Lisabon, Portugalsko – letecky, nielen na víkend

Lisabon, Portugalsko – letecky, nielen na víkend

Neviem ako ostatní, ale ja som nikdy nepovažovala Lisabon ako víkendovú destináciu. Vlastne moju občas ignorantskú cestovateľskú dušu táto destinácia nikdy ani nenapadla.. jediné, čo ma kedy na Portugalsku zaujalo bolo portské víno? a fakt, že sú najväčším producentom korku vo svete. Rozmýšľam, prečo ma zaujíma práve korok, ale zrejme to súvisí opäť s vínom..  Do Lisabonu som išla absolútne nepripravená. Najkrajšie na týchto fixných predstavách býva, keď zistíte, ako veľmi ste sa mýlili.. ale asi to je o tom, že keď máte nízke očakávania, môžete byť iba veľkolepo pozitívne prekvapení.

nádherné výhľady z hradu São Jorge

História

Viete o tom, že Lisabon, hlavné mesto Portugalska, je druhé najstaršie mesto Európy, hneď po Aténach? Toto miesto vraj Feničania osídľovali už v roku 1200 pred Kristom. Až niekoľko storočí neskôr vznikol Rím, Istanbul. Paríž a Londýn ani nedávam do porovnania.. Mesto sa rozkladá na mieste, kde rieka Tejo ústi do Atlantického oceánu. Rieka Tejo alebo španielsky Tajo, je najdlhšou riekou pyrenejského polostrova, pramení v Španielsku a má dĺžku cez 1000km.

zemetrasením zničený Carmo convent

Doprava

Staré mesto je nádherné a stvorené na potulky peši. Je tu metro, nádherné električky, autobusy. Nepodnikala som pre krátkosť času veľké výlety a najďalej som sa z centra vybrala na Belém Tower. A tu bola určite doprava nutná. Všetko som riešila pohodlne cez Bolt. Či už z letiska (musíte prejsť z príletovej haly na Terminal 1, kde majú taxíky stanovisko) alebo k už spomínanej Belém Tower. Z letiska do centra vyšiel taxík cca 7 EUR, z centra k Bell Tower to bolo tiež do 7 EUR, čiže ak idete viacerí, skvele sa jazda vyplatí. My sme boli 4 dobrodružné duše?

Všetci sú zľahka posadnutí cestovaním električkou a prečo nie? Ja však električkou cestujem denne a davový pretlak nepatrí do mojich obľúbených voľnočasových aktivít. Samozrejme sú miesta, kde to inak nejde, napríklad v takej Indii.

Jedlo

Portské patrí ku všetkému

Toto sa nedá komentovať. Ak sa chcete výborne najesť, napiť a popri tom sa túlať uličkami, niet lepšej destinácie.

Výlety – čo vidieť

Belém Tower  a nábrežie

Lisbon, Belém Tower
Belém Tower

Táto opevnená veža zo 16. storočia je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. V dávnych dobách slúžila ako miesto, kde sa naloďovali a vyloďovali portugalskí objavitelia, prípadne slúžila ako slávnostná brána pri vstupe do mesta. Do veže môžete vstúpiť za poplatok alebo môžete pokračovať v prechádzke popri nábreží, v smere k mostu 25. apríla (Ponte 25 de Abril). Tento 2,2 km dlhý most postavila americká spoločnosť, ktorá postavila aj prekrásny most v San Francisco, ale nie preslávený Golden Gate bridge. Podobnosť s Golden Gate je však veľmi nápadná. Ďalší podobný most je v Edinburgu.

vľavo Padrão dos Descobrimentos, Ponte 25 de Abril a vpravo socha Krista

Na nábreží sa ešte vyníma pamätník objaviteľov – Padrão dos Descobrimentos, venovaný 33 osobnostiam portugalského objavovania. Mne z čias dejepisu utkveli v pamäti len Vasco da Gama, ktorý ako prvý Európan doplával do Indie a Ferdinand Magellan, ktorý ako prvý takmer oboplával celú zemeguľu, avšak pri tomto počine sám zahynul. Dodnes jeho meno nesie Magalhaesov prieliv, ktorý oddeľuje pevninu Južnej Ameriky od Ohnivej zeme. Je to najvýznamnejší prírodný prieplav, ktorý spája Atlantik s Tichým oceánom.

Jerónimos Monastery – kláštor

Jerónimos Monastery, Lisbon
Jerónimos Monastery

Kláštor je súčasťou svetové dedičstva UNESCO. Je len kúsok od Belém Tower a oplatí sa tieto dve návštevy spojiť. V roku 1497 tu v modlitbách strávil celú noc Vasco da Gama so svojou posádkou predtým, ako sa vydal na objavovanie Orientu. Dnes tu sídli aj námorné a archeologické múzeum. Ja som mierila len do kláštora, aj keď som to skoro vzdala. Keď som sa blížila k hlavnému vchodu, šokoval ma točitý had čakajúcich návštevníkov.

Jerónimos Monastery

Niekoľko autobusov ľudí tu čakalo na vstup. Neskôr som si nechala vysvetliť, že tento had čaká na vstup len do kostola sv. Márie, ktorý bol zadarmo. Mňa však zaujímal kláštor a jeho prehliadka aj tak končila na balkóne tohto kostola, takže som o nič neprišla a bolo to bez čakania. V tejto platenej rade nestál nikto. Vstupné do kláštora bolo 10 EUR.

Ešte pre zaujímavosť, práve v tomto kláštore sa podpisovala v Decembri 2007 Lisabonská zmluva.

kostol sv. Márie, Lisabon
kostol sv. Márie

Staré mesto

Z nábrežia sme sa presunuli taxíkom na Praça do Comércio, námestie plné reštaurácií, života a ruchu, kedysi tu stál kráľovský palác, ale po veľkom zemetrasení v r. 1755 bolo toto námestie prestavané.

Praça do Comércio, Lisbon
Praça do Comércio

Odtiaľ sme sa presunuli do Lisabonskej katedrály z 12. storočia, najstaršieho kostola v meste. Platí sa vstupné. Mimochodom musím povedať, že ide o mesto rozkladajúce sa na 7mich kopcoch, čiže pri prechádzkach idete hore alebo dole a určite objavíte mnoho krásnych výhľadov na mesto a okolie.

Lisabonská katedrála
Lisabonská katedrála

Nesmiete vynechať ani návštevu nádherného hradu São Jorge, ktorého prvé opevnenia sa datujú do 1. storočia pred Kristom, odkiaľ máte nádherný výhľad na Lisabon. Vstupné 10 EUR, ale veľmi sa oplatí. Sú odtiaľto nádherné výhľady a môžete sa prechádzať po hradbách.

Hrad São Jorge, Lisbon
Hrad São Jorge

Z hradu som prešla ešte ku kláštoru Carmo (Carmo Convent), postaveného v 14. storočí v gotickom štýle. Tento kláštor bol dosť zničený pri veľkom zemetrasení v r. 1755, ale jeho návšteva je fakt úchvatná. Vstupné 5 EUR.

Carmo convent

Ešte sa môžete zviesť Santa Justa výťahom, ale ja som tento turistami preplnený technický skvost radšej obdivovala len z diaľky.

Santa Justa výťah

Nie som veľmi fanúšik suvenírov, ale tu som ani ja nevedela odolať. Či už úchvatná keramika, výrobky z korku, dokonalé víno, všadeprítomné sardinky, či výrobky z vlny.. Všetko je nádherne originálne.. 

Carmo convent – niečo prežilo

Ešte som mnohé nestihla. Napríklad navštíviť sochu Krista, prejsť cez most 25.apríla a most Vasco da Gama, najdlhší most Európy, navštíviť pláže, či Sintru, ale toto všetko mi ostáva na neskôr.

Odpovedať