Egypt – Pyramídy, plavba Nílom, staroveká egyptská civilizácia

Egypt – Pyramídy, plavba Nílom, staroveká egyptská civilizácia

Aj vy ste niekedy snívali o tom, že by ste chceli preskúmať staroveký Egypt, ísť na miesta, kde žili faraóni alebo kde boli pochovávaní? Navštíviť pyramídy, ktoré sú najstaršie zo siedmich divov sveta a ako jediné stále existujú? Jednoducho ísť na miesta, ktoré táto dávna civilizácia postavila pred viac ako 2000 rokmi pred Kristom a stále (predovšetkým vďaka suchému počasiu a archeologickým výskumom z celého sveta) stoja akoby ich nedávno postavili?

naša cesta Egyptom

Moja túžba touto krajinou bola výrazne posilnená nadšením z detektívok spisovateľky Agatha Christie, ktorá svoje romány písala aj v meste Aswan, presnejšie v hoteli Old Cataract Hotel, kde majú dodnes vystavené kreslo, v ktorom sedávala. Ani neviem vyčísliť, koľkokrát som videla/čítala Smrť na Níle a práve preto bolo mojou ďalšou túžbou (okrem návštevy Pyramíd), plavba po Níle, ktorý je už viac ako 5000 rokov zdrojom života celého Egypta.

sfingy v chráme Karnak

Možno ešte pár upresnení

Keď píšem o dávnej egyptskej civilizácii, ktorej počiatky sa datujú asi 3000 rokov pred Kristom, civilizácii, ktorá už v tých dobách mala rozvinutú centrálne riadenú ekonomiku, odvádzali dane, mali skvele rozvinuté poľnohospodárstvo, mali svoje písmo či literatúru a budovali stavby, ktoré ani dnes nevieme presne objasniť, tak nepíšem o súčasných Egypťanoch, ktorí sú takmer na 100% Arabi (moslimovia dobili Egypt v 7. storočí nášho letopočtu).

stĺpová sála v chráme Luxor

V Egypte je veľmi horúco, hlavne keď mierite do vnútrozemia. Ja som bola v Apríli a už bolo v oblasti Údolia kráľov 40 stupňov. Ani si nechcem predstaviť, aké teploty sú tam v Júli.

Cairo – Káhira

Asi najdôležitejšia poznámka je, že ide o najľudnatejšie mesto Afriky, teda celého kontinentu. V niektorých mesiacoch tu môžete zažiť púštnu búrku a asi aj vďaka tomu, celé mesto má taký púštny hnedý nádych. Samotné centrum mesta je súčasťou dedičstva UNESCO – mešity či bazár Chán al-Chalílí sú jednoducho úchvatné.

sochy v Egyptskom múzeu

Ak chcete ochutnať tú najlepšiu baklavu na svete, určite choďte do Mandarine Koueider na ostrove Zamalek (Káhira) – majú viacero pobočiek, ale vy choďte do tej na ostrove Zamalek. Ponúka najlepšie orientálne sladkosti a patrí medzi tie najstaršie obchody. Všetko je čerstvé a priamo pred vami ich vyberajú z pekáča.

Egyptské múzeum

Mňa najviac zaujímalo Egyptské múzeum, kde sa nachádza obrovská zbierka staroegyptských pamiatok. Skvele boli nainštalované poklady z hrobu Tutanchamóna, vrátane jeho zlatej masky, impozantné sochy ktoré si neviem ani predstaviť ako mohli vytesať (a to som nevidela ešte tie pri Níle), múmie, papyrusy, sarkofágy. Samotné múzeum je na niekoľko hodín.

Egyptské múzeum

Pyramídy v Gíze

Mojím ďalším káhirským lákadlom boli pyramídy v Gíze. Kedysi týchto pyramíd bolo v Egypte asi 140. dnes je ich pár, tá najstaršia bola postavená niekedy v 27. storočí pred Kristom. Pyramídy slúžili ako pohrebisko pre vážených obyvateľov Egypta, ktorí tu boli pochovávaní s rôznymi darmi. Vedci dodnes nerozlúštili zloženie malty, ktorá bola k stavbe pyramíd použitá. Nenechala som si ujsť ten zážitok vojsť do jednej z nich a keď vnútri vidíte tie symetrické a hladké steny, nechce sa vám veriť, že táto stavba tu je viac ako 4000 rokov.

vo vnútri Pyramídy

Hneď vedľa pyramíd leží ďalší skvost, najväčšia socha na svete vytesaná z jedného kusa kameňa, Sfinga.

veľká Sfinga

Níl – plavba

A tu začína môj splnený sen, niečo, čo prajem snáď každému, kto miluje históriu, aby si zažil. Letecky sme sa presunuli do Luxoru, kde začínala naša plavba Nílom. K Nílu musím poznamenať ešte jedno. Predstavte si obrovskú krajinu Egypt a rieku Níl, ako sa tiahne naprieč touto krajinou. Až 95% všetkých Egypťanov žije v okolí tejto rieky. Zvyšok krajiny tvorí takmer neobývaná púšť.

krajina v okolí Nílu

Níl je pre Egypt jediným zdrojom pitnej vody a vody na zavlažovanie. Novodobí egyptskí milionári nezbohatli na technológiách alebo nerastných surovinách, ale na výstavbe skleníkov v delte Nílu a pestovaní ovocia a zeleniny.

Karnak temple – najväčší chrámový komplex v Egypte

Ide o druhú najnavštevovanejšiu pamiatku v Egypte, hneď za Pyramídami v Gíze, ktorej stavba začala v 16. storočí pred Kristom. Je to prvé nekryté múzeum na svete. Na začiatku vás čaká sfingová aleja a potom, keď prejdete cez úchvatnú vstupnú bránu/vežu čaká vás 134 stĺpov s priemerom 3 metre, ktoré sa týčia do výšky 22 metrov. Táto stĺpová sála je do dnešného dňa najväčšou náboženskou miestnosťou na svete – vraj je taká veľká, že aj katedrála Notre Dame by sa tu bez problémov schovala.

stĺpová sála v chráme Karnak

Okrem sfíng, úžasnej stĺpovej sály tu nájdete prekrásne sochy v nadživotnej veľkosti, obelisk, nádherné hieroglyfy. Je to neskutočný pohľad a vy si vážne budete pripadať ako zrnko piesku.

vstup do Karnaku

Inak pri posvätnom bazéne je veľká socha chrobáka Scarabeusa a legenda hovorí, že keď okolo neho 3x prejdete v smere hodinových ručičiek, otehotniete. Ale zrejme záleží od sprievodcu, aký výklad vám povie a samozrejme platí len pre dámy.

Luxor temple

Asi 3 km od chrámu Karnak sa nachádza tento síce menší, ale o to úchvatnejší chrám Luxor, postavený v 14. storočí pred Kristom. Tento sme navštívili v noci a bol to neuveriteľný zážitok. Nasvietené stĺpy a sochy pôsobili tak mýticky.

obelisk pred chrámom Luxor

Tento chrám sa vlastne používa až dodnes ako modlitebné miesto. Z čias kedy bol Egypt kresťanský tu ostali zvyšky kostolov a neskôr v 13. storočí tu bola postavená mešita, ktorá tu je dodnes, ako súčasť chrámu.

chrám Luxor

Aj na začiatku tohto chrámu nájdete sfingovú aleju a kedysi tieto sfingy spájali oba chrámy – Luxor a Karnak.

sfingová aleja Luxor

Inak pred vstupom do tohto chrámu sa týči prekrásny obelisk. Hneď vedľa bol symetricky rovnaký obelisk, ale tento bol prevezený do Paríža, kde stojí dodnes na námestí Place de la Concorde, kde začína slávna Champs-Élysées.

Údolie Kráľov – Valley of the Kings

Toto údolie slúžilo takmer 500 rokov (16. až 11. storočie pred Kristom) ako pohrebisko pre faraónov a významných Egypťanov . Úchvatné hrobky tu boli vytesané priamo do skál a do dnešného dňa bolo objavených 63 hrobiek.

hrobka v Údolí kráľov

Vstup do hrobiek je regulovaný, aby sa nezvýšila vlhkosť v hrobkách. Štandardne povoľujú vstup do 3 hrobiek. Keď vojdete dnu ostanete úplne odrovnaní z tých nádherných farieb, ktorými sú pomaľované steny chodieb a jednotlivé miestnosti.

prístup do jednej z hrobiek

Hrobka mohla mať viacero miestností práve preto, aby mali kam poukladať dary, ktoré panovník bude potrebovať v ďalšom živote. Aj práve vďaka týmto darom boli tieto hrobky vždy terčom vykrádačov hrobov.

Hatshepsut Temple

Tento chrám bol postavený na počesť faraónky Hatshepsut, dcéry Thutmosa I., v 15. storočí pred Kristom.

Trošku zo života tejto panovnícky: Hathsepsut si vzala za manžela svojho nevlastného brata Thutmosa II., ktorého mal Thutmose I. z druhého manželstva (jeden by neveril, čo dokázali). Keďže Thutmose II. neskôr zomrel (samozrejme) a keďže ich syn bol ešte dieťa, tak bola práve ona korunovaná za faraóna (taký bežný egyptský kolorit).

chrám Hathsepsut

Panovanie Hatshepsut trvalo asi 20 rokov a bolo to vraj jedno z najpokojnejších a najprosperujúcejších období v histórii Egypta. Samotný chrám je považovaný za jedno z najväčších úspechov starovekého Egypta. Dnes je už Níl regulovaný, ale kedysi sa pravidelne vylieval, a tak tu kedysi dávno vraj bývali obrovské zelené záhrady.

Temple of Edfu

K tomuto chrámu sme sa už presunuli loďou po Níle. Samotná plavba je absolútne dych-vyrážajúci zážitok. Ležíte na lehátku a sledujete okolité brehy a život na nich. A hovoríte si, že ste veľmi šťastný človek, keď žijete tak ako žijete a tam kde žijete.

brehy Nílu

Ľudia sa tu prevažne venujú poľnohospodárstvu a nemáte pocit, že ich pracovné nástroje sa nejak extra líšia od tých starovekých.

chrám Edfu

Samotný chrám patrí medzi tie najkrajšie a najznámejšie chrámy Egypta, predovšetkým preto, lebo je najmenej poškodený. Nachádza sa tu aj Nilometer, ktorý slúžil na meranie hladiny Nílu a tým pádom slúžil na predpovedanie prichádzajúcich povodní.

na všetkých stenách sú obrazy a písmo

Úchvatné reliéfy, maľby sú úplne všade, vrátane vysokých stropov. Na predchádzajúcich chrámoch už neboli strechy v stĺpových sálach. V tomto chráme je strecha nedotknutá. Ak tu vidíte čierne stropy, tak len preto, lebo sa tu zvykli páliť ohne.

chrám Edfu

Vstupná brána má úchvatných 36 metrov.

Kom Ombo

Ak si myslíte, že súčasné chirurgické nástroje sú moderné, tak pri návšteve tohto chrámu zistíte, že až tak moderné asi nie sú. Na stenách tohto chrámu objavíte skalpely, kliešte, lekárske predpisy, lekárske nádoby, ktoré sú datované do čias Rímskeho Egypta. Aj v tomto chráme nájdete nilometer.

hladké zakotvenie priamo pri chráme Kom Ombo

Pred chrámom je múzeum mumifikovaných krokodílov, keďže tieto boli v starovekom Egypte považované za bohov.

chrám Kom Ombo

Aswan

Dorazili sme do mesta Aswan, podľa ktorého sú pomenované aj neďaleké priehrady. V meste Aswan sa nachádza 5 hviezdičkový Old Cataract Hotel, ktorý postavil v roku 1899 Thomas Cook. Mal slúžiť na ubytovanie európskych cestovateľov a medzi inými tu boli ubytovaní cár Mikuláš II., Winston Churchill, Margaret Thatcher, princezná Diana alebo už spomínaná Agatha Christie.

slávny Old Cataract Hotel

Philae temple

Z Aswanu môžete na loďkách navštíviť chrám Philae, ktorý sa nachádza na ostrove Agilkija v časti Aswan Low Dam (teda nižšej priehrady alebo nazývanej aj starej priehrady). Vďaka výstavbe tejto starej priehrady, bolo nutné tento chrám celý presunúť z pôvodného ostrova na tento súčasný, nakoľko bol pravidelne zatopený a hrozilo trvalé poškodenie chrámu.

Philae chrám – celý bol presunutý

O tento presun chrámu sa zaslúžila organizácia UNESCO a dodnes je zaradený do svetového dedičstva tejto organizácie. Presun chrámu trval 8 rokov a bol dokončený v roku 1980.

Vysoká Asuánska priehrada

Ďalšou úchvatnou stavbou – samozrejme už novodobou – je aj samotná Asuánska priehrada tzv. „Vysoká“ alebo „Nová“. Jej dĺžka je 480 km a v najširšom mieste má 35 km. Energia z tejto priehrady vykryje energetické potreby celého Egypta. Jej výstavbou začali plne regulovať povodne na Níle a tiež zavlažovanie v období sucha.

v Aswane sa môžete plaviť na plachetniciach – felucca

Žiaľ je možné, že jej vybudovaním sa zatopilo veľké množstvo neobjavených chrámov starovekého Egypta. Ale ako nám hovoril sprievodca, oni už vlastne ani nechcú nové pamiatky, lebo už teraz toho majú neúrekom a kto by sa o to staral…

Niektoré chrámy boli pri výstavbe tejto priehrady presunuté do zahraničia – napríklad do Madridu, do MET v New Yorku, Turína, či Leidenu.

Abu Simbel

Tieto úchvatné chrámy ušli svojmu osudu a neboli zatopené pri výstavbe Asuánskej priehrady.

oba presunuté chrámy Abu Simbel

Abu Simbel sú dva chrámy, vybudované Ramsesom II., sú vzdialené asi 40 km od Sudánskych hraníc a sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Jeden je Grand Temple, druhý Small temple – menší chrám bol venovaný kráľovnej Nefertari, najobľúbenejšej manželke Ramsesa II.

Grand Temple

Chrámy boli po dlhé stáročia zabudnuté a plne pokryté pieskom až do roku 1813, kedy boli úplnou náhodou objavené švajčiarskym cestovateľom a v 1817 preskúmané talianskym egyptológom. Aby sa do chrámov dostali, museli ich celé najskôr vykopať spod piesku. Len pre ilustráciu Grand temple (veľký chrám) je vysoký 30 metrov a široký 35 metrov.

Small temple (malý chrám)

Celý tento komplex bol pri jeho záchrane presťahovaný – rozrezaný na 30 tonové bloky a presunutý o 65 metrov vyššie. Čiže originálne miesto je presne 65m pod vami. Celá záchrana trvala 4 roky, financovalo ju UNESCO a pracoval na nej medzinárodný tým archeológov.

vo vnútri Grand temple

Každému, kto má príležitosť odporúčam tieto miesta navštíviť. Je to neuveriteľné dedičstvo ľudstva a ako egyptológovia zvyknú hovoriť, v starovekom Egypte bolo objavené všetko. Mimochodom aj rodová rovnosť bola samozrejmosťou v Egypte.

obelisk v Karnaku

Ja som z tohto výletu stále fascinovaná a kdekoľvek vo svete som, si všímam všetky pamiatky, ktoré majú pôvod v Egypte – či už obelisky v New York, Paríži, Istanbule alebo celé presunuté chrámy. Je neuveriteľné čo títo ľudia v tých dobách boli schopní dokázať.

1 thoughts on “Egypt – Pyramídy, plavba Nílom, staroveká egyptská civilizácia

Odpovedať