Angkor – najvýznamnejšie archeologické nálezisko v juhovýchodnej Ázii

Angkor – najvýznamnejšie archeologické nálezisko v juhovýchodnej Ázii

Návšteva Angkor wat bola vždy moja srdcovka, sen, ktorý som si chcela raz splniť. A keď už ste v okolí Kambodže, napríklad v Bangkoku, bola by len škoda toto miesto nenavštíviť. Nižšie posielam pár zaujímavostí a postrehov z mojej návštevy.

Angkor wat

Praktické informácie

Zásuvky by problém byť nemali, používajú viacero druhov, vrátane našich.

Do Siem Reap sme sa presunuli letecky. Pre vstup do krajiny sú potrebné víza, ale vzhľadom na členstvo Slovenska v EÚ je ich získanie len formalita(len si Slovensko museli nájsť v databáze – moc to nepoznali).  Odoporúčam požiadať o víza online, vyhnete sa prípadným nepríjemnostiam ak vás odmietnu na hraniciach alebo dlhým radám, ktoré sa z lietadla vyroja.

Angkor

Nechoďte len tak na nejaký trek bez poradenia sa s miestnymi. Veľká oblasť prevažne pohraničnej Kambodže je stále zamínovaná. Aj to sú dôsledky vládnutia Pol Pota a Červených khmérov.

Pred vstupom do Angkoru potrebujete zaplatiť vstupné a získať preukaz, tzv. Angkor pass, ktorý musíte celý čas nosiť na viditeľnom mieste. Kontrolóri sa môžu objaviť hocikde. Pozor lístky sa kupujú len na jednom mieste, 4 km vzdialenom od Sieam Reap. Môžete tu naraziť na davy.

Majú len 3 druhy preukazov, 1, 3 a 7 dňový. Ja som kupovala ten 3 dňový, lebo vychádzal lacnejšie než dva jedno-dňové.

Na pripomenutie: Siam Reap je najbližšie ležiace mesto od Angkoru s letiskom a zároveň názov provincie, kde táto archeologická oblasť leží. Angor bolo pôvodne hlavné mesto khmérskej ríše, ktoré bolo obývané od 9teho do 15steho storočia. Angkor Wat je len jeden z mnohých chrámov, ktorý sa v tejto oblasti nachádza.

Ľudia

Celým mestom Siam Reap a samotnou oblasťou Angkoru som dodnes uchvátená. Vďaka (pre mňa „nedávnemu“) vyčíňaniu Červených Khmérov je táto krajina stále na lopatkách. Všade cítiť a vidieť obrovskú chudobu, avšak charakter ľudí v tomto meste – Siem Reap je obdivuhodný. Sú milí, úctiví, skromní a vďační.

Itinerár

V Siem Reap som ostala tri noci. Samotnú návštevu Angkoru sme rozdelili na dve časti podľa mapky nižšie.

zdroj: google.com

Prvý deň – najznámejší okruh (červený) – oficiálnu prehliadku s výkladom miestneho sprievodcu. Ráno pre nás prišla Toyota s galantným šoférom a sprievodcom a najskôr nám pomohli zakúpiť lístky do komplexu a potom nás čakal celý deň strávený v príjemnej atmosfére týchto dvoch pánov za 70 USD – klimatizované auto, vlhčené obrúsky vždy keď sme nastúpili, samozrejmosťou bola chladená voda a samozrejme absolútne dokonalý výklad nášho rovesníka, ktorý sa v okolí Ankoru narodil a ako priznal, samotná oblasť sa aj jemu otvára pred očami (keď vyrastal, všetko bolo zarastené, len kde tu rybník kde lovili ryby).

Ta Prohm

Hovoril nádhernou angličtinou, ktorú mal len pár rokov v škole, z ktorej aj tak musel odísť, lebo peniaze už nestačili. Dnes sa so svojimi deťmi učí pri sviečkach, keďže elektrinu si málokto môže dovoliť. Jeho najobľúbenejším chrámom bol Ta Prohm. Je známy aj vďaka filmu Tomb Raider. Neskutočne vysoké stromy s obrovským koreňovým systémom sú vrastené do každého kúska chrámu. Úplne wow.

Ta Prohm

Ale úchvatné boli aj ostatné chrámy, vrátane samotného Angkor wat.

A na druhý deň sme prešli tie menej známe chrámy (modrý okruh) na tuk-tuku. Oslovili sme chlapca, ktorý nás viezol z letiska a neskôr aj na letisko. Úžasný chalan, ktorý nevedel ani ceknúť po anglicky, vlastne stále hovoril „yes“, ale napriek tomu sme sa perfektne dohovorili. Po celom dni, kedy na nás čakal pred chrámami, zásoboval nás vodou a zachránil nás pre dažďom si zapýtal celých 15 USD. Tak sme mu prihodili, lebo si fakt zaslúžil.

pohľad z Angkor wat

A pozor na opice. Kradnú vodu alebo čokoľvek sa im zapáči.

A čo vo mne zanechal tento výlet? Okrem nádherných historických stavieb ma predovšetkým zaujali ľudia. To ako sa správali jeden k druhému, akí boli milí, úžasní, no nastavili mi zrkadlo a určite od mojej návštevy Siem Reap som prehodnotila svoje životné hodnoty a postoje. Veľmi odporúčam.

Odpovedať