Kyjev – na víkend, aj na dlhšie

Kyjev – na víkend, aj na dlhšie

Ak uvažujete nad tým, či sa oplatí navštíviť mesto Kyjev, tak tieto úvahu rovno ukončite a choďte. Dlho som uvažovala, ako uviesť tento článok a toto je jediný spôsob. Žiadne omáčky, jednoducho neváhajte.

Sofiyskyi Sobor (chrám)

Kyjev som navštívila už 3krát, vždy ako predĺžený víkend a stále sú miesta, ktoré naďalej ostávajú na mojom „wish list-e“.

všade prítomná vojenska technika. táto v areáli Mať Rodiny

V tomto stále čulom meste môžete robiť čokoľvek, poznávať pamiatky, stráviť nekonečné hodiny v parku, navštíviť múzeá, ísť na veľmi kvalitné predstavenie opery alebo sa do sýtosti najesť v úžasných reštauráciách… uff ešte stále odfukujem..

vynikajúce predstavenia v Opere

Zaujímavá je aj otázka, či ísť v lete, či v zime. Odpoveďou je aj-aj. Mnohé pamiatky a múzeá sú v zime prázdnejšie, aj to mesto je „vyľudnenejšie“, ale zase len v lete alebo v teplejších mesiacoch si vychutnáte prechádzku po nekončených krásnych parkoch, prípadne popri rieke Dneper.

V teplých mesiacoch Kyjevčania žijú parkami. Parky sa tiahnu niekoľko kilometrov popri Dnepri.

Nezabudnite, že potrebujete PAS! Kyjev má dve letiská Boryspil a Zhuliany. Boryspil je až 36km za Kyjevom, Zhuliany je sučasťou Kyjevskeho sídliska.

A mimochodom, Kyjev nemá pitnú vodu. Mnohé domácnosti majú filtračné zariadenia, prípadne odporúčam vodu kupovať.

Ceny

Ukrajina je chudobná. Ak vidíte v Kyjeve nadštandardný vozový park, je to prípad hlavne Kyjeva. Za hranicou tohto mesta je chudoba ako z románu. Mnoho Ukrajincov má niekoľko zamestnaní, aby dokázali zaplatiť bývanie a stravu. Bývanie je tak drahé, že bežné rodiny žijú vo viacgeneračných domoch, bytoch – starí rodičia, ktorí veľakrát stále pracujú, súrodenci a aj ich deti. Vraj sa počas týždňa obyvateľstvo Kyjeva zdvojnásobí o tých, ktorí prichádzajú za prácou do tohto mesta. Vzhľadom na fakt, že platy na Ukrajine sú tak nízke, asi si viete predstaviť, aké sú v Kyjeve ceny.

areál Mať Rodiny už ste niekedy sedeli v stíhačke?

Vojna

Rusko-Ukrajinský konflikt, Krym, Majdan. To, že je Ukrajina vo vojnovom konflikte v Kyjeve určite nepocítite. To, že je Ukrajina hrdý národ s bohatou vojenskou tradíciou a sú pripravení za svoju krajinu bojovať, pocítite asi všade. Z bilboardov na vás číha vojenská propaganda, všade sú úchvatné exempláre vojenskej techniky a ich vojenské múzeá nemajú chyby. A to, že sú pripravení konať, tak o tom sú svedčia mnohé pamätníky/pamätné tabule venované Majdanu, resp. demonštráciám, ktoré sa konali na prelome rokov 2013/2014 na hlavnom námesti Kyjeva – Námestí Nezávislosti alebo v ukrajinčine „Majdan Nezaležnosti”. Či niečo Majdan zmenil? Je to otázka na samostatnú tému, ale v najväčšej skratke, len na Majdane zomrelo viac ako 100 ľudí, kto strieľal doteraz nikto nevie, vypukla vojna v Donbase, došlo k anexii Krymu a po vtedajšom prezidentovi Janukovyčovi ostala Ukrajincom jedna okázalá vila, ktorá fakt stojí za návštevu.

Súčasný majdan.

Jedlo

Gastronómia Kyjeva je čistý smrteľný hriech. Je to absolútny gurmánsky zážitok, teda posudzujem z pohľadu rýdzeho masožravca. Vegetariánsku kategóriu posúdiť neviem, nakoľko toto hobby mi nič nehovorí. Je úplne bežné, že máte na každom rohu kaviarničky, cukrárne, fast-foody. A tu kávu majú fakt všade.

Z najvychytenejších reštaurácii odporúčam tieto a fakt neváhajte. Nebojte sa, nejde o molekulárnu gastronómiu.

O’panas – ukrajinská kuchyňa

Ochutnajte tu dokonalú hubovú polievku, varenyky (čo sú niečo ako naše pirohy) alebo dokonalé šašlíky.

Chacha bar – gruzínska kuchyňa

Famózne kačapuri

Musíte ochutnať tradičné gruzínske kačapuri (Khachapuri) !!!  

Pervak – staroukrainská reštaurácia

Aj v tejto reštaurácii je všetko neskutočne vynikajúce.

Predajne Roshen

Aj Ukrajina má svojho kráľa čokolády. Nie je to nik iný ako bývalý prezident Porošenko, ktorému patrí Roshen. Po Kyjeve nájdete mnoho obchodíkov tejto značky, ktoré ponúkajú veľký sortiment čokoládových výrobkov, niečo na spôsob obchodíkov značky Milka alebo Lindt.

Múzeá a tipy na výlety

Toto skúsim skrátiť textovo a radšej dám pár fotiek. Je ich tu veľa skutočne sú výborne urobené. Jediné múzeum, kde sa fotiť jednoducho nedalo (nie z dôvodu zákazu) je Múzeum Černobyľu. Ak ste videli nedávno seriál z produkcie HBO, ktorý popisuje jednotlivé momenty tejto katastrofy, tak toto je horšie, keďže ide o skutočné príbehy, či fotky.

Zubačka k Dnepru

Prechádzky v parku, výlet zubačkou na nábrežie Dnepru.

Prekrásna prechádzka, možnosť plavenia sa loďkou

Pouličný predaj umeleckých výrobkov a suvenírov na ulici Andriivskyi uzviz. Ak budete v ChaCha bare, tak sa len vyberte – Volodimirskou ulicou smer Andriivkyi uzviz a celu cestu Vám budú lemovať stánky.

Mať Rodiny

Už samotný monument stojí za návštevu, hore do priestorov ruky sa dá vyjsť výťahom (už to je zážitok, ten výťah už čo-to pamätal) a odtiaľ máte úchvatný výhľad na celý Kyjev. Celá socha spolu s podstavcom meria 102 metrov.

Mať Rodiny – kúsok od Pečerskej Lavry

Voskové Múzeum – Making the Ukrainian Nation v priestoroch areálu Mať Rodiny – je to pomerne nová expozícia a zobrazuje celú históriu vzniku Ukrainy.

Vynikajúce múzeum vzniku Ukrajinského národa

Múzeum druhej svetovej vojny – toto bol veľmi silný zážitok. Viete koľko bolo na Ukrajine koncentračných táborov?

Jeden z exponátov múzea 2. sv. vojny

Ostatné múzeá

Múzeum mikrominiatúr (Mykola Syadristy) – toto nájdete v areáli Pečerskej Lavry. Fakt nevynechajte. Čo všetko sa dá vytvoriť na ploche 3 milimetrov 🙂

Múzeum letectva – už ste na vlastné oči videli alebo sa dotkli najväčšieho sériovo vyrábaného vrtulníka na svete MI 26? Je tu všetko, čo niekedy patrilo do pýchy Ukrajinského letectva – vrtulníky, stíhačky, bombardéry.

MI 26 vrtuľník
MI 26

Park miniatúr – v areáli Hydroparku nájdete modely najväčších architektonických pamiatok Kyjeva v mierke 1:33.

Prekrásne miniatúry v Hydroparku

Zlatá brána – ide o repliku hlavnej brány do Kyjeva, kedysi hlavného mesta Kyjevskej Rusi z 11. storočia, ktorá stojí na pôvodných základoch.

Zlatá brána – Kyjev

A určite nevynechajte návštevu Janukovyčovej vily. Je to už síce mimo Kyjeva, ale určite to musíte vidieť.

Janukovyčova vila

Samozrejme tu môžete stráviť nekonečný čas nakupovaním v okolí Majdanu a ulice Kreščatik, ktorá je cez víkend celá uzatvorená pre autá a je tak vytvorená jedna obrovská pešia zóna plná pouličných umelcov. Nájdete tu asi všetky značky. A keď sa povie potraviny, tak náš vyber je tak polovičný v porovnaní s tým ukrajinským.

Pamiatky

Pečerská Lavra

Lavra je v preklade jaskyňa. Ide o najsvätejšie miesto Ukrajincov, kláštor, kde už od 11 storočia sídlia, žijú, študujú mnísi, ktorí pôvodne žili pod zemou v jaskyniach, kde bolo predsa len teplejšie. Až o niekoľko rokov neskôr vyšli z podzemia a začali stavať prekrásne pozlátene chrámy a budovy. Ide o pamiatku, zapísanú do dedičstva UNESCO. V súčasnosti je kláštor aktívny a žije tu cez 100 mníchov. Alternatívne si tu môžete zakúpiť aj návštevu zvonice (18. storočie) alebo návštevu samotných podzemných priestorov.

Pečerská Lavra – hlavná katedrála

Hlavná katedrála bola počas 2. sv. vojny zničená a bola v roku 1995 zrekonštruovaná.

Michajlovsky sobor (Chrám sv. Michala) a Sofiyskyi sobor

Tieto dva chrámy sú spojené jednou ulicou, kde legenda hovorí, čo si pri kráčaní touto ulicou prajete, to sa Vám aj splní.

Kyjev – Chrám sv. Michala

Chrám sv. Michala, rovnako ide o kláštor, ktorý bol pre zmenu zničený v roku 1936 Rusmi a nanovo bol vybudovaný v roku 1999. Pôvodný chrám začali stavať v 12. storočí. Tento chrám zohral dôležitú úlohu počas Majdanu, kedy tu našli útočisko utečenci a zranení, ktorí utekali z námestia Nezávislosti pred streľbou.

Sofiyskyi Sobor

Katedrálu sv. Sofie je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Začiatky tohto chrámu siahajú do 11. storočia. Aj tento chrám mal byť zdemolovaný, ale podarilo sa ho zachrániť. Nepatrí však dnes nijakej cirkvi, nekonajú sa tu bohoslužby, a preto je tento chrám stále považovaný „len“ za múzeum Ukrajinského kresťanstva. Inak tento chrám, aj keď pôsobiaci pochmúrne je prekrásny. Asi môj TOP.

Alternatívne si tu môžete zakúpiť lístok do zvonice a mať odtiaľ krásny výhľad na Chrám sv. Michala a vlastne na celé mesto.

1 thoughts on “Kyjev – na víkend, aj na dlhšie

Odpovedať