Toto mesto sa mi vždy spájalo s hodinou dejepisu. Kto nepočul o strategickom bosporskom prieplave, o Byzancii, Konštantínopole, o slávnej Otomanskej (Osmanskej) ríši, počas ktorej došli Turci až na územie Slovenska?
Do tohto mesta som prichádzala s veľkým rešpektom avšak odchádzala som veľmi prijemne prekvapená, až nadšená.
Ubytovanie som volila v starej časti mesta volanej aj Sultanahmet (asi 500m od Blue Mosque – Modrej mešity) preto, aby som sa mohla kedykoľvek túlať nádhernými uličkami a nepotrebovala k tomu akúkoľvek dopravu. V celej tejto časti mesta je veľké množstvo mešít a pri večerných modlitbách vám garantujem zimomriavky na rukách. Mesto má neuveriteľnú atmosféru.
Ľudia
Rodení obchodníci, avšak veľmi milí. Ani raz som nemala pocit vtieravosti, pravé naopak. Boli veľmi priateľskí, usmiati a veľmi pekne upravení. Je to mesto módy – prevažne pánskej. Turci si na módu skutočne potrpia a táto je priam podmienkou pre uzatváranie obchodov.
Inak ak ste boli v Istanbule, všimli ste si mužov s ranami na hlave, pripadne obviazanou hlavou? Trochu to pôsobilo desivo, avšak neskôr som sa dozvedela, že títo muži absolvovali transplantáciu vlasov. Turecko je údajne číslo jedna na svete v týchto zákrokoch, zrejme je cena bezkonkurenčná.
Jedlo
Wow. Na ulici Divan Yolu je mnoho dobrých reštaurácii alebo take-away obchodíkov, ktoré aj tak všade dokázali zmestiť pár stoličiek, aby ste si jedlo v pokoji vychutnali. Veľmi dobre a lacno sa však najete úplne všade. Gurmánske klasiky ako Kebab, burgre, falafel, hummus, morské plody a mnoho iných treba jednoducho ochutnať..
Ak máte chuť na čerstvé morské plody alebo ryby, zájdite si na Galata most, hlavne ak aj tak mierite na Galata vežu. Na oboch stranách mosta sú reštaurácie, ktoré majú v menu čerstvé ryby. Hlavne večer celá atmosféra pôsobí neuveriteľne romanticky. Ešte jedna zaujímavosť. Na tomto moste, po celej dĺžke môžete vidieť veľké množstvo rybárov, ktorí si takto lovia na udicu čerstvé ryby. Každé miesto bolo zaplnené. Hlavne z diaľky vyzerá to veľké množstvo vlascov ako pavučina.
Pre tých „sladkých“, kdekoľvek zakopnete predávajú baklavu. Niekde sú aj predajničky, kde priamo pred vami tuto pochúťku vyrábajú.
Na pitie odporúčam nápoj z čerstvo odšťaveného granátového jablka (pomegranates). Je plný vitamínov, chutí skvelo a napriek tomu, že ho práve odšťavili pred vami na ulici, je úplne bezpečný. Aspoň u mňa, žiadne vedľajšie účinky a to som ho mala každý deň. Stojí cca 10TL.
Tipy na výlet
Basilica Cistern
Kto nevidel film Inferno? Posledné scény, záchrana sveta pred smrteľnou epidémiou… Pri mojej návšteve tohto stredovekého skvostu som ja videla len ten fascinujúci priestor, postavený niekedy v 6. storočí, obrovsky vodojem s nádherným stĺporadím. V časoch Otomanskej ríše tento vodojem napríklad zásoboval palác Topkapi a mnoho iných v tejto časti mesta.. teraz je tu už len trochu vody, skor pre turistov.. Toto miesto je úchvatné. Ešte tam tak zažiť koncert ..
Inak tiež sa tu natáčal James Bond – Srdečné pozdravy z Ruska
Grand bazaar – Veľký bazár
Jedno z najväčších a najstarších krytých trhovísk na svete. Zvonka si možno hneď tento bazár nevšimnete, ale keď nájdete správny vchod, napr z ulice Divan Yolu, ocitnete sa akoby v minulom storočí. Je tu niekoľko tisíc obchodíkov a môžete sa tu prechádzať celé hodiny. Ja som neodolala koreninám (nikdy neodolám škorici a kurkume) a sypaným čajom. Môj obľúbený bol sypaný čaj z granátového jablka a jablkový čaj so škoricou. Keďže vonku bolo chladnejšie, veľmi sa hodil večer na izbe na zahriatie. Ale skutočne tam nájdete úplne všetko od oblečenia, kabeliek po koberce…
Blue mosque – modrá mešita
Nádherná mešita zo 17teho storočia, ktorá je zvláštna tým, že má až 6 minaretov. V časoch výstavby mala toľko minaretov len mešita v Mecca (posvätné miesto všetkých moslimov), a preto bola za toto Modrá mešita kritizovaná. Vyriešilo sa to až tým, že v Mecca pristavili ešte jeden, siedmy minaret. Mešita je stále aktívna, a preto je v časoch modlenia vstup pre „neveriacich“ zakázaný. Vstup je zdarma, vyčkáte si preto peknú radu a do mešity je potrebné sa vyzuť. Osobne mám na Modrú mešitu radšej pohľad zvonku. Je fakt nádherná. Ak chcete obdivovať interiér mešity, choďte radšej do Hagia Sophia.
Hagia Sophia alebo Ayasofya
Pôvodne Grécko katolícky chrám, sídlo Patriarchu, postavený ešte v 6stom storočí. Po dobití Istanbulu – vtedajšieho Konštantínopolu, islamskými vojskami v 15tom storočí, bol tento chrám premenený na mešitu. Mnoho pôvodných kresťanských mozaík bolo zakrytých, ale keď budete dávať dobrý pozor, viacero týchto mozaík je stále možné vidieť.
Vďaka Ataturkovi je Ayasofya od roku 1935 múzeum – teda už nehovoríme o mešite, pod patronátom UNESCO a stále prechádza renováciami. Súčasný prezident a mnoho Turkov s týmto nesúhlasia a navrhujú toto múzeum zmeniť opäť na mešitu. Vstup do Ayasofya je platený a ide o najnavštevovanejšiu pamiatku Turecka.
Ayasofya a Blue mosque sú hneď vedľa seba. Celý tento areál je ako stvorený pre prechádzky, čítanie, posedávanie na lavičkách. Za upozornenie ešte stojí obelisk, ktorý je ako inak dovezený z Egypta. Odkedy som strávila niekoľko dní v Egypte, obdivujem každý monument, ktorý táto staroveká civilizácia postavila.. a teraz pozor.. tento obelisk bol prvýkrát postavený v Egypte v 15. storočí PRED Kristom a do Konštantínopolu (dnešného Istanbulu) bol privezený až v roku 390 nášho letopočtu..
Topkapi
Hneď za Ayasofya sa nachádza tento rozprávkový orientálny palác z 15teho storočia. Kedysi rezidencia Otomanských /Osmanských sultánov. Dnes je tento palác múzeum a za vstup opäť zaplatíte. Ale skutočne sa oplatí. Jediné čo ľutujem je, že som si nechala na izbe pas, bez ktorého mi nemohli dať audio sprievodcu. Inak som veľký fanúšik audio sprievodcov. Jednak je pútavé samotné rozprávanie a po druhé získate správny smer prehliadky.
Nájdete tu záhrady, knižnice, oddychové miesta sultánov, záhrady kde boli slony, úchvatný pohľad na bosporský prieplav, hárem s jeho chodbičkami a pre mňa úplná rarita, kuchyňa. Hlavne keď som porovnávala kde sa asi nachádzalo v tých dobách Slovensko a kde boli Turci. Nádherný porcelán, keramika a riady z rôznych kútov sveta, záznamy o využívaní rozmanitých korenín, o výrobe cukroviniek, o kultúre stravovania – používaní príborov, povinnosti udržiavať hygienu, rituály umývania rúk pred jedlom, používanie mydla, obrúskov a veľa iných zaujímavostí. Určite tento palác nevynechajte.
Galata tower
Pôvodne strážna veža zo 14. storočia, teraz cieľ viacerých turistov (po zotmení je nasvietená a nemôžte ju minúť). Choďte sa prejsť k tejto veži. Za malý poplatok môžete vyjsť až hore, kde je kaviareň. Ja som toto vynechala, nakoľko sa mi nechcelo stáť v rade. Už samotná prechádzka k tejto veži nádhernými uličkami stojí zato.
Ako sa dostať z SAW letiska do starého mesta – Sultanahmet
Veľmi jednoduché. Buď si vezmete TAXI alebo pôjdete ako ja MHD:
- Zameňte si nejakú hotovosť na letisku, aby ste si mohli kúpiť lístok na MHD
- pred terminálom sú autobusy, treba nájsť Havabus (spoločnosť), ktorá smeruje na Kadıköy – cesta trvá cca 60min a stoji asi 14TL. Lístky sa kupujú priamo u šoféra. Pozor autobus nemusi íst presne podla rozpisu. Ked sa autobus zaplni, tak ideJ
- Nezľaknite sa keď vystúpite na Kadıköy. Bude tam veľa autobusov avšak vy sa potrebujete dostať k vode, kde sú trajekty, ktoré vás vezmú na európsku časť, presnejšie ja som smerovala na Eminönü, kde som mala ubytovanie a kde sa nachádzajú všetky miesta, ktoré som chcela vidieť. A hlavne, kto by si nechal ujst platbu cez bosporsky prieplav. Cena za jednorazovy listok cca 5TL
1 thoughts on “Istanbul – kde sa stretáva Európa s Áziou”