Rakúsko – pohorie Dachstein a iné tipy na výlety v okolí

Rakúsko – pohorie Dachstein a iné tipy na výlety v okolí

Dachstein sa mi vždy spájal s lyžiarskou sezónou v Rakúsku, ale posledné roky objavujem práve letné Rakúsko a musím uznať, stojí to zato. Skúsim vám trošku priblížiť, čo všetko môžete zažiť ak ste v okolí Salzburgu, resp. v jazernej oblasti Rakúska.

Hallstatter See

Len kúsok od seba nájdete množstvo jazier, mestečká ako St. Wolfgang, Gmunden, Bad Ischl, panoramatické vyhliadky na majestátne Alpy (Treppe ins Nichts). Všade vás očakáva príjemná atmosféra, výborná kuchyňa, či typické večerné „jooodlovačky“.

malebný Hallstatt

Turistiku v lete však preferujem skôr v našich slovenských Tatrách, nakoľko na značenie v Rakúsku som si akosi zatiaľ nezvykla – všetky značky sú červeno-biele, ako ich vlajka. A ako bonus, kdekoľvek stretnete stádo kravičiek a keď vám práve sedia na chodníku, ťažko odhadnúť ako veľmi sú mierumilovné.

ľadovec Dachstein – júl 2019 (tip na schladenie)

Ale je mnoho iných destinácii, kde vyššie uvedené neplatí a vy odchádzate plní nadšenia a s úžasnými spomienkami. Už som vo svojom blogu spomínala vysokohorskú cestu s výhľadom na Grossglockner alebo výlet na Schafberg a verte mi, je tu toho omnoho viac.

Jazerá

Možno ak bude pokračovať toto otepľovanie, tak onedlho sa aj ja budem kúpať v týchto malebných jazerách ako sú Grundlsee, Wolfgangsee, Traunsee, Hallstatter See. Inak keď sme pri tých jazerách a ste v okolí Grundlsee, pokračujte rovno smer Gossl. Za touto dedinkou pokračuje chodník k slávnemu a povesťami opradenému Toplitzsee.

Grundlsee

Toplitzsee

V tomto jazere kedysi nacisti testovali svoje torpéda a údajne tu pri svojom úteku schovali svoje zlato. Historici síce tvrdia, že by zlato do týchto neprístupných vôd nikdy nehodili (v hĺbke 20m už nie je nijaký kyslík a asi v polovici hĺbky jazera je nahádzané obrovské množstvo guľatiny), ale kto vie. Hľadači pokladov stále dúfajú.

Toplitzsee

Zatiaľ jediné, čo tu našli sú falošné britské libry, s ktorými chceli nacisti destabilizovať britskú ekonomiku počas 2. svetovej vojny.

Traunsee

Alebo zájdite do mestečka Gmunden pri Traunsee, kde sa okrem iného nachádza Schloss Ort, ktorý je známy zo staršieho, ale o to populárnejšieho nemecko-rakúskeho seriálu Schlosshotel Orth (Zámocký hotel Orth).

zámok Ort, jazero Traunsee

Mestečká

Ďalšími úchvatnými miestami, ktoré určite stoja za videnie sú Bad Ischl a hlavne tamojšia Kaiservilla, kde trávili svoje letá cisár Franz Jozef I. a jeho manželka Elisabeth Rakúska, nám známejšia skôr ako Sisi, mestečko Hallstatt – súčasť dedičstva UNESCO. Repliku tohto mestečka si nechali vytvoriť Číňania na svojom území. A keď už ste tam, musíte ísť zubačkou hore na vyhliadku alebo si zaplatiť prehliadku soľnej bane.

Kaiservilla a park – Bad Ischl

Inak majú tam skvelú šmykľavku, lebo práve šmykľavkami sa presúvali baníci do nižších častí bane a ako vynikajúci suvenír tu predávajú hallstattskú soľ.

pohľad na vyhliadku nad Hallstattom – na vrchu zubačky cestou do solnej bane

Jaskyne a vyhliadky

Môžete sa tiež vybrať do dachsteinských jaskýň, pre mňa bola top Obrovská ľadová jaskyňa. Pre vstup do jaskyne si musíte kúpiť lístok na lanovku a vystupujete na prvej stanici. Ak chcete mať aj úžasný výhľad, kúpte si rovno lístok až na vyhliadku – 5 prstov (5 fingers), ktorá je vo výške 2100 m a vidíte odtiaľ ľadovec Dachstein a dolu máte pred sebou mestečko Hallstatt a Hallstatter See (oplatí sa iba ak máte krásne počasie).

Dachstein ľadovec – Treppe ins Nichts

Pre mňa je však lákavejšia iná vyhliadka, priamo na ľadovci Dachsteinu – Treppe ins Nichts. Síce sú tieto dve vyhliadky od seba vzdialené vzdušnou čiarou len nejakých 8km, ale ak chcete prejsť autom od jednej lanovky k druhej, musíte celé toto pohorie obísť, a teda vám cesta zaberie minimálne hodinu a pol, v km to bude takých 90 km.

nevynechajte Schladming

Preto tieto výlety neodporúčam absolvovať v jeden deň.

Lanovku na tento ľadovec postavili ešte v roku 1969 a vyveziete sa ňou do nadmorskej výšky cca 2700 m. Keď vyjdete hore, čaká vás reštaurácia a lyžiarske vleky. Vraj tu je bežkársky raj, ja som však bežkárov tento rok nevidela, zato snežné skútre sa tu premávali jedna radosť – bol celkom odmäk.

Dachstein

Hneď vedľa hornej stanice lanovky sa nachádza „sky walk“, ktorá bola postavená v roku 2005 a pekne sa môžete poprechádzať a fotiť nad skalným zrazom. Výhľady sú fakt geniálne.

dachstein
odporúčam nepremokavú obuv

Ďalej tu nájdete ľadový palác, kde sú sochy vyrezané z ľadu, môžete sa poprechádzať po snehu a guľovať sa v lete – niektorí to v tom snehu až prehnali by som povedala a neviem si ani predstaviť aká im bola zima v tých mokrých nohaviciach a topánkach.

Kleiner Gjaidstein – niekde tam vzadu je 5 fingers vyhliadka

Môžete vyjsť na neďaleký Kleiner Gjaidstein (v teniskách však neodporúčam, lebo sneh) alebo si môžete zaplatiť 3 EUR a prejsť po 100 metrov dlhom, zavesenom mostíku, ktorý vedie k „schodom do ničoho“ (Treppe ins nichts).

100 metrový zavesený mostík

Tento mostík bol sprístupnený v roku 2013. Keď idete po mostíku viacerí, celkom to s vami pohupuje –  celkom príjemný adrenalín. Ani nemusím spomínať, že ten zraz dolu je fakt obrovský.

Treppe ins Nichts – fakt paráda

Praktické informácie

Cesta lanovkou hore trvá nejakých 10 minút? A prejdete naraz 1000 výškových metrov. Už len jazda touto lanovkou je zážitok.

tam dolu je dolná stanica – Dachstein

A aby som nezabudla na nič, tak k samotnej dolnej stanici (Talstation), kde je pomerne veľký počet bezplatných parkovacích miest sa dostanete po spoplatnenej Dachsteinstrasse – ceste, ktorá stojí 14 EUR. Na dolnej rampe si len vezmete lístok a platíte až pri ceste späť, ale ak si neskôr kúpite aj lístok na lanovku, za túto spoplatnenú cestu už neplatíte.

Dachstein – pohľad na mostík

Stačí, ak si iba vezmete tento lístok so sebou hore na lanovku a pri ceste dolu je automat, ktorý vám automaticky anuluje spoplatnenie. Len si so sebou tento lístok nezabudnite vziať.

Pre jaskyne, bane, či vyhliadky platí, že je potrebné mať pevnú obuv a teplé oblečenie!

pohľad na Grundlsee z Tressensteinwarte vyhliadky

A ak sa vám nechce platiť za lanovky, je tu viacero vyhliadkových veží, ku ktorým môžete dôjsť  pešo a aj tieto sú rovnako nádherné. Napríklad Tressensteinwarte, kúsok od jazera Grundlsee. Veď posúťe sami. Z jednej strany Grundlsee, z druhej strany Altaussee, kde sa natáčal posledný Bond – Spectre.

pohľad na Altaussee z Tressensteinwarte vyhliadky

Všetkým vám želám skvelú viditeľnosť, nádherné počasie a úžasné zážitky. A ak máte nejaké tipy pre mňa, prosím napíšte ich do komentárov. Vopred ďakujem.

prosit! ?

Odpovedať