Niekedy mám chuť len tak niekde rýchlo vybehnúť a spoznať niečo nové, nestresovať sa plánovaním a len si niekde v kľude užiť slnka. A takto mi padli do oka až hriešne lacné letenky na Maltu – ostrov, ktorý som vedela, že je niekde v Stredozemnom mori, že svojho času patril Maltskému rytierskemu rádu a že je hitom chodiť na Maltu na kurzy anglického jazyka.
A keďže je to krajina, ktorá je filmármi veľmi obľúbená (Gladiátor, Trója, Kapitán Philips alebo Game of Thrones), tak moja dovolenková destinácia nemohla byť predsa zlou voľbou.
Malta je súostrovie a tvoria ho tri ostrovy, z toho ten najmenší je neobývaný, ale zato veľmi populárny. Nachádza sa asi 80 km južne od Sicílie a dokonca podľa štúdií bola kedysi Malta so Sicíliou prepojená. Vďaka svojej polohe, bolo toto územie strategickým miestom pre viaceré národy, stredobodom viacerých obliehaní, či vojen.
Dorozumiete sa tu všade výborne po anglicky, je to ich úradný jazyk a začínajú sa ho učiť už od prvej triedy. Ich hlavný jazyk je však maltčina. Ani omylom som sa nesnažila niečo pochopiť. Zo 60% je jej pôvod arabský a následne bola táto reč rokmi „obohacovaná“ podľa toho, ktorý národ tu práve vládol.
Na čo nezabudnúť
Hotovosť. Tu som veľmi rada, že na Malte sa platí eurom, lebo tak veľa cashu som už dávno nepotrebovala. Teda hlavne som hotovosť používala v MHD.
Keďže ide o bývalú britskú kolóniu (svoju nezávislosť získali v roku 1964), môžete naraziť na britské zásuvky a autom sa jazdí na ľavej strane.
Je tu pitná voda, ale musím uznať, že mne fakt nechutila, preto tu som volila nákup vody v obchodoch. Cca 50 centov za 2 litre.
Doprava
Ako som spomínala vyššie, jazdí sa vľavo. Ak fakt nemusíte, neberte auto v požičovni. Hovorí sa, že aut na ostrove je toľko, koľko je miestnych obyvateľov. Autá sú všade, diaľnice nie sú, cestičky sú úzke a rozbité, aj keď sa nová vláda snaží a rekonštruuje, a keďže je ostrov maličký cca 27km na dĺžku a 14,5km na šírku, parkoviská sú zrejme zbytočný luxus.
MHD pokrytie je vynikajúce, dostanete sa autobusom úplne všade, lístky kupujete priamo u šoféra (hotovosť) a keďže ide o EU krajinu, a teda mobilné dáta problém nie sú, mate vďaka Google maps aplikácii perfektný prehľad o cestovných poriadkoch.
A keď sa mi nechcelo čakať na autobus, tak som jednoducho objednala Bolt. Ceny boli úplne v pohode.
Určite nevynechajte cestu loďou alebo trajektom.
Ja som takto vyskúšala len nedávno otvorenú novú linku – katamaránom z Valetty na ostrov Gozo. Cesta trvala necelých 45 minút a spiatočný lístok stál 12 EUR. Fares & Tickets – Gozo Fast Ferry Nádhera!
História
Wow.. od chrámov postavených v období 3600 – 2500 pred Kristom až po ťažké bombardovanie počas 2sv. vojny, ktoré bolo spustene deň po tom, ako sa Mussolini dohodol s Nacistickým nemeckom. Malta bolo najviac bombardované miesto na celej zemi počas tejto vojny. Opäť vďaka jej strategickej pozícii. Tu mám veľké medzery, ktoré chcem časom zaplniť, a preto sa tu potrebujem opäť vrátiť.
Čo ma priviedlo na myšlienku urobiť si potápačský kurz. Okolo celého pobrežia Malty sú vraky potopených lodí z 2sv. vojny alebo bombardérov. Toto raz musím vidieť na vlastné oči..
A ísť po stopách maltézskych rytierov je ďalšia kapitola..
Jedlo
Zhrniem to asi tak, že gurmánsky zážitok tu netreba očakávať. Ich typické „pastizzi“ nie je môj šálok kávy, ale víno vedia dopestovať, takže hladná som neostala ?
Tipy na výlety
Gozo a Cittadella vo Victorii
Gozo je taky menší a chudobnejší brat veľkej Malty. Nie je tu veľa pracovných príležitostí, ale vraj bývanie je tu dostupnejšie ako na hlavnom ostrove. Z pohľadu turistu je to raj na zemi, turista tu nájde všetko. Len sa musí na Gozo dopraviť.
Ja som využila svoj čas vo Victórii túlaním sa po prekrásnej Cittadelle (vstup bezplatný), ktorá bola prvýkrát opevnená už v dobe Bronzovej..
Red Tower
Malta je posiata vežami, ktoré v časoch minulých signalizovali prípadný útok od mora. Ak sa dnes aj k tejto väčšej červenej veži vyberiete, okrem vonkajšieho exteriéru tu žiaľ nič nie je..
Popeye Village alebo dedina Pepka námorníka
Táto dedinka bola v minulosti vybudovaná ako kulisa pre film o Pepkovi námorníkovi, veľkom konzumentovi špenátu, niekedy v 80tych rokoch. Ja síce poznám len animovanú verziu, ale táto dedina má fakt čaro, moje laické oko statika neverilo vlastným očiam ako tamto môže držať pokope. Dnes toto miesto funguje ako zábavný park hlavne pre deti. Platí sa vstupné. Ja som si túto atrakciu, obliehanú veľkým počtom šantiacich detí, nechala s radosťou ujsť.
Golden Bay, Riviera Bay and Gnejna Bay
Najväčšou pieskovou plážou na Malte je Ghadira bay. Už ráno o 9tej sa toto miesto plnilo autami. Pláž je na severnej strane ostrova a vietor tu bol celkom intenzívny. Preto by som skôr volila pláže Golden Bay, Riviera Bay a Gnejna Bay. Sú trošku južnejšie, ale opačná strana ostrova vôbec veterná nebola. Všetky tri pláže sú vedľa seba, teda kúsok je potrebne sa k nim prejsť.
Mdina – stredoveké mesto
Je to veľmi maličké opevnené stredoveké mestečko, ale určite sa tu choďte na chvíľku pomotať úzkymi uličkami. Autom sa tu dostanú len rezidenti. Mestečko je na kopci, takže z miestnych hradieb budete mať skvelé výhľady.
Rotunda v Moste alebo aj Mosta Dome
Inšpiráciou pre túto stavbu bol Rímsky Pantheon a samotná kupola je treťou najväčšou samonosnou kupolou sveta. Interiér komentovať nemôžem, ale s miestom sa spája zaujímavý príbeh z 2. sv vojny, kedy ako hovoria Malťania, sa práve v Dome stal zázrak. Pri bombardovaní tu jedna bomba spadla, avšak nevybuchla. Práve v tom čase bolo v Dome takmer 300 veriacich. Kópia tejto bomby je dnes v sakristii tohto kostola.
A ešte väčším zážitkom bol bombový úkryt priamo pred Rotundou. Bol to silný zážitok.
Lístky do úkrytu sa kupujú pri vstupe do Dome, cena 3 EUR.
Marsaxlokk (rybárska dedinka)
Tak ak máte chuť na výborné a čerstvé morské plody, toto je práve miesto, kde treba ísť. Celý prístav je obsiaty reštauráciami. Nepôsobia luxusne, ale ide o jedlo predsa.
Blue Grotto – modrá jaskyňa v Zurrieq
Výborný tip na výlet. Je to sústava viacerých jaskýň, ku ktorým sa viete dostať loďkou. A voda je fakt prekrásne modra. Dostanete sa tu aj MHD. Nezabudnite si urobiť fotku aj z hornej vyhliadky.
Valletta – hlavné mesto
Najmenšie hlavné mesto Európy, zapísané v zozname UNESCO, kedysi vojenská pevnosť rádu sv. Jána. Neuveriteľne dlho sa tu dá motať uličkami. Určite navštívte Upper Barracka záhrady, odkiaľ máte výhľad na prístav, na vojenské nádvorie, kde vždy o 12tej historické delá „zdravia“ okolie.
Je tu aj výťah, ktorým sa k prístavu môžete zviezť – ak si kúpite spiatočný lístok, tak cestu hore výťahom v rámci toho istého dňa máte zadarmo – cena 1EUR. Z prístavu sa dá trajektom zájsť do 3 cities (alebo 3 miest). Cesta tam trvá asi 15min, cena spiatočného lístka 2,80EUR, kupovali sme priamo na trajekte v hotovosti. Vyskúšajte.
Žiaľ vybrala som si na spoznávanie Valletty nedeľu, kedy je katedrála sv. Jána zatvorená a zrejme kvôli covidu bol zatvorený aj palác Veľmajstra.
Veľmi populárne sú tiež výlety na Blue Lagoon na ostrove Comino, teda ak chcete stráviť svoj deň vo vode. Mne na tieto hrádky žiaľ nevyšiel čas a dala som prednosť hotelovému bazénu na streche, s dokonalým výhľadom a nápojom s dáždničkom v ruke.
Na Malte sa nenachádza nijaký les, nie je tu jediná rieka, v letných mesiacoch pôsobí krajina bezfarebne vyschnuto, hlavný ostrov Malta je maličký, brehy ostrovov majú vysoké skalné zrázy, pieskových pláži je máličko, a preto sú veľmi populárne, krajina má skôr chudobnejší charakter.. vrátila by som sa?
Určite áno. Jediné, čo na tomto výlete ľutujem, je krátkosť času. Opäť som nič nestihla?