videli nedávno seriál z produkcie HBO, ktorý popisuje jednotlivé momenty tejto katastrofy, tak toto je horšie, keďže ide o skutočné príbehy, či fotky.
Prechádzky v parku, výlet zubačkou na nábrežie Dnepru.
Pouličný predaj umeleckých výrobkov a suvenírov na ulici Andriivskyi uzviz. Ak budete v ChaCha bare, tak sa len vyberte – Volodimirskou ulicou smer Andriivkyi uzviz a celu cestu Vám budú lemovať stánky.
Mať Rodiny
Už samotný monument stojí za návštevu, hore do priestorov ruky sa dá vyjsť výťahom (už to je zážitok, ten výťah už čo-to pamätal) a odtiaľ máte úchvatný výhľad na celý Kyjev. Celá socha spolu s podstavcom meria 102 metrov.
Voskové Múzeum – Making the Ukrainian Nation v priestoroch areálu Mať Rodiny – je to pomerne nová expozícia a zobrazuje celú históriu vzniku Ukrainy.
Múzeum druhej svetovej vojny – toto bol veľmi silný zážitok. Viete koľko bolo na Ukrajine koncentračných táborov?
Ostatné múzeá
Múzeum mikrominiatúr (Mykola Syadristy) – toto nájdete v areáli Pečerskej Lavry. Fakt nevynechajte. Čo všetko sa dá vytvoriť na ploche 3 milimetrov 🙂
Múzeum letectva – už ste na vlastné oči videli alebo sa dotkli najväčšieho sériovo vyrábaného vrtulníka na svete MI 26? Je tu všetko, čo niekedy patrilo do pýchy Ukrajinského letectva – vrtulníky, stíhačky, bombardéry.
Park miniatúr – v areáli Hydroparku nájdete modely najväčších architektonických pamiatok Kyjeva v mierke 1:33.
Zlatá brána – ide o repliku hlavnej brány do Kyjeva, kedysi hlavného mesta Kyjevskej Rusi z 11. storočia, ktorá stojí na pôvodných základoch.
A určite nevynechajte návštevu Janukovyčovej vily. Je to už síce mimo Kyjeva, ale určite to musíte vidieť.
Samozrejme tu môžete stráviť nekonečný čas nakupovaním v okolí Majdanu a ulice Kreščatik, ktorá je cez víkend celá uzatvorená pre autá a je tak vytvorená jedna obrovská pešia zóna plná pouličných umelcov. Nájdete tu asi všetky značky. A keď sa povie potraviny, tak náš vyber je tak polovičný v porovnaní s tým ukrajinským.
Pamiatky
Pečerská Lavra
Lavra je v preklade jaskyňa. Ide o najsvätejšie miesto Ukrajincov, kláštor, kde už od 11 storočia sídlia, žijú, študujú mnísi, ktorí pôvodne žili pod zemou v jaskyniach, kde bolo predsa len teplejšie. Až o niekoľko rokov neskôr vyšli z podzemia a začali stavať prekrásne pozlátene chrámy a budovy. Ide o pamiatku, zapísanú do dedičstva UNESCO. V súčasnosti je kláštor aktívny a žije tu cez 100 mníchov. Alternatívne si tu môžete zakúpiť aj návštevu zvonice (18. storočie) alebo návštevu samotných podzemných priestorov.
Hlavná katedrála bola počas 2. sv. vojny zničená a bola v roku 1995 zrekonštruovaná.
Michajlovsky sobor (Chrám sv. Michala) a Sofiyskyi sobor
Tieto dva chrámy sú spojené jednou ulicou, kde legenda hovorí, čo si pri kráčaní touto ulicou prajete, to sa Vám aj splní.
Chrám sv. Michala, rovnako ide o kláštor, ktorý bol pre zmenu zničený v roku 1936 Rusmi a nanovo bol vybudovaný v roku 1999. Pôvodný chrám začali stavať v 12. storočí. Tento chrám zohral dôležitú úlohu počas Majdanu, kedy tu našli útočisko utečenci a zranení, ktorí utekali z námestia Nezávislosti pred streľbou.
Katedrálu sv. Sofie je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Začiatky tohto chrámu siahajú do 11. storočia. Aj tento chrám mal byť zdemolovaný, ale podarilo sa ho zachrániť. Nepatrí však dnes nijakej cirkvi, nekonajú sa tu bohoslužby, a preto je tento chrám stále považovaný „len“ za múzeum Ukrajinského kresťanstva. Inak tento chrám, aj keď pôsobiaci pochmúrne je prekrásny. Asi môj TOP.
Alternatívne si tu môžete zakúpiť lístok do zvonice a mať odtiaľ krásny výhľad na Chrám sv. Michala a vlastne na celé mesto.
Kedy poriadate letecký zájazd?